Op nul beginnen in Londen io jeugdwerkloosheid Spanje zit midden in een stevige economische crisis die vooral de jongeren van het land hard treft. Bijna de helft van de bevolking onder 25 jaar zit zonder werk. Hoger opgeleiden verlaten massaal het land om hun zoektocht naar werk voort te zetten. dinsdag 14 februari 2012 door Herman Bluemink e huidige economische si- 1 tuatie is verschrikkelijk", zegt Miguel Angel Vena W (23) uit Malaga onomwon- den. Vorig jaar zomer slaagde hij voor zijn bachelorstudie Manage ment and Business Administration. Begin dit jaar besloot hij Spanje achter zich te la ten om zijn geluk te beproeven in Engeland. Een baan vinden in Spanje bleek een vrij wel onmogelijke taak. „Ik ben na het afronden van mijn opleiding meteen begonnen met solliciteren bij grote bedrijven en heb me ingeschreven bij ver schillende banensites. Het resultaat: geen en kel antwoord. Ik mocht uiteindelijk op ge sprek komen bij een bedrijf omdat de broer van mijn zwager een goed woordje voor me had gedaan. Na zes gesprekken en drie trip jes naar Madrid werd me verteld dat ik de fa sen van de sollicitatieprocedure goed was doorgekomen en dat ik over twee weken een gesprek zou hebben met een manager. Na drie weken ontving ik een mail waarin stond, dat ze geen geschikte baan voor me hadden. Na tientallen sollicitatiebrieven bleek dit mijn enige 'succes'." In Spanje moet je iemand binnen een be drijf kennen om een baan te krijgen, anders is het zo goed als onmogeüjk binnen te ko men. Doordat er zoveel afgestudeerden zon der werkervaring de banenmarkt bestor men, is de concurrentie moordend. Het re sultaat is dat bedrijven steeds lagere lonen bieden. Bevalt het je niet? Dan zijn er ge noeg andere kandidaten om de functie te vervullen. „Zonder diploma zit je helemaal in de pro blemen. Door het gebrek aan werk worden banen waarvoor je geen diploma nodig hebt, ingevuld door hoger opgeleiden. Het is triest om te zien dat mensen die een uni versitaire studie hebben afgerond hambur gers staan om te draaien bij de Burger King", zegt Miguel. „Ons is altijd verteld dat we na onze studie een eerlijke kans zouden hebben op een mooie en goed betaalde baan. Daar hebben we voor gestudeerd. He laas is de keuze na het afronden van een stu die zeer beperkt. Je kunt doorstuderen, maar ondanks de betere papieren heb je nog geen enkele garantie dat je na één a twee jaar extra studie wel een baan kunt vinden. Een andere optie is om aan de slag te gaan als een trainee. Het nadeel is dat be drijven je constant een halfjaarcontract ge ven en je na twee jaar een baan aanbieden voor 600 euro per maand. Als je ouders het kunnen betalen, is er de mogelijkheid om naar het buitenland te gaan. Voor veel men sen is deze mogelijkheid echter onbetaal baar." Miguel besloot in januari Spanje te 'ont vluchten'. Samen met zijn broer woont hij nu in Londen. De broers zijn fulltime bezig met solliciteren. „Er zijn hier in Engeland veel meer kansen dan in Spanje. Ik ben druk bezig mijn cv naar verschillende bedrij ven en banensites te sturen. Tot zover ben ik nog niet uitgenodigd voor een gesprek, 'Het is triest om te zien dat mensen met een studie op zak hamburgers staan om te draaien' maar ik heb vertrouwen dat ik snel iets zal vinden. Ik mag mijn positieve instelling niet verliezen", stelt Miguel. „Tot zover heb ik het prima in Londen. Het is niet geweldig, maar ook niet verschrikke lijk. Ik begin Londen steeds leuker te vin den. Voor mij persoonlijk is het niet zo moeilijk een nieuw leven op te bouwen in Engeland. Zolang ik maar werk kan vinden, ben ik blij. Ik heb in het schooljaar 2009 - 2010 een jaar in Nederland gewoond en dat grote zorgen: Als de situatie zo blijft, ver wacht ik grote schade voor Spanje. Hoger opgeleiden verlaten massaal het land. Dit zal op lange termijn zijn effect hebben op Spanje. Het is aan politici om snel banen te creëren of er komen nog grotere en serieuze re problemen. Na drie maanden heeft de nieuwe regering nog niets veranderd.. Er is nog niet eens een klein teken van herstel. Politici maken zich alleen maar druk om zichzelf, ze geven niet om de bevolking. Zo lang ze maar aan de macht kunnen blijven, zijn ze tevreden. Zo ziet het er momenteel in ieder geval uit- Ik hoop dat ik er naast zit..." was een geweldige ervaring. Toch is het op sommige momenten wel pittig om een ge heel nieuwe start te maken. Je belandt in een onbekende omgeving zonder vrienden of bekenden en je spreekt alleen nog maar in een vreemde taal. Voor veel mensen is dit erg zwaar." Over zijn eigen toekomst kan Miguel weinig zeggen: „Mijn toekomst is onzeker. Gezien mijn financiële bronnen niet oneindig zijn, moet ik binnen afzienbare tijd werk vinden om in Engeland te kunnen blijven. Als ik te- rug moet naar Spanje ga ik waarschijnlijk verder studeren." Over de toekomst van Spanje maakt hij zich Miguel Angel Vena

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10