I i5 spectrum Zaterdag 11 februari 2012 Celine de Vries en haar moeder gegaan. Die duidelijkheid wilde ik verschaf fen door alle 102 transporten te analyseren en uit te zoeken welke kinderen op welk transport werden gezet en wanneer en waar ze zijn vermoord. Dat was nog inge wikkeld, want op de transportlijsten naar Bergen-Belsen komt de naam Anne Frank niet voor. Dan kom je erachter dat ze is ge deporteerd naar Auschwitz en later naar Bergen Belsen op transport is gesteld. Zul ke gegevens voegen iets toe. Van Anne Frank weten we veel, maar al die andere kinderen geef je iets terug. Een vervolma king van hun geschiedenis. Je haalt ze uit de anonimiteit. Nu zijn bijna 18.000 kinde ren zichtbaar gemaakt. Ook door hun fo to's, voor zover die waren te achterhalen. „De foto's waren er natuurlijk altijd. Je hebt de neiging snel de andere kant op te kijken als je daarmee wordt geconfron teerd. Het schokkende is de verpletterende gewoonheid. Je ziet dat die kinderen be staan hebben. Ze lachen. Ze spelen. Ze po seren in hun mooiste kleren. Wat zou er gebeuren als je die foto's zou isoleren? Hoe lang zou het duren voor je denkt te weten wat er aan de hand is? Voor je het ook kunt interpreteren? Eén ding zal snel duidelijk zijn, het zijn allemaal kinderen. En maar heel af en toe zie je een gele Jo denster. Het zijn doodgewone kinderen. „Het wordt emotioneel door de context. Dat maakt het zo verschrikkelijk beladen. Dat je weet hoe het met al die kinderen is afgelopen. Ik kon er niet aan ontkomen me voor te stellen wat in de kampen met die kinderen is gebeurd. Maar ik heb me in dit boek niet op dat terrein begeven. Het is echt te gruwelijk om daar over te praten. „Silvia Basch. Haar vader had een antiqua riaat in de Spiegelstraat. In februari 1942 ging hij voor de Joodse Raad in Wester- bork werken. Zijn vrouw en dochter kwa men in juni 1943 in Westerbork aan. Sil via's moeder werd meteen op transport ge steld naar Sobibor en daar meteen vergast. Haar vader wist zijn dochter van die lijst te krijgen. Maar in september stonden Silvia en haar vader op een lijst. Ze kwamen op 16 september in Auschwitz aan. Op Silvia's tiende verjaardag. Als je als kind met je moeder in Auschwitz terechtkwam, werd je meteen naar de gaskamer gestuurd. Maar je was bij je moeder. Als je moeder er niet meer was en je met je vader aan kwam, werd je meteen van hem geschei den. Mannen werden van de vrouwen en kinderen gescheiden. En dit maakt het zo afschuwelijk! Dat meisje in haar dooie een tje. Dat kind dat al geen moeder meer had. Bruut gescheiden van haar vader. Te mid den van al het tumult, blaffende honden, schreeuwende Duitsers, gillende vrouwen en kinderen. Een meisje van 10, helemaal alleen, op weg naar de gaskamer. Het is al lemaal te verschrikkelijk voorwoorden. Je kunt er niet aan denken, maar je ontkomt er ook niet aan je daarin te verdiepen, als je vier jaar met die kinderen bezig bent. En het is allemaal nog veel erger dan we denken. Al dat moorden. En als het om kinderen gaat is het het aller-ergst. „Ik betrap me er het laatste halfjaar op dat mijn gedachten vaak afdwalen. Dan ben ik bij de kleine David Müller, of bij Silvia Basch, of bij Renée Landau. Dan denk ik aan die kinderen die allemaal nu gewoon hadden moeten leven. Die kinderen en kleinkinderen hadden moeten hebben. Ze zijn allemaal dood en weg. Als ze niet in dit boek zouden staan, waar waren ze dan? Nog in gedachten misschien, maar een beetje onzichtbaar. Nu staan ze in een boek. Een boek dat er móét zijn." Q Guus Luijters en Aline Pennewaard (beeldredac tie) - In Memoriam. De gedeporteerde en ver moorde Joodse, Roma en Sinti kinderen 1942- 1945 (960 pag. en 2.500 foto's). Uitgeverij Nieuw Amsterdam, 99,95 euro. reageren? spectrum@wegener.nl Monument Vier jaar werkte schrijver Guus Luijters aan het deze week verschenen In memo riam - De gedeporteerde en vermoorde Joodse, Roma- en Sinti-kinderen 1942-1945. In het boek zijn alle namen van de 17.964 in de Tweede Wereldoorlog uit Nederland gedeporteerde en vermoor de kinderen bijeengebracht. Van ieder kind zijn de naam, de geboortedatum en het adres opgenomen, alsmede de sterfdatum en -plaats. Bovendien, en dat maakt dit project ook zo bijzonder, zijn van bijna 3.000 kinderen foto's achterhaald en afge beeld. In het Amsterdamse Stadsar chief aan de Vijzelstraat is een tentoonstelling over het project te zien. fotos' Gemeente archief Amsterdam en privé-archieven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71