Hoofdstad van Fins design De Finse hoofdstad Helsinki is dit jaar designhoofdstad van de wereld. Alexander Reeuwijk reisde naar de stad en' dook onder in de wereld van het Finse ontwerp. reizen@wegener.nl 2.1 reizen 024-3650360 Zaterdag 11 februari 2012 Helsinki is slechts twee uur vliegen van Schip hol. Toch wordt de Fin se hoofdstad nauwe lijks door Nederlandse toeristen bezocht. Maar nu is er een goede aanleiding om de onbe kende stad te bezoeken. Dit jaar is Helsinki naast hoofdstad van Fin land ook Designhoofdstad van de wereld. En terecht. De Finse samenleving is doorde semd van design. Om een idee te krijgen van de omvang en de ge schiedenis van het Fins design be ginnen we mijn bezoek in het De signmuseum, waar we worden rondgeleid door een student van de Designacademie, Pinja Nou- siainen. Volgens Nousiainen zijn er grof weg twee redenen waarom Fins design zo populair is in de wereld: „Allereerst is het typisch Finse de sign ontstaan in de periode dat Finland zeer arm was. Vandaar dat het design sober, tijdloos en func tioneel was. Daarbij heeft het al een lange geschiedenis. Sinds het midden van de negentiende eeuw maakt Finland al design. De reden dat we het vervolgens over de hele wereld hebben verspreid, is omdat we er heel trots op zijn. Finland heeft maar weinig exportproduc ten en heeft geen koninklijk huis om mee te pronken." In de tentoonstellingsruimten zie je tal van klassiekers van de inmid dels overleden wonderkinderen Kaj Franck en Alvar Aalto. Ze wor den gebroederlijk naast meer he dendaags design getoond, zoals te lefoons van Nokia en kleding van Marimekko. Hier ontdek je het geheim van het Finse design. Waar Italiaanse en Franse ontwerpers de mode bepa len, doen Finse designers wat ze goed dunkt, wars van alle mode grillen. Daardoor is Fins design heel herkenbaar, met gevoel voor traditie. Vanuit het museum wandelen we naar de Esplanade, het statige, klas siek ogende stadspark met aan weerszijden tal van designwinkels, cafés en restaurants. Een van de beste restaurants van Helsinki, Res taurant Savoy, ligt op de bovenste etage van een pand midden op de Esplanade. Sinds de Italiaanse pre mier Berlusconi de Finse keuken tot slechtste ter wereld bombar deerde, proberen Finse chefs het te gendeel te bewijzen. Met succes. In het door Alvar Aalto ingerichte restaurant met uitzicht over de stad, worden lokale ingrediënten omgetoverd tot kunstwerkjes. Na de lunch wandelen we door het stadspark naar de haven. De in dustriële loodsen, die ooit door on der andere de douane als opslag ruimten werden gebruikt, zijn na jaren leegstand omgebouwd tot ex positieruimten, cafés en restau rants. Het resultaat is boeiend: de grove structuur van de gebouwen combineert goed met het strakke design en moderne inrichting van de restaurants en cafés. Het promi nent in de haven aanwezige Old Customs Warehouse, een enorme recent opgeleverde expositieruim te, zal heel 2012 tal van moderne Finse designexposities verzorgen. Vanaf deze voormalige opslag loods kun je langs de kaden lopen. De Russisch-orthodoxe Uspenski kathedraal ligt op een heuvel bo ven het water. Reusachtige meeu wen vliegen luid krijsend tussen de viskramen-in de zuidelijke ha ven. Hier worden zeeverse zalm, garnalen en rivierkreeftjes ver kocht. In de negentiende eeuwse markthal, inclusief gietijzeren bal ken, is ook een toeristische markt gevestigd, vol met kleine traiteurs en restaurants. Hier kun je behal ve vis en schaaldieren, lokale spe cialiteiten als rendierbiefstuk en stoofpot van berenvlees kopen. De sfeer in de toeristische markthal is een beetje oubollig, maar ook wel weer prettig. Het weekendje Helsinki sluiten we af met een bezoek aan de fabriek van Arabia, één van de oudste en bekendste Finse designmerken, in Nederland beter bekend onder de naam Iittala. Sinds 1873 wordt aar dewerk geproduceerd in deze fa briek, die nog altijd middenin de stad ligt. De borden, kopjes en schotels worden deels nog met de hand vervaardigd. Je ziet onmid dellijk de kracht van de ontwer pen: sober, functioneel en heel her kenbaar. Alle nieuwe ontwerpen zijn variaties op reeds bestaande. De rondleiding eindigt bij de out- letstore van de fabriek, waar de nieuwste ontwerpen en de klassie kers van Iittala, Arabia en Teema tegen lage prijzen te koop worden aangeboden. Ik voel me een kind in een designsnoepwinkel. r Reageren? 4 redactie.reizen@wegener.nl ff Er gaan dagelijks meerdere recht streeks vluchten van Amster dam naar Helsinki. De vlucht duurt ongeveer twee uur. Een rondleiding door de Arabia fabriek, waar al het aardewerk nog voor een deel met de hand wordt geproduceerd, is zeer de moeite waard (reserveren via arabia.visitors@iittala.com). Wie meer geïnteresseerd is in al ternatieve kunst kan naar de wijk Kallio gaan, aan de rand van de stad. In deze voormalige arbei derswijk zijn bovendien tal van galeries, koffiehuizen en cafés. Gedurende heel 2012 zijn er ex posities, manifestaties en sympo sia. Er is een (gratis) app waar mee alle activiteiten en locaties zijn terug te vinden. Deze reis is mede mogelijk ge maakt door Visit Finland (www.vi- sitfinland.com) en Finnair (www.finnair.com). www.wdchelsinki2012.fi www.designmuseo.fi www.kiasma.fi www.visithelsinki.fi Een bont kleurenspektakel geeft het parlementsgebouw in Helsinki een verrassend uiterlijk. foto Markku Ojala/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77