vriendelijke groeten' spectrum 12 Ml Zaterdag 11 februari 2012 -"«Si. -^*-1? ■&£-,.-<. /yie. -ï-m— Q Cf *- S~j Kleine foto's (met de klok mee): De ansichtkaart die jonkheer Reuchlin naar zijn zoon stuurde; De jonkheer met zijn echtgenote; Stoker Hennie Bolhuis. Grote foto: De ramp met de Titanic werd al snel op muziek gezet, dit is de omslagil lustratie van de bladmuziek Just as the ship went down. 'Varen rustig voo Half april een eeuw geleden zonk de Titanic. Meer dan 1.500 passagiers en bemannings- leden vonden de dood. Vandaag begint in het Rotterdamse Maritiem Museum een expositie over de drie Nederlanders aan boord. door Arjen de Boer Nationale Herdenking Titanic zaterdag 14 april 2012 in de Sint Jacobskerk in Vlissingen De ansichtkaarten die jonkheer Johan George Reuchlin wil versturen, zijn'een mooie manier om het thuisfront te laten we ten hoe de zeereis naar Amerika gaat. Op de voorkant staat een machtige oceaanreus afgebeeld, vier dikke schoorstenen die zwarte rook uitbra ken. Op dit schip heeft hij een eersteklas hut en dit is niet zomaar een schip, daar is de 37-jarige man zich goed van bewust. Het is 1912 en dit is het grootste passagiers schip tot dan toe en het is zijn eerste reis over de Atlantische Oceaan. Op de boeg staat in witte letters: Titanic. Op de achterkant van een van de kaarten schrijft hij in keurig handschrift aan zijn oudste zoon: 'Lieve Henri, vind je dit geen mooie boot met vier schoorstenen. Dit is het grootste schip van de wereld. De ka mers op dit schip zijn wel driemaal zoo groot als de salon bij ons thuis. Dag lieve Henri, een zoen van je vader voor jou en voor Maarten'. Honderd jaar later trekt Ron Brand, conser vator van het Maritiem Museum in Rotter dam, zachte, witte handschoenen aan als hij de ansichtkaarten en telexberichten van Reuchlin uit de mapjes haalt. Op het tere, blauwe papier staat geschreven wan neer de berichten zijn afgeleverd bij huize Reuchlin aan de Calandstraat 53 in Rotter dam. Een van de eerste berichten vlak na dat de Titanic het ruime sop koos, is posi tief. 'Zee perfect vlak. Groeten'. Het laatste bericht aan het thuisfront is lu guberder, De datum van afgifte luidt 15 april, de tekst: "Varen rustig voort, vriende-. lijke groeten'. Ook de conservator gruwt een beetje bij de niets-aan-de-handbood- 'schap, want op die dag voer de Titanic tij dens het diner op een ijsberg en zonk enke le uren later. „Toen dit telegram aankwam, was het schip dus al vergaan", zegt Brand. Bij de ramp kwamen meer dan 1.500 men sen om het leven. Minder bekend is dat zich onder hen drie Nederlanders bevon den. Het Maritiem Museum in Rotterdam wijdt daarom een expositie aan de drie mannen. Jonkheer Reuchlin, de kersverse directeur van de Nederlandse rederij de Holland-Amerika Lijn (HAL), was als pas sagier aan boord. De HAL dacht er over soortgelijke schepen te laten bouwen, wel iswaar wat kleiner, maar niet minder luxe. De andere twee Nederlanders waren be manningsleden. In de kombuis werkte kok Hennie Bolhuis (27) uit Groningen. In de 'buik' van het schip, bij de hitte van de., stookketels, buffelde de 38-jarige Amster damse stoker Wessel van der Brugge. Over de laatste twee mannen is relatief weinig bekend, zegt de Belgische schrijver Dirk Musschoot. Hij spitte de archieven door en sprak mensen voor zijn boek 100 jaar Titanic - Het verhaal van de Belgen en de Nederlanders. Van jonkheer Reuchlin was meer te vinden. „Het moet ontegen zeggelijk een lieve man zijn geweest, die veel van zijn familie hield", zegt Mus schoot. „Zijn vrouw is de rest van haar le ven in rouw geweest." Wrang is dat Reu chlin helemaal niet op de Titanic had moe ten zitten. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de algemeen directeur van de HAL mee zou varen. Maar die kon niet vanwe ge de koperen bruiloft van zijn zoon. Dus stapte George Reuchlin aan boord. Terwijl de eerste sneeuw om het hotel-res taurant stuift, neemt George Reuchlin een George Reuchlin, kleinzoon van de om gekomen jonkheer Reuchlin. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68