9 spectrum Tien geboden voor het brein zij aan zij RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk Zaterdag 11 februari 2012 Een padvindster draagt teleurstelling met opge wektheid. Deze aanbeveling die in de Pad- vindsterswet staat, schoot mij weer te binnen toen ik al die diepteleurgestelde Friezen en mede-vaderlanders zag, die hun ver driet over het niet dóórgaan van de Elfsteden tocht maar nauwelijks konden verbijten. Maar Friezen hebben één ding gemeen met Zeeuwen, ze laten zich niet van hun stuk brengen. Hun nuchtere karakters maken dat ze van deze tegenslag niet diep-neurotisch worden. Wat dat betreft is er ook veel overeenkomst tussen de Friese en Zeeuwse paarden: groot, sterk, trouw en met prachtige sokjes. Maar nu moet ik echt ophouden om Friezen en Zeeuwen en hun paar den te prijzen. Want ik lees hier zo'n fantastisch rijtje aanbeve lingen om ons brein gezond te houden, dat wil ik u niet onthouden. Psychiater René Kahn, bekend geworden door de serie 'Kijken in de ziel', waarbij de fine fleur van de vaderlandse psychiaters en psychologen door Coen Verbraak aan de tand werd gevoeld, schreef een boek: De Tien Geboden voor het Brein. Na het megasucces van Dick Swaab, die ons er van heeft doordrongen dat het allemaal uit die grijze massa in onze kop komt (ik moet dan al tijd denken aan de door mijn moeder zaliger ver rukkelijk bereide kalfshersens in een vinaigret te!), geeft professor Kahn ons met zijn lijstje van tien geboden om ons brein optimaal gezond te houden weer het gevoel, dat wij zelf óók iets aan die conditie kunnen bijdragen. Hier komen ze: 'Studeer. Slaap. Maak muziek. Stress niet Maak vrienden. Geniet aanzien. Drink niet Zweet. Speel. Kies uw ouders met zorg.' Fijn lijstje. Ik gooi ogenblikkelijk het piepkleine glaasje oude port dat ik mijzelf om warm te blij ven in deze Russische winter had ingeschonken door de gootsteen. En vraag mij af of René Kahn nooit is bezweken voor een glas ijskoude champagne of een koud biertje... Ik denk dat hij bedoelt dat we het niet op een oe verloos zuipen moeten zetten. Vervolgens trek ik mijn sloffen uit en installeer mij in bed voor een dutje. Een dutje schijnt voor onze grijze cel len werkelijk uitstekend te zijn. Daarna zal ik mij maar weer eens aan de hernieuwde studie van de Mouvements Perpétuels voor piano van Francis Poulenc zetten, dat is studeren en mu ziek maken tegelijkertijd. Om de buren te spa ren zet ik de pedalen wel op demper... Want anders maak ik geen vrienden, en die zijn voor een gezond brein minstens zo belangrijk. Bovendien maakt bonje met de buren veel stress los, en dat is buitengewoon slecht! Nu ga ik de krant uit de bus halen, vier verdiepingen lager en om eens flink te zweten stiefel ik de vier trappen naar boven op in een straf tempo. Dat spelen stel ik nog even uit tot ik straks mijn twee jongste kleindochters zie, dan speel ik Miss Piggy in hun poppenkast. Alleen de laatste tip: 'kies uw ouders met zorg', professor, dat is toch ironie? Er valt weinig te kiezen. En niemand weet beter dan u, wat een levenslange last zelfs die dooie ouders voor een mens kunnen betekenen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65