41 binnenland Chaos op Schiphol Zwijgen Rutte over meldpunt 'smoes' T@©S Vragen over belastingen via Twitter PvdA en SP eisen actie van Van Bijsterveldt dinsdag 14 februari 2012 KSZZZaHSK58»60?a5SSS£352S»8Sa5a223S5S^^ door Laurens Kok Volgens twee hooglera ren staatsrecht kan premier Rutte best commentaar geven op het PW-meldpunt. 'Hij is het politieke gezicht van dit kabinet.' De aanhoudende weigering van mi nister-president Mark Rutte om te reageren op het 'Polen-meldpunt' van de PW is 'een smoes'. Het ar gument dat het hem als premier niet past commentaar te leveren op standpunten van individuele par tijen is 'staatsrechtelijk misplaatst'. Dat stellen hoogleraren staatsrecht Paul Bovend'Eert (Radboud Univer siteit Nijmegen) en Douwe Jan El- zinga (Rijksuniversiteit Gronin gen). Volgens hen staat niets de premier in de weg om een reactie te geven op politieke uitingen van Kamerle den. „Rutte heeft die ruimte, ook al suggereert hij Zelfvan niet", al dus Bovend'Eert. Elzinga: „De mi nister-president is niet neutraal, zo als een burgemeester dat hoort te zijn. Hij is het politieke gezicht van dit kabinet. De indruk dat zijn ambt hem dwingt zich te onthou den van commentaar moet fel wor den bestreden." Bovend'Eert stelt dat Rutte boven dien niet erg principieel is. Toen PvdA, SP en Groenlinks onlangs opnieuw pleitten voor een hoger toptarief, reageerde de premier wel. „Dat maakt Ruttes argumentatie zwak", aldus de hoogleraar. Dat Rutte blijft zwijgen over het meldpunt leidt tot irritatie bij coali tiepartij CDA. „In andere Europese landen begint nu het beeld te ont staan dat in Nederland een an ti-sfeer tegen Oost-Europeanen heerst. Rutte hoeft het PW-initia- tief niet te veroordelen, maar moet wel met kracht duidelijk maken dat de Nederlandse regering een eigen lijn heeft", aldus CDA-Tweede Ka merlid Eddy van Hijum. Tien ambassadeurs uit Mid den- en Oost-Europese lan den stuurden Nederlandse politici gisteren een brief waarin zij hun zorgen uiten over het meld punt waar mensen kunnen klagen over overlast van arbeidsmigranten uit bijvoorbeeld Polen. Vandaag lichten zij dat in de Tweede Kamer toe. PW-leider Geert Wilders vindt de brief 'zonde van het pa pier'. Volgens hem is de website niet discriminerend. Oppositiepartijen PvdA en Groen links eisen dat Rutte het initiatief veroordeelt, omdat de Nederlandse regering zich anders 'medeplichtig maakt aan stemmingmakerij', zegt PvdA-Kamerlid Frans Timmer mans. Rutte herhaalde gisteren dat hij nog steeds geen oordeel heeft over het meldpunt. Hij gelooft niet dat de Nederlandse belangen in het ge ding zijn en is niet van plan actief het regeringsstandpunt te verkondi gen, zoals het CDA wil. Pas als hij ernaar gevraagd wordt, zal hij zeg gen dat het meldpunt 'geen initia tief van de Nederlandse regering' is, zei hij. Opmerkelijk is dat CDA-vicepre- mier Verhagen gisteren wel iets meer afstand nam van het PW- initiatief. Hij zei dat dat Oost-Euro- pese werknemers een grote bijdra ge leveren aan de Nederlandse eco nomie. Tegelijkertijd wees hij erop dat Nederland zijn kop niet in het zand steekt voor de problemen ver oorzaakt door uitbuiting, oneerlij ke concurrentie en overlast. De premier betoogde in het najaar bij de Algemene Politieke Beschou wingen dat langzamerhand bekend moet zijn dat Wilders af en toe 'een lap rood vlees' de arena in slin gert. Rutte vindt het niet verstan dig dat andere partijen daar met zijn allen telkens bovenop duiken. In zijn eigen WD heerst de opvat ting dat de PW door hevige reac ties alleen maar groter wordt. De fractie onthoudt zich daarom net als Rutte van commentaar. De politie is aan het werk voor vertrekhal 1 op Schiphol. De vertrekhal werd DEN HAAG - Belastingplichtigen kunnen sinds gisteren via Twitter vragen aan de fiscus stellen over hun aangifte. Vorig jaar was er al een proef met een twitteraccount van de Belas tingdienst. Via Twitter beant woordt de fiscus alleen algemene vragen en er worden geen vertrou welijke gegevens verstrekt. Vanaf maart is voor mensen de vooraf ingevulde aangifte beschik baar. Vanaf dat moment wordt de grote toeloop van de miljoenen be lastingaangiftes verwacht. SCHIPHOL - Een bommelding heeft gisteren voor grote chaos geleid op luchthaven Schiphol. Vertrekhal en een deel van vertrekhal 2 wer den ontruimd nadat een 40-jarige Rus had geroepen dat hij een ex plosief bij zich had. Vervolgens ver schanste hij zich in de toiletten bij het Panoramaterras. Twee uur la ter kon de man worden gearres teerd. Een explosief werd niet ge vonden. Door het ontruimen van de vertrekhallen ontstonden lange rijen wachtende mensen en liepen tientallen vluchten vertragingen op. De verdachte riep rond 11.00 uur tegen voorbijgangers dat hij een ex plosief bij zich had. Vervolgens ver schanste hij zich in de toiletten, voor de paspoortcontrole. Nadat de marechaussee de vertrekhallen had afgezet, probeerden onderhan delaars de verdachte zover te krij gen zich over te geven. Intussen stond een arrestatieteam klaar om in actie te komen. Ook stonden uit voorzorg ambulances en brand weerauto's klaar. Iets na 13.00 uur kon de man wor den aangehouden. Het verhoor duurde uren en verliep moeizaam. De man bleek geen identiteitspa pieren bij zich te hebben. Op het motief kon de marechaussee gister avond nog niet ingaan, zei een DEN HAAG - Oppositiepartijen PvdA en SP eisen dat minister Mar- ja van Bijsterveldt (Onderwijs) in actie komt om basisscholen te be hoeden voor een opeenstapeling van bezuinigingen. De twee par tijen waarschuwen dat door het huidige kabinetsbeleid overvolle klassen ontstaan en er steeds min der leraren beschikbaar zijn. Meer dan dertig kinderen in een klas is in het basisonderwijs geen uitzondering meer, zei PvdA-lei- der Cohen gisteren. Volgens hem haken jonge, goed opgeleide lera ren af of worden ze wegbezuinigd. SP-Kamerlid Jasper van Dijk wil Van Bijsterveldt vandaag om op heldering vragen. De minister laat weten dat het bedrag dat basisscho len per leerling krijgen de afgelo pen jaren is gestegen. Veel scholen hebben te maken met een daling van het aantal leerlingen. PAUL KUSTERS IVALEMTI JN1S&A® Alles-in-1 basispakket

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4