De Nieuwe Schouwburg, jaargang 17 50 zeeland 121 tilroeoptiek Ter Weel is gastvrij 6AEA6E FRANS UEV6KS INKOOP BETAALBARE BRILMODE brilmode contactlenzen w dinsdag 14 februari 2012 Afgelopen zomer bereikte Frans Lievens, exploitant van het Scheldetheater in Terneuzen, overeenstemming met de gemeente Middelburg en Goes over de overname van de exploitatie van Theater Exploitatie Zeeland (Stadsschouwburg Middelburg en Theater De Mythe in Goes). Onderdeel van de overeenkomst was opening van de Music Hall (korststondig bekend als Zep Dome) door Lievens. De financiële positie van TEZ bleek belabberd. Cartoonist Cor de Jonge maakte naar aanleiding van de onderhandelingen tussen wethouder De Vries en ondernemer Lievens deze tekening in juli 2011. illustratie Cor de Jonge Vorige week vertelden de be stuursleden en de oud-direc teur hoe zij de overgang van de Middelburgse en Goes theaters hebben ervaren. Hoe gaat dit verder? Sinds 1996 loopt in Middel burg de interactieve voor stelling 'De Nieuwe Schouwburg'. Een soap waaraan velen meeschrijven en ie dereen mee mag doen. Soms met dagelijkse aflevering, soms laten de hoofdrolspelers de toeschou wers maanden wachten op de vol gende episode. Een feuilleton dat ook in zijn zeventiende jaar de Middelburgers in spanning laat over de afloop. Want telkens als de kijkers en lezers denken dat het happy end nabij is, lekt er wel iets, duikt een onverwacht document op of valt er maar weer eens een lijk uit de kast. De wetten van het theater worden in deze 'Making of voorbeeldig ge volgd. Twee acteurs zijn (voorlopig) uitge speeld: het bestuur en de directeur van de schouwburg zijn in de cou lissen verdwenen. Vorige week blikten ze in de PZC terug op hun eigen rol in het schouwburgdra ma. Voorlopig, want oud-direc teur Peter de Neef barst nog van de ambitie om alsnog alle podia, van groot tot klein, in Zeeland bin nen één organisatie te krijgen. Maar de mannen die het echt voor het zeggen hebben zijn de Middel burgse wethouder Albert de Vries en de Zeeuws-Vlaamse onderne mer Frans Lievens. Lievens wist van het Terneuzense Scheldethea ter een financieel goedlopende tent te maken. Hij krijgt een vast bedrag van de gemeente en die is daarmee van alle zorgen af Dat geldt nu ook voor de theaters in Goes en Middelburg. Dat is fijn voor gemeentebestuur ders in deze financieel zorgelijke tijden. Geen stichting meer, die achteraf met onbetaalde rekenin gen op de proppen komt, maar een heldere deal waarbij het onder nemersrisico geheel bij Lievens komt te liggen. Maar degene die dat risico draagt heeft daardoor het recht dat risico zoveel mogelijk te beperken. Dat door Theo Giele geldt voor de programmering en dat geldt voor de accommodatie. Lievens is daarmee een van de be- langrijjste scenarioschrijvers gewor den van de soap. Maar zoals het een goed scenario schrijver betaamt, kiest hij wel voor een bescheiden opstelling achter de schermen. Hoe gaat het nu verder? Er zijn meerdere verhaallijnen mogelijk. Moet ook, anders is het niet span nend. De eerste volgt de lijn die de raad heeft uitgestippeld: Lievens koopt de Music Hall op het Zep om er beurzen en grootschaliger muziek evenementen te houden en be trekt over een paar jaar de nieuw gebouwde schouwburg op het Mo lenwater. De tweede lijn is dat er in de loop van dit jaar twijfel gaat rijzen over de haalbaarheid van het theater op het Molenwater. Te duur of niet onderscheidend genoeg, niet pas send in tijden van zware bezuini gingen. Er is altijd wel een argument te vinden om het geld in de zak te houden. En dan duikt Lievens ook op. Had hij twee jaar geleden al niet eens een mooi plannetje laten tekenen voor de Music Hall? Samen met Peter de Neef die het 'het slimste theater van Nederland' noemde. Misschien was dat toen nog te vroeg, maar komend najaar kun nen de geesten wel rijp zijn voor een flexibel en veel goedkoper theater waar, als het moet, een dik ke duizend stoelen in kunnen. Lievens opnieuw in de rol als red dende engel. Hij doet niet moeilijk over het afblazen van de bouw van de nieuwe schouwburg, als op kosten van de gemeente de Music Hall tot theater wordt verbouwd. En dan is er het doemscenario. Er gebeurt voorlopig weer helemaal niets. Er komen heroverwegingen en voortschrijdende inzichten met als ultieme cliffhanger de verkie zingen in 2014, op weg naar de twintigste jaargang. Of volgt er nog een andere verras sende wending? Dat weet je bij een goede soap natuurlijk nooit. Zelfs niet als je lid bent van het schrijversteam. Zoals die andere scenarist, wethou der De Vries, vorige week zei in een gesprek over schouwburgperi kelen: „Mijn glazen bol is inmid dels behoorlijk beslagen." •<s£f/ S'V. 'J is* AFPÊÜNe 'T IS WR. ÊÉN OPKMAPPggTjg wij kunnen /'declareren bi) vele j L vnraverzekeraars O korting OP de complete bril ongeacht de prijs collectie 2012 eri nieuwste generatie multifocale glazen walstraatSi vlissingen 0118.412370 www.tilroe.ni tfljftilroeopt-irfon- jLrtttilrripnntielc- Ter Weel bekijk onze nieuwe website op www.terweel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21