In Hansweert zit het geluk in de zelf spectrum Gelukkig met de woning Zaterdag 11 februari 2012 Hansweert is het gelukkigste dorp van Zeeland. Ze kijken er zelf ook van op, daar in dat niet zo heel pittoreske dorpje aan de Schelde. „Nou", mijmert Kees Den Boer, ,,'t Is dat het winter is, maar met beter weer is Hansweert toch een lieflijk dorpje. Als je langs de Schelde zit, en die zeeschepen ziet..." En toch is ook dat het niet. door Ondine van der Vleuten Schipper in ruste Hans Wisse ziet vanuit zijn Zweedse huis uit op het sluizencomplex en de dijk, waar nu sneeuw en stilte de sfeér be palen. Vroeger, toen het kanaal er nog lag, was het wel anders. Negenentwintig kroegen telde Hansweert! Dat waren pas tijden! Langs het water la gen de schepen te wachten voor de sluis, soms wel zestig op een rij. „Hansweert lééfde van de scheeps vaart." Hansweert nu: een dorp van zo'n 1600 inwoners. Met één supermarkt en een tabakswinkel. Twee ca feetjes en een frietkot. Een dorpshuis en een jeugd soos. In Hansweert kun je 'bij de muziek', bij de ten nisclub, de voetbal of de carnavalsvereniging. Er is een katholieke kerk, een kinderdagverblijf, er zijn twee lagere scholen. En niet te vergeten, een praktijk voor fysiotherapie, een huisarts, en de tandarts die een paar dagen per week in het dorp neerstrijkt. „Er is niet veel te doen", stelt de 16-jarige Lize van de Borgt nuchter vast. Wie zoekt naar het geluk van Hansweert, hoeft het in het stedelijk schoon niet te zoeken. In de voorzieningen evenmin. Wat dat be treft zijn de goede tijden geweest, weten Marie-José den Boer en haar man Kees den Boer. „Wel dertig winkels, vier slagers, vier bakkers", kijkt de voormali ge bakker terug. En toch is dat blijkbaar niet bepa lend voor geluk. Na enig nadenken komt iedereen tot dezelfde conclusie: Het komt door de mensen zelf. Misschien is het dat verleden, al die schepen die aanmeerden en al het volk dat aan kwam zeilen: Hansweert is een warm bad. Nieuwelingen worden snel omarmd. Dat naar binnen gekeerde, geslotene dat sommige gemeenschappen in Zeeland kenmerkt, heeft Hansweert niet. Hier is men lief voor elkaar. De lontjes zijn lang. De achterdeur kan nog open blij ven staan. Het is er gemoedelijk. Jolanda de Bas, die in 1970 in het dorp neerstreek: „Je wordt niet snel veroordeeld op je uiterlijk, of op-hoe je bent. Dat is heel fijn. Hansweert heeft weinig voorzieningen, dat is waar. Het is niet veel. Maar het is genoeg." „ledereen praat met iedereen. Of je nu import bent of niet", zegt Kees den Boer, net als zijn vrouw Marie-José een geboren en getogen 'Hanswester'. foto Willem Mieras Vlissingers zijn het minst gelukkig met hun huis. Het verbaast Jeanet Weeda niets. Deze week levert ze de sleutel van haar huis in de Vlissingse wijk Bos- L senburg in, om een nieuwe woning in Middelburg te betrekken. "Ik ben dolgelukkig dat ik daar weg ben. Het was niet eens het huis zelf, al deed de huis baas er eigenlijk te weinig aan en al hadden we wel iets meer ruimte willen hebben; een zolder bijvoorbeeld. Het belangrijkste was de woonomgeving. Ik denk dat dat voor meer Vlissingers geldt. Een kennis van mij is om de zelfde reden op zoek gegaan naar een ander huis. Er zijn genoeg leuke huizen in Vlissingen, maar voor een deel staan die op een verkeerde plek. Ik vond onze wijk, Bossenburgh, onoverzichtelijk. Boven dien waren er in de tijd dat mijn kinderen klein wa ren te weinig speeltoestellen. Maar het ergste was dat je je onveilig voelde. Er woonde veel tuig in de wijk. Voor mijn gevoel werd het daardoor een troosteloze wijk." Zijn de huizen op Noord-Beveland mooier, gro ter of comfortabeler dan ergens anders? „Nee", zegt Tisha Abuys van TAMakelaars in Wissenkerke. „Waar het zeker mee te maken heeft is de omge ving, de rust en de ruimte. Voor je woonplezier is het ook belangrijk waar een woning staat. Of je op een drukke straat stapt als je de voordeur open doet, of in een rustige, groene laan met mooie bomen. Noord-Beveland heeft ook de lusten van een recreatiege meente, maar veel minder de lasten. Het strand, het Veerse Meer, de Oosterschelde, natuurgebieden en bossen zijn op een steenworp afstand, maar je woonomgeving wordt niet twee maanden per jaar V overspoeld met toeristen, in tegenstelling tot bij voorbeeld Walcheren. Daar zijn ook de grondprij- zen hoger en dus zijn de huizen ook veel duurder. Op Noord-Beveland hebben mensen vaak een huis kunnen kopen, van een type waarvoor ze nooit het bud get hadden gehad, als het elders had gestaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60