4l dinsdag 14 februari 2012 „De volgende ochtend heb Dik mijn idee meteen opge schreven", zegt Yolanda. „Hoe ik het zou uitwer ken tot een bruikbaar patroon was de volgende stap. Ik ben daarvoor op zoek gegaan naar een vormgever." Sinds april 2009 runt Yolanda samen met haar man Roel interieur- en decoratiebedrijf YM@home. Met kleurenwaaiers, verfstalen en collectieboeken onder de arm bezoeken ze de klant. „Uiteraard is iedereen ook welkom bij ons thuis, maar uiteindelijk gaan we toch naar de klant toe. Is ook handig omdat je het advies meteen op de lichtinval en inrichting kunt afstemmen", zegt Yolanda. „Het leukste aan dit werk vind ik de realisatie. Het compleet restylen van interieurs. We bouwen alles zelf op. We monteren alles zelf, we behangen samen. Werk dat we niet zelf kunnen, zoals stukadoren besteden we uit aan een stukadoor waarvan we weten hoe hij werkt." In eerste instantie wilden Roel en Yolanda de Zeeuwse knop verwerken in behang. Dat was moeilijk uit te voeren. „Die knop is driedi mensionaal. Dat komt op een wand niet goed over", zegt Roel die door zijn vorige werk veel ervaring heeft met wanddecoratie. „Daarom zijn we begonnen met het schortenbont. Op dit moment is het behang met schortenbont in zeven verschillende patronen verkrijgbaar. Daarna zijn we gaan doorborduren op de bovenmuts." Het was nog een hele zoektocht om erachter te komen welke bovenmuts Yolanda precies in gedachten had. Was het de ronde Walcherse kap, of de trapesiumvormige Züid-Bevelandse muts van een katholieke draagster? Het De beste ideeën ontstaan on der de douche, op de fiets of middenin de nacht. Dat laat ste overkwam Yolanda Leistra uit Middelburg. Traditionele klederdracht verwerken in behang, raamdecoratie en bedlinnen. Ze zag het al hele maal voor zich. Behang geïn spireerd op schortenbont en een eigentijdse vertaling van de authentieke schelpvormige Zuid-Bevelandse bovenmuts van fijn kant. patroon dat ze gezien had bleek te komen van een Zuid-Bevelandse zondagse bovenmuts van een protestantse vrouw. Uiteindelijk lukte het haar.samen met grafisch vormgever Jac queline de Smit uit 's-Gravenpolder een goed bruikbaar ontwerp te maken. „Eerst is het patroon gebruikt om op behang af te drukken. Later is hetzelfde op rolgordijnen toegepast. Maar eigenlijk gebruiken we die afbeelding overal, zolang de ondergrond maar vlak is. Plexiglas, deuren, wanden, beddengoed." Op de hoek Van de tafel ligt het prototype van een dekbedhoes. Wit, met een subtiele grijs zwarte afbeelding van de Zuid-Bevelandse kap. Yolanda: „Toen ik op dat idee kwam, zag ik mezelf al liggen op een kussen mét mijn hoofd in zo'n mooie kanten kap. Toch heeft dit wat meer voeten in aarde. De massaproductie van het bedlinnen gebeurt vooral in het bui tenland. We zoeken nu naar een fabriek." Om de klant een impressie te geven van de nieuwe producten die op de Zeeuwse streek- dracht zijn gebaseerd, is een boek gemaakt. „Voor de fotoshoot is de kleding van mijn oma's gebruikt", zegt Roel. „Ik kan me nog goed herinneren dat ik weieens meeging naar De Troye in Arnemuiden om stof te kopen voor een beuk." De twee vinden het leuk dat de streekdrachten zoveel aandacht krijgen de laatste tijd. Dat de stoffen en sieraden een eigentijdse draai krij gen. Roel: „Wat we eerst oubollig vonden, wil iedereen nu graag weer hebben. Ik denk dat het een reactie is op de snelle digitale wereld. We willen teruggrijpen naar iets eigens en weer laten zien dat we trots zijn op waar we vandaan komen." www.ymhome.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40