Heerenveen heeft in Van Basten weer icoon 261 sport Barcelona moet nu presteren in Champions League Trainingspartij Roger Federer trekt ^ung stunt in Ahoy honderden fans naar Rotterdam dinsdag 14 februari 2012 LEVERKUSEN - De Champions Lea gue is dit seizoen belangrijker dan ooit voor FC Barcelona. Titelpro- longatie in de competitie wordt een heel moeilijke opgave voor de Catalaanse grootmacht. De Europe se clubtitel wil Barcelona koste wat kost verdedigen. Vanavond is Bayer Leverkusen de eerste horde in de knock-outfase van het miljoe nenbal. Barcelona verloor zaterdag met 3-2 bij Osasuna en zag de achterstand op aartsrivaal Real Madrid op lopen tot tien punten. Technisch directeur Andoni Zubizarreta sprak gisteren zijn zorgen uit. „Het zijn veel punten en we hebben het niet meer in eigen hand. We moe ten de druk erop houden, maar het wordt moeilijk." In Spanje gaan er geluiden op dat Barcelona na de vele successen ge makzuchtig wordt. Zubizarreta countert: „Dat is zeker niet zo. We zijn erg kritisch op onszelf en blij ven eraan werken om beter te wor den." De voormalig doelman van Barce lona moet wel erkennen dat het belang van de Champions League levensgroot is. „We geven de com petitie niet op, maar het zou nu wel een geweldige opsteker zijn als we weer die Europese beker kun nen winnen. Dan is het seizoen in elk geval geslaagd." Tegen Leverku sen wil Barcelona graag wat doen aan de matige vorm buitenshuis. De formatie van coach Josep Guar- diola won pas vier uitwedstrijden in de competitie. In de Champions League presteert Barcelona juist uitstekend op vreemde bodem. De drie uitwed- Programma CL Dinsdag: Olympique Lyon-Apoei Nicosia Bayer Leverkusen-Barcelona Woensdag: C AC Milan-Arsenal Zenit Sint-Petersburg-Benfica In de Spaanse competitie is er voor de spelers van Barcelona weinig re den tot juichen. strijden in de groepsfase leverden twaalf Spaanse doelpunten op. Guardiola heeft Sergio Busquets weer opgenomen in zijn selectie. De middenvelder stond een week aan de kant wegens een flinke wond aan zijn been. Guardiola gaf dit weekeinde nog maar eens aan dat hij maar één doel heeft in Eu ropa. „We gaan die titel prolonge ren." Met Leverkusen treft Barcelona een ploeg in nood. De Duitsers, in 2002 finalist van de Champions League, presteren matig in de com petitie. Het is dan ook vooral hoop die het elftal drijft tegen de rege rend wereldkampioen in clubver band. „Het is een wedstrijd tussen David en Goliath", zei aanvoerder Simon Rolfes gisteren. Zijn trainer Robin Dutt vulde hem aan. „Het zou een voetbalwonder zijn als we Barcelona verslaan." Het strijdplan van Leverkusen is duidelijk. Veel kracht in de duels en proberen het tempo van Barcelona bij te hou den. Verdediger Manuel Friedrich waarschuwde de medische staf al vast voor een drukke avond. „We moeten alles geven en rennen tot we een dokter nodig hebben." Marco van Basten wordt de nieu we trainer van sc Heerenveen. Hij bereikte overeenstemming over een contract voor twee jaar. De voormalig bondscoach van Oranje volgt na dit seizoen Ron Jans op, die vertrekt bij de Friezen. door Johann Mast HEERENVEEN - De combinatie is bijna surrealistisch, toch was het echt Marco van Basten die gisteren een tweejarig contract onderteken de bij SC Heerenveen. De voorma lige bondscoach van Oranje en trai ner van Ajax volgt na de zomer de vertrekkende Ron Jans op. Met uitzondering wellicht van de Europacupwedstrijd in oktober 2008 tegen AC Milan, stroomde de perskamer van de Friese provincie club nooit zo vol als gistermiddag. Met Van Basten haalt Heerenveen meer dan alleen een nieuwe trai ner binnen. 'San Marco' wordt het grootste voetbalicoon dat de eredi- visionist in dienst heeft sinds Abe Lenstra er tussen 1936 en 1955 de lakens uitdeelde. De oud-speler van Ajax en AC Mi lan verhuist voorlopig niet naar Friesland. Hij heeft een school gaande zoon in Amsterdam. De 58-voudig international (24 goals) liet gisteren weten het Fries wel te verstaan. „Mijn moeder is Friezin, dus ik heb genoeg Fries bloed en ik versta de taal redelijk goed", zei Van Basten bij zijn presentatie. Is zijn status als ex-voetballer on omstreden, met de trainer Van Basten neemt Heerenveen een ze ker risico. Sinds hij in mei 2009 ontslag nam bij Ajax en zichzelf kwalificeerde als 'niet goed ge noeg', was de 47-jarige Van Basten niet meer actief als trainer. Niette min was hij volgens clubvoorzitter Robert Veenstra de enige kandi daat voor Heerenveen. Van Basten gaf gisteren aan dat er buiten zijn toekomstige club geen belangstel ling was. Heerenveen voerde halverwege ja nuari voor het eerst gesprekken met de nieuwe coach, die ook in 2010 al in beeld was. Destijds sprak Van Basten eenmaal met de toenmalige directie. Hij zag toen van een dienstverband af „Maar ik zit hier nu anders dan drie jaar geleden", aldus Van Basten. „Ik ben gelouterd uit die periode bij Ajax gekomen. Na dat gesprek met Heerenveen in 2010 had ik het ge voel dat ik er nog niet aan toe was. In dat eerste jaar na Ajax had ik even genoeg van het voetbal, in het tweede jaar heb ik wat cursus sen gedaan en vroeg ik me nog af of ik misschien aan de slag wilde in het buitenland en afgelopen zo mer heb ik besloten dat ik weer open sta voor een club, maar dan wel alleen in Nederland. Ik had di rect een goed gevoel bij Heeren veen. Ik vind het een hele mooie club." Van Basten noemt Heerenveen een sportieve, gezonde club die ambities heeft omhoog te kijken, maar ook realistisch is. „Ik begrijp dat er minder geld is dan bij Ajax, maar op gepaste wijze zullen we nieuwe spelers kunnen aantrek ken. Ik'heb de interne perikelen bij de club de afgelopen jaren ge volgd, maar de directie heeft me verzekerd dat er nu weer rust heerst. Ik ga er vanuit dat het goed zit." Van Basten stelde gisteren zich in het lopende seizoen niet te willen bemoeien met de koers vah de hui dige trainer Ron Jans, die de club naar de voorlopige derde plaats leidde. Van Basten: „Jans en de club zijn goed bezig. Ik wil nu zo min mogelijk in de weg lopen. Maar waar het kan zal ik gesprek jes voeren. Op de achtergrond." Hoe dan ook is de toekomstige trai ner inmiddels al in gesprek met de clubdirectie over hoe de selectie er voor het komende seizoen uit gaat zien, verklaarde technisch direc teur Johan Hansma. Tot de aanstelling van Van Basten leek het vast te staan dat de ge roemde voorhoede van Heeren veen - en ook andere bepalende spelers - na dit seizoen zal worden getransfereerd. Inmiddels overwe gen spelers als Luciano Narsingh en ook Oussama Assaidi de club toch trouw te blijven. „Maar wij hopen dat spelers voor de club kie zen en secundair voor de trainer", aldus Veenstra. Volgens de voorzitter gaat Heeren veen juist met Van Basten in zee, omdat diens voetbalvisie volledig aansluit bij die van de club. Hee renveen propageert in alle geledin gen aanvallend voetbal en wil een opleidingsclub blijven. De club wil (weer) structureel in de subtop meedraaien en regelmatig Euro pees voetbal spelen. Naast hoofd trainer Van Basten zal de techni sche staf volgend seizoen bestaan uit de door de club opgeleide assis tent-trainers Henk Herder en hoofd opleidingen Jan de Jonge. door Geert Langendorff ROTTERDAM - Verscholen in een hoek van Ahoy slaan Roger Fede rer en Juan Martin Del Potro on der enorme belangstelling een bal letje naar elkaar over. Bij elke rake klap op de oefènbaan van het ABN Amro-toernooi wrijven men sen vergenoegd in hun handen. Als de twee het na een klein half uur voor gezien houden, krijgen ze een warm applaus, waarna handtekeningenjagers zich verdrin gen om een krabbel. Curieus genoeg trok de publieke training van de twee wereldtop pers meer toeschouwers dan de partij die op dat moment plaats had op het centre court. Toernooi directeur Richard Krajicek maakte zich er vrolijk om. Op een scherm zag hij hoe de tribunes leegstroom den, toen duidelijk werd dat de Zwitser de ondergrond in Rotter dam op een bijbaan zou verken nen en niet op de plek, waar de tennisliefhebbers zich op dat mo ment bevonden. Aan de gekte rondom de meest succesrijke ten nisser aller tijden werd tijdens een officiële signeersessie nog een hoofdstuk toegevoegd. Body guards moesten hem door de me nigte helpen manoeuvreren. Zo groot was de belangstelling voor de man die pas morgen voor het eerst in actie komt. De aandacht voor zijn Argentijnse trainingspart ner, in 2009 winnaar van de US Open en de huidige nummer tien van de wereld, stak er schril bij af. Daarmee camoufleerde Federer op soepele wijze de schraalte op de openingsdag van het tennisevene- ment in Rotterdam, waarop spor tief nauwelijks iets te beleven viel. De paar ton aan startgeld voor de publiekstrekker had hier weinig mee te maken. In een olympisch jaar valt de Davis Cup in het week einde voor het toernooi. Het deel nemersveld liep daarom niet warm om direct de baan op te gaan. Met de vermoeidheid van een trip met de nationale ploeg in de benen dalen de kansen op een goed resultaat flink. Bovendien sloten niet alle vlucht- schema's aan op een optreden op maandag. Krajicek moest zijn auto riteit laten gelden om in elk geval een aanvaardbare avondpartij op het programma te krijgen. Voor het publiek maakte het wei nig uit. Een glimp opvangen van Federer zorgde voor voldoende vertier. De organisatie hoeft niet te vrezen voor een snelle exit. Tij dens de persconferentie na zijn aankomst in Ahoy liet hij daarover geen twijfel bestaan. ROTTERDAM - Jesse Huta Galung zorgde op de openingsdag voor de eerste verrassing van het ABN Amro-toernooi. De 26-jarige Haarlemmer, die op ba sis van een wildcard mee mag doen, versloeg Ivan Ljubicic gisteravond in twee sets (7-6 6-4). In de volgende ronde treft hij de winnaar van de partij tussen Viktor Troicki en landgenoot Thiemo de Bakker. Met zijn zege zet Huta Galung de lijn voort, die hij dit seizoen heeft ingezet aan de hand van zijn nieuwe coach Stephan Ehritt. In Melbourne betaalde de samenwerking zich direct al uit. Hij plaatste zich voor het eerst in zijn carrière voor het hoofdschema van de Australian Open, na zich door de kwalificatie te hebben geworsteld. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26