13 Het water en de Nederlanders agenda Bas Heijne in Porgy en Bess Avond van de Franse Film dinsdag 14 februari 2012 Expositie 'Zoet Zout' in Kunsthal Rotterdam toont werk van oude en nieuwe meesters Welke Nederlander heeft er nou niks met water, zoet of zout? Water moet wel het meest bepa lende element zijn van de Neder landse identiteit. Dat vind je te rug in onze kunst, van vroeger en nu, zo is te zien op de exposi tie Zoet Zout in de Kunsthal in Rotterdam. Kroonprins Wil- lem-Alexander verrichtte gister middag de officiële opening. door Rinze Brandsma M aartje van den Heu vel, kunsthistorica in Leiden, maakte de koppeling tussen het 'Water en de Nederlanders' en de kunst. Voor de Kunsthal in Rotter dam is zij gastcurator van een bij zondere tentoonstelling met dat thema. Zoet Zout toont onze ver bondenheid met water in histori sche en hedendaagse beeldende kunst en mediacultuur. De kunst speelt een wezenlijke rol bij onze beeldvorming over water. En die van het buitenland over ons. Wie hier woont, in het Deltage bied van Mark, Dintel, Amer, Hol- landsch Diep en de Zeeuwse stro men, vindt in haast elk werk her kenning. Niet alleen in bijvoor beeld die iconische foto die Ed van Wijk maakte in Stavenisse, bij de evacuatie tijdens de Watersnood ramp van 1953. Of in het schilderij over de legendarische redding van de baby in zijn mandje bij de St. Elisabethsvloed: met die kat die het wiegje in alle watergeweld in evenwicht houdt. De Kunsthal noemt het dan ook een 'familieten toonstelling', waar jong en oud zich in zal herkennen. Het is een grote expositie, met zo'n 125 werken van grote mees ters, oud en nieuw. Historische topstukken van Rubens, Jan van Goyen, Jacob Maris, Salomon van Ruysdael tot en met Co Westerik, Edgar Fernhout en fotografen als Emmy Andriesse, Ed van der Els- ken en Rineke Dijkstra. En heden daagse videokunst, zoals van het zussenduo L.A.Raeven, Bill Viola en Nederlandse veejays. „Het is het erfgoed van Neder land", zegt Maartje van den Heu vel, met initiatiefneemster Tracy Metz co-auteur van het gelijknami Ed van Wijk: Evacuatie tijdens de Watersnoodramp, Stavenisse, 1953 (collectie Nederlands Fotomuseum). ge boek dat tegelijk catalogus van de Rotterdamse expositie is. „Aller eerst de strijd tegen het water, en het gebruik van het water in de strijd, ook om militaire redenen. Ten tweede het verbond dat wij Nederlanders met het water sloten en wat dat betekende voor ons landschap. Dat is al eeuwen we reldberoemd. Ten derde het ge win: onze bloeiende zeevaart en visserij. Ten vierde het plezier en vermaak, dat we dankzij het water hebben. En denk ten slotte aan de mythe, de symboliek van het wa ter." Dat zijn de vijf thema's die de ruggegraat vormen van de tentoon stelling: strijd, verbond, gewin, ver maak en mythe. Maartje van den Heuvel is conser vator fotografie en fotografica bij wat voorheen het Leidse Rijks prentenkabinet was, nu de sectie Bijzondere Collecties in de Univer siteitsbibliotheek in Leiden. Daar zit de oudste en rijkste fotocollec tie van Nederland in huis. Zij maakte als freelance curator al va ker tentoonstellingen voor musea, zoals voor het Kröller-Müller, over het Nederlandse landschap, het Dordrechts Museum en het Neder lands Fotomuseum. Zo'n grote expositie over het wa ter, de Nederlanders en de kunst was een al lang sluimerend idee bij haar. „Als Nederlander heb je een sterke band met het water: de geschiedenis, hobby's, zoals afgelo pen .dagen het schaatsen. Ik heb voor eerdere tentoonstellingen al zoektochten gedaan in de depots van grote musea. Hoe we tegen het water aankijken en de rijkdom Maarten Schets: Vissersvrouwen (chromogene druk, 2009). daarvan, en hoe dat door de eeu wen heen in de kunst terecht kwam. Dat intrigeerde mij. Mijn ei gen achtergrond is de fotografie en mediakunst. Maar beeldtradities komen voort uit de schilderkunst. Daar borduren fotografen vaak op voort. Dat maakt zo'n koppeling als bij Zoet Zout zo leuk." Wat Van den Heuvel drijft bij het samenstellen van de tentoonstel ling is 'de brede rijkdom van water in kunst en media'. „Het is een geïnspireerde manier van kijken naar water. Ons verbond met het water is ook wereldberoemd. Het was een Nederlandse vinding in de schilderkunst van de zeventien de eeuw, dat voor het eerst het landschap niet als achtergrond werd gebruikt, maar als onder werp op zich." „Die Hollandse schilderijen wer den toen een groot exportproduct, een hype. Dat was revolutionair. Een doodgewoon onderwerp als een veerpont werd hoofdonder werp, zoals bij Salomon van Ruys dael. Dat was toen internationaal een sensatie. En nog altijd hebben de grote musea in de westerse we reld een zaaltje met Hollandse pol derlandschappen. Het bepaalde het beeld van het Nederlandse landschap naar het buitenland: het water vanzelfsprekend en har monieus in het landschap. De alle daagse pracht van de manier waar op wij met water omgaan." Expositie: 'Zoet Zout, Water en de Nederlanders', t/m 10 juni in Kunsthal, Rotterdam. Geopend: di. t/m za. 10.00-17.00 uur, zon- en feestdagen 11.00-17.00 uur, ma. gesloten. Boek: Zoet Zout, door Tracy Metz en Maartje van den Heuvel, uitg. NAi Uitgevers, 29,50 euro. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Brouwershaven Eilandelijke avond Vrouwen van Nu. Met optreden van 'de Poldermodellen'. Tonnenmagazijn, 19.45 uur. Ellemeet Lezing Gert-Jan Jansen voor Groei Bloei over sier- en nutsgewassen. 't Durpsuus, 20.00 uur. Zierikzee Mini-instuif voor kinderen 4 tot 6 jaar. Gebouw De Driehoek, 14.00 uur. Thema-ochtend 'Baby's en boekjes' in kader project Boekstart. Bibliotheek De Stolpe, 10 tot 11.30 uur. PODIUM Middelburg M-Lab presenteert 'De boot en het meisje'. Muziektheater naar de roman van Jonathan van het Reve. Stadsschouwburg, 20.00 uur. TERNEUZEN - Schrijver, vertaler en essayist Bas Heijne (i960) is mor genavond te gast op een literaire avond van Stichting Prometheus. De bijeenkomst in Porgy en Bess in Terneuzen begint om 20.00 uur. Heijne, onder meer columnist bij NRC Handelsblad, publiceerde re cent de boeken Harde liefde. Neder land op zoek naar zichzelf (2010) en Moeten wij van elkaar houden? Het populisme ontleed (2011). MIDDELBURG - Cinema Middelburg houdt morgenavond, in samenwer king met Alliance Francaise, weer de Avond van de Franse Film. De ze keer is de film Un autre homme van regisseur Lionel Baier te zien, over een beginnende filmrecen sent die een perverse relatie krijgt met een gerenommeerde vrouwe lijke collega. De voorstelling begint om 20.00 uur. Lees een impressie van Houtekiet, de voorstelling van De Plattelanders, op www.pzc.nl/cultuurdichtbij. ZEEUWSE BOEKEN Jan van Damme blogt over pas ver schenen Zeeuwse boeken. Kijk op: www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13