werken j 7 Taartjes in alle soorten, vormen en maten starter zaterdag 11 februari 2012 I en vonden dat de tijd rijp was dit concept wereldkundig te maken. Bij een Broodfonds zijn minimaal twintig zelfstandigen betrokken die elkaar min of meer kennen. Maandelijks storten ze een re latief klein bedrag dat varieert van 45 tot 90 euro (exclusief 10 euro kosten) op een apar te bankrekening. Zodra een van leden van de club ziek wordt, krijgt hij van alle afzon derlijke leden maandelijks een bedrag. Om dat het om kleine bedragen gaat die onder de fiscale schenkingsgrens vallen blijft de Be lastingdienst buiten beeld. Bij het broodfonds van de filmers hebben 'Door de premie te koppelen aan de leeftijd zit je niet vast aan deze verzekering' de deelnemers besloten een wachttijd van een maand in te bouwen. De meeste deelne mers hebben voldoende reserves om een maand te overbruggen. De uitkering-van bijvoorbeeld 1.000 euro netto per maand duurt maximaal 2 jaar. „We hebben voor die termijn gekozen om dat 93 procent van de de zelfstandigen na die tijd weer aan het werk is", zegt Biba Schoenmaker, een van de drie oprichters van De BroodfondsMakers. Schoenmakers onderneming helpt ook be ginnende broodfondsen op weg. Broodfond sen zijn zelfstandige verenigingen die zelf bepalen wie ze toelaten. Een verzekeraar zal bijvoorbeeld iemand die vijfjaar geleden kanker heeft gehad, weigeren of een hele ho ge premie vragen. Een broodfonds kan er toch voor kiezen iemand met die medische geschiedenis te accepteren. Deelnemers moeten dit soort zaken wel melden als ze zich aansluiten. „Bij ons vertelde een van de deelnemers dat hij misschien een ernstige nieraandoening heeft. De onderzoeken lo pen nog. We hebben unaniem besloten hem toch te accepteren", zegt De Boer. De fraaie verhalen over de broodfondsen roepen ook kritische kanttekeningen op. Zo noemde Tijs van den Boomen, auteur van een gids voor zzp'ers, de kosten aan de hoge kant en het geen serieuze oplossing voor zelfstandigen. Hij pleit voor het aanleggen van eigen buffers. „Zeker beginnende zzp'ers kunnen nog geen buffers aanleggen", zegt Schoenmaker in reactie op de kritiek. „Bovendien is die buffer vaak nodig om te overleven als er een tijdje minder opdrachten zijn. Je kunt je buf fer maar één keer gebruiken." De Boer vindt de kosten niet buitensporig. „Je bent geld kwijt aan de bank en de admi nistratie', aldus De Boer. „Verder lijken de kosten procentueel hoog, maar dat is vanwe ge de lage inleg. Die is veel lager dan de pre mie van een verzekering." De kosten kun nen na verloop tijd dalen als een brood fonds eenmaal goed loopt. Naast de clubs die elkaar door moeilijke tij den willen helpen, is er ook een commer ciële partij die met een product is gekomen dat flink afwijkt van de gewone dure aov en tegemoet wil komen aan de wensen van zelfstandigen zonder aov. GoedGenoeg, een initiatief van Achmea, timmert sinds vorig jaar aan de weg met een simpel alternatief voor de traditionele aov. „We hebben gesprekken georganiseerd met zelfstandigen en gevraagd waarom ze geen aov afsluiten", zegt Jerry de Groot van GoedGenoeg. Uit die bijeenkomsten kwam naar voren dat er behoefte is aan een verze kering die in geval van een aantal ernstige aandoeningen zoals kanker of een hartin farct zorgt voor een financieel steuntje in de rug. Het gaat om een eenmalig bedrag in plaats van een uitkering tot je 65e. De erva ring leert dat veel mensen als ze genezen na een of twee jaar weer aan de slag kunnen. De verzekering van GoedGenoeg verschilt op veel punten van de gewone aov. „Bij een traditionele aov worden een aantal uitslui tingen genoemd. Bij ons is het precies an dersom", aldus De Groot. „Wij vermelden bij welke vier ernstige ziektes en welk ingrij pende operaties we een som geld uitkeren. We hebben gekozen voor de vier meest voorkomende ernstige aandoeningen." GoedGenoeg is ook simpel omdat de pre mie en de uitkering netto zijn-. De premie is niet vast, maar loopt op naarmate de verze kerde ouder wordt. Dat kan na tien jaar lei den tot een verdubbeling van de premie. „Door de premie te koppelen aan de leeftijd zit je niet vast aan deze verzekering", zegt De Groot. Bij andere verzekeringen betaal je een gemiddelde premie. Je betaalt in feite de eerste jaren te veel en in de tweede helft te weinig premie. Hierdoor is het niet voor delig halverwege te stoppen." De aanbieders van nieuwe vangnetten voor zelfstandigen denken dat deze groep anders in het leven staat dan de gemiddelde werk nemer. „Ondernemers melden zich niet snel ziek. Ze zijn creatief en proberen even tuele problemen zelf op te lossen", zegt Schoenmaker. Belichter De Boer beaamt dat: „Als ik kleurenblind zou worden, ga ik als ondernemer op zoek naar een andere manier om mijn geld te verdienen in de filmbranche." www.wijzer in geldzaken (checklist voor zzp'ers) www.verzekerenvoorzeIfstaudigen.nl reageren? geld@wegener.nl PASPOORT Naam bedrijf: Zebrataartjes; Wie: Esther Kuijpers en Nico le Zegers; Wat: maken gedecoreerde taarten en cupcakes, verzor gen workshops en kinder feestjes; Officiële startdatum: (in schrijving KvK), 11-11-2011; Investering: paar honderd eu ro in foodprinter, bak- en de coratiematerialen; Beoogde jaaromzet: voor 'uit de hand gelopen hobby' vooralsnog geen streefcijfer; Investering terugverdienen: al gelukt; Website met informatie over. taarten, cupcakes, work shops en prijzen: www.zebrataartjes.nl Vragen/bestellingen: zebrataarties@hotmail.nl Esther (links) en Nicole met speciale 'brandweertaart'. Esther Kuijpers en Nicole Zegers willen hun tijd bei den best volledig aan hun bedrijf Zebrataartjes besteden. Maar meer, vooral, vrouwen blij ken er dezelfde 'uit de hand ge lopen hobby' op na te houden, zodat secretaresse (Nicole) en apothekersassistente (Esther) ge woon in functie blijven. De twee buurvrouwen uit Biervliet kwamen er een paar jaar terug achter dezelfde hobby te hebben: taarten en (cup)cakes bakken en crea tief decoreren. Behalve de familie waardeerde ook een groeiende schare vrienden en kennis sen het ambachtelijk werk van de dames. „Maak voor mij ook eens zo'n taart", kregen ze vaker en vaker te horen. Leuk, maar nog leuker om samen te doen en zo ontstond Zebrataart jes. Nicole verklaart: „Zebra komt van Zeeland, waar ik vandaan kom, en Bra bant, waar Esther oorspronke lijk vandaan komt." Om alle aanvragen professio neel en gestroomlijnd af te kun nen handelen, werd een e-mailadres in gebruik geno men en een website op poten gezet. Esther en Nicole maken taarten en cupcakes in alle soor ten, vormen en maten mét alle gewenste deco raties. Ze geven daarnaast ook workshops deco reren en verzorgen kinderfeestjes. De meeste creativiteit kan Nicole kwijt in 'meisjestaarten'. „Die willen meer kleuren en tierelantijntjes: een strik of een kroontje van fondant bijvoor beeld." Esther voegt er lachend aan toe dat voet ballers ook aan hun trekken komen. „Tot nü toe maken we vooral Ajax-taarten, maar PSV- en Feyenoord-fans zijn van harte welkom." GELD EN WERK! zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51