Geen grotere Kunduzmissie Blijf dromen... CDA'er Verhagen zet coalitie op scherp 1500 defecte hartkastjes Veel overlast door dooi Scheepsbel voor astronaut 1m zaterdag 11 februari 2012 LEIDEN - Zo'n vijftienhonderd Ne derlandse hartpatiënten lopen rond met een geïmplanteerde defi brillator (ICD) die mogelijk niet meer werkt omdat de bedrading stuk is. De ziekenhuizen waar de operaties zijn uitgevoerd hebben de patiënten opgeroepen voor con trole. Duizenden Nederlanders lopen rond met een ICD, een apparaatje dat het hart een schok geeft bij een hartstilstand of een abnor maal ritme. Een aantal van die 'hartkastjes' is onbetrouwbaar, om dat de elektroden die de schok moeten verzenden niet werken. „En dan geeft het apparaat zichzelf een schok, in plaats van het hart van de patiënt", legt voorzitter dr. Martin Schalij van de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie uit. „Of het geeft schokken als er hele maal niets aan de hand is." Schalij, hoofd cardiologie in het Leids Uni versitair Medisch Centrum, spreekt van een lastig en verve lend probleem. „Als je de kapotte elektroden doormeet, geven ze een goede meetwaarde, De bescha digingen zijn alleen op röntgen te zien." Het probleem doet zich alleen voor bij ICD's met elektroden van fabrikant St Jude Medical. Die waarschuwde de Inspectie voor de Gezondheidszorg, die vervolgens alle ziekenhuizen alarmeerde waar hartkastjes zijn geplaatst. Als er geen beschadigingen zijn aan de bedrading, wordt er ook niet geopereerd, vertelt Scha- ui- Geen steun in Kamer voor politietraining door Laurens Kok DEN HAAG - De Tweede Kamer blokkeert de uitbreiding van de po- litietrainingsmissie in de Afghaan se provincie Kunduz. Nadat de Christenunie eind vorig jaar al de hakken in het zand zette, heeft nu ook GroenLinks zijn veto uitgespro ken. Zonder steun van deze twee par tijen is er geen Kamermeerderheid die de Kunduz-missie verder wil optuigen. Het kabinet had daar wel op gehoopt: naast het trainen van politieagenten in Kunduz, werd er op gezinspeeld ook agenten uit an dere provincies op te leiden, even als de grenspolitie in het noorden van het land. Een voorstel laat ech ter al ruim twee maanden op zich wachten. Minister van Buitenland se Zaken Uri Rosenthal wilde zich gisteren nog niet neerleggen bij het 'nee' van Christenunie en Groen Links. Volgens hem is nooit sprake geweest van uitbreiden en onder zoekt het kabinet slechts of de lo pende missie de 'kwaliteiten en ca paciteiten' van de Nederlandse deelnemers wel voldoende benut. GroenLinks leek eerder een slag om de arm te willen houden, maar sprak zich gisteren dan toch ondub belzinnig uit. De timing van dit kei harde 'nee' lijkt verband te houden met het congres van de partij, van daag in Utrecht. Politiek leider Jo- lande Sap wacht daar een kritisch onthaal omdat veel leden nog al tijd sceptisch zijn over de Kun duz-missie waar de fractie vorig jaar haar steun gaf Een groep van 87 GroenLinksers doet zelfs een voorstel om de steun aan de Kun duz-missie helemaal op te zeggen. De ChristenUnië liet in december al weten niets te zien in een taak uitbreiding voor de Nederlandse politietrainers. Vooral de opleiding van de Afghaanse grenspolitie ziet de partij niet zitten omdat die naast politiewerk ook militaire ta ken verricht. Minister-president Mark Rutte suggereerde eerder dat 'groen' (militair) en 'blauw' (poli tie) van elkaar gescheiden kunnen worden, maar een werkbezoek aan Kunduz-missie heeft Kamerlid Joel Voordewind daarvan niet kunnen overtuigen. „Ik heb aan de Afghaan se minister van Binnenlandse Za ken zelf gevraagd of het mogelijk was die harde knip aan te brengen. Hij zei tegen mij: 'Nee, dat is heel ingewikkeld'. Dan houdt het op." Voordewind erkent nadien door het kabinet te zijn 'gepeild' of hij misschien op andere gedachten is te brengen. Het argument daarbij was volgens hem dat de grenspoli tie in het noorden veel minder mili tair van karakter is dan bijvoor beeld die in het zuiden en dat deze ook niet de Taliban zal aanvallen. Voordewind ging niet overstag. Mi nister Hans Hillen (Defensie) zei gisteren na afloop van de minister raad het GroenLinks-congres af te wachten. ■■■■■■■RMHMHHBMnMMManHMMMMniMiMMHSBBnSHHHBBMMiMnBHflMMSSBBMMHMMi DEN HELDER - Namens haar man de scheepsbel in ontvangst van het neemt Helen Kuipers (m), echtgeno- oudste Nederlandse marineschip te van ruimtevaarder André Kuipers, Hr.Ms. Zuiderkruis. Na 36 jaar trouwe DEN HAAG - De invallende dooi vormt een potentiële bron van el lende, in huis én op de weg. Door de aanvoer van zachtere lucht is er volgens weerinstituut KNMI vanaf morgen, zondag, kans op neerslag in de vorm van regen of natte sneeuw. Daarin schuilt een groot gevaar voor de weggebruiker, legt een woordvoerder van de ANWB uit. „Vlak boven de weg is de tem peratuur vaak nog net onder het vriespunt, waardoor regen aan vriest. Het gevolg is ijzel, en de he le dag zeer gladde wegen." Bijko mend probleem is volgens hem door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Bijna op de kop af twintig jaar geleden trommelde Frits Wester de parlementaire pers op. Kom vanavond naar Texel, dan maak je wat mee, beloofde de toen malige woordvoerder van CDA- ffactievoorzitter Elco Brinkman. En inderdaad: ze maakten wat mee. Brinkman hield zijn beroemde re de met de uitspraak 'Het speelkwar tier is voorbij'. Hij zette daarmee coalitiepartner PvdA én CDA-premier Lubbers on der grote druk om vaart te maken met de Tussenbalans, een tussen tijdse bezuinigingsoperatie die zijn weerga niet kende. Mogelijk heeft Maxime Verhagen daaraan teruggedacht toen hij giste ren de knuppel in het hoenderhok gooide. Het kabinet-Rutte staat, net als destijds het derde kabinet-Lub- bers, aan de vooravond van ingrij pende extra bezuinigingen. In een interview met De Telegraaf waar schuwde Verhagen dat de coalitie niet alleen moet bezuinigen, maar ook moet hervormen. En wel in de zorg en in de woning- en arbeids markt. Verhagen probeert zo het initiatief naar zich toe te trekken. Hij had het al eerder geprobeerd, toen hij bij de persconferentie na afloop van de ministerraad premier Rutte verving. „De tijd van gemakkelijke beslissingen is voorbij", waarschuw de hij toen. Die waarschuwing was vooral gericht aan PW-leider Geert Wilders, die had getwitterd dat hij wel wist waar veel geld te ha len viel: ontwikkelingsssamenwer- king. Wilders voelde zich gisteren kennelijk wederom aangesproken, want hij reageerde direct per tweet: „CDA moet een toontje lager zin gen. Zonder PW geen kabinet." Dat Wilders zich aangesproken voelde was wel te begrijpen, want Verhagen noemde maatregelen die juist voor de PW erg gevoelig lig gen. Wilders heeft onlangs nog de hypotheekrenteaftrek heilig ver klaard. Eerder verklaarde hij zich mordicus tegen versoepeling van het ontslagrecht, verkorting van de WW-duur en een eigen bijdrage in de zorg. Allemaal onderwerpen die, aldus Verhagen, voor het CDA niet taboe zijn. Maar volgens bron nen in het CDA is het schot voor de boeg ook bedoeld voor de WD. Die partij, vinden de christendemo craten, is te veel geneigd de beno digde miljarden te zoeken in botte bezuinigingen of lastenverzwarin gen. Verhagen sprak niet als vicepre- mier maar als CDA'er. De komende weken zullen we dat vaker zien. De partijpolitiek gaat weer spelen. Helaas de Elfstedentocht "giet net oan". De droom van vele Nederlanders is niet uitgekomen. Of althans: nóg niet. Want dromen mag altijd, toch? Dan wel op een goed kussen! Bij aanschaf van een Auping matras krijgt u deze week een Auping kussen cadeau. Droomt u lekker verder. 0e actie geldt van lii/oi 16 febaiari. Kijk op «rtw.ouping ni voer de voorwaarden. Auping nights, Better days

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6