De woning is belangrijk voor het geluk sgevoel spectrum 2 Gelukkig in de liefde Zaterdag 11 februari 2012 Dat de partner in hoge mate bijdraagt aan het geluk van veel Zeeuwen is niet zo vreemd. Uit het onderzoek van Bliek Marktonderzoek komt ook naar voren dat de woning en de woonomgeving in belangrijke mate bijdragen aan het geluksgevoel. door René Schrier Een relatief grote groep deelnemers aan de enquête noemde de verhuizing naar een betere wijk, stad of dorp of de verhuizing naar een beter huis als reden voor hun toe genomen geluk. Ook meer onderhoud of renovatie aan de woning of het simpele feit dat men blij is met de eigen woning, draagt bij aan de geluks factor en het persoonlijk welzijn. Leuke buren, een saamhorigheidsgevoel en contact met de buren spelen daar ook een behoorlijke rol bij. Dat blijkt ook uit het feit dat een vervelende relatie met.de buren, of overlast van de buren bovenaan staat bij factoren die bijdragen aan een verminderd geluksgevoel ten aanzien van de woning en de woon omgeving. In dat rijtje, maar dan wat minder ge noemd, vallen ook opmerkingen als te hard rijden in de buurt, ontevredenheid over vergunningen en re gels met betrekking tot de woning of de straat, de mentaliteit van de mensen (asociaal gedrag), een on- veiligheidsgevoel, rommel op straat en parkeerpro blemen. Het feit dat de gezondheid achteruit gaat is voor ver uit de grootste groep ondervraagden aanleiding om zich minder gelukkig te voelen. Op de tweede plaats komt als reden dat mensen financieel achteruit gaan en/of minder inkomsten hebben en in mindere ma te 'alles wordt duurder'. De derde reden is het ontbreken van vast werk of (naderend) ontslag. Verder dragen gezondheidspro blemen of het overlijden van de partner of van de kinderen bij aan een verminderd geluk. Op het ge bied van de natuur en cultuur draagt de komst van nieuwe natuur en het feit dat de natuur toegankelij ker wordt op de fiets en té voet bij aan het geluksge voel. Ook verbetering van het cultureel aanbod of van sportfaciliteiten speelt een positieve rol. Het is in dat kader niet vreemd dat het verdwijnen van natuur of het volbouwen daarvan juist zorgen voor een verminderd geluksgevoel. Dat doen ook be zuinigingen op cultuur, vermindering van de horeca- voorzieningen, minder voorzieningen voor de jeugd en sluiting van bibliotheken. In het kader van de enquête is ook gevraagd naar het algemene geluksgevoel. Mensen die zich gelukkiger voelen gaven antwoorden als: 'ik ben gewoon geluk kig'. Maar ook weer 'ik woon goed', 'het gaat beter' en 'ik ben gezond'. Mensen die zich minder gelukkig voelen wijten dat aan: 'ik ben minder gezond gewor den', 'er is weinig veranderd', 'mijn partner is overle den' en het is minder veilig geworden'. Inwoners van Schouwen-Duiveland en Noord-Be veland zijn het gelukkigst met hun partner. „Wat een goed nieuws", reageert zelfstandig trouwambte naar Floor Kik uit Bruinisse. Over de vraag waarom dat zo is, moet ze even nadenken. „Het kan zijn om dat het leven hier iets rustiger is dan in de rest van jachtig Nederland. Een andere factor kan zijn dat de saamhorigheid in onze regio groter is dan elders. Maar dat gaat dan verder dan de één-op-één-relatie. Ie ziet het bijvoorbeeld aan hoe er in mijn dorp Bruinisse Misschien werken de mensen in Veere wel te hard, suggereert Hendrina van Cranenburgh. De 'kasteelvrouwe' van restaurant De Campveerse Toren heeft zeifin ieder geval amper tijd. „Geluk, dat zit hem wat mij betreft in dingen als eens sa men op een terrasje zitten. In mijn eigen relatie is het probleem vooral dat we te veel werken. Op Va lentijnsdag bijvoorbeeld moet ik zelf werken. En dat geldt voor meer mensen die zoals ik in de toeristische sector hun brood verdienen. De onkosten worden steeds wordt samengewerkt om de ijsbaan te openen. Fan tastisch, zoiets zie je in de Randstad niet gebeuren." Toch heerst de indruk dat er op Schouwen-Duive land veel stellen uit elkaar gaan. Voor de uitslag van de enquête maakt dat volgens Kik weinig verschil. „Mensen scheiden vaak omdat een partner een nieu we relatie begint. Dat is vervelend voor de een, maar de ander beleeft dan nieuw geluk." Kik hecht eraan te melden dat ze zelf ook heel gelukkig is. „En ik heb niet de makkelijkste man, hoor." hoger, iedereen moet steeds harder werken om zijn rekeningen te betalen. En als je dan eens tijd hebt, is Zeeland niet de meest ideale provincie om iets leuks te gaan doen met elkaar. Er is hier vele mooie na tuur en ruimte, maar 's avonds is het toch wel stil in de stad. Dan spreek je niet zo snel met je partner af om ergens wat te gaan drinken." Afgezien van tijd is er verder geen vuiltje aan de lucht, overigens: „We zijn het afgelopen weekend eens lekker weg geweest. En dan is het gewoon heel leuk!" foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58