Creatief vangnet voor zelfstandige die ziek wordt 61 werken fiscaal WOZ in tijden van crisis zaterdag 11 februari 2012 door Wil Vennix Veel Nederlanders weten eigenlijk niet meer hoe veel hun huis of bedrijfs pand in deze barre tij den echt waard is. Ook makelaars zijn terughoudend met het geven van taxaties. Desondanks ont vangt u deze maand gewoon weer de jaarlijkse WOZ-beschik- king. Aangezien de WOZ wat be treft de waardepeildatum steeds een jaar achterloopt, geldt voor 2oi2 de waarde per januari 2011. Bij stijgende prijzen is het een voordeel om een jaar achter te lo pen, maar sinds 2009 hobbelen de WOZ-waardes achter de dalende prijzen aan. Je zou verwachten dat dit fenomeen tot massale be zwaren leidt, maar dat valt toch erg mee. In 2010 maakte slechts 2,7 procent van de belastingplichti gen bezwaar, ruim een derde met succes. Ik trek hieruit de voorzich tige conclusie dat de meeste Ne derlanders inmiddels redelijk met de WOZ kunnen leven. Het belang van de WOZ-waarde wordt intussen steeds groter. Be halve voor de gemeentelijke belas tingen, de waterschapsheffing en het eigenwoningforfait geldt de WOZ-waarde sinds 2010 ook voor de schenk- en erfbelasting. Dat laatste klinkt praktisch en effi ciënt maar zorgt in de praktijk toch voor flinke problemen. Door deze wettelijke systematiek wordt bij een overlijden in bij voorbeeld november 2011 de erfbe lasting immers berekend op basis van de - waarschijnlijk fors hoge re - WOZ-waarde per 1 januari 2010. Tegenbewijs is niet moge lijk, zelfs niet als de woning na het overlijden aantoonbaar met groot verlies is verkocht. Sinds 1 januari van dit jaar is de wet enigszins verzacht en mogen de erfgenamen voortaan ook kiezen voor de WOZ-waarde van het vol gende jaar. Een vergelijkbaar probleem is dat de geërfde woning soms maan den- of jarenlang te koop blijft staan waardoor de erfbelasting niet uit de erfenis kan worden ge financierd. Bezorgde CDA-kamer- leden pleitten er onlangs voor om soepel om te gaan met deze situa ties, omdat erfgenamen anders mogelijk gedwongen zouden zijn de erfenis te verwerpen. Maar vol gens staatssecretaris Weekers van Financiën wordt de soep niet zo heet gegeten. Volgens hem geeft de Belastingdienst in zo'n situatie al ruimhartig uitstel van betaling, dus nadere maatregelen vindt hij niet nodig. Een burger die in de bezwaarfase geen gelijk krijgt en naar de rech ter stapt, krijgt waarschijnlijk van af 1 juU 2012 te maken met hogere griffierechten. Deze 'toegangsbe wijzen tot de rechter' worden over de hele linie verhoogd. Voor de meeste belastinggeschillen zal een griffierecht van 125 of 250 eu ro gaan gelden, afhankelijk van in komen en vermogen. Nieuw is dat een gemeente die door de rechter in het ongelijk wordt gesteld, voortaan óók grif fierecht is verschuldigd, maar liefst 5.000 euro. Met welk bedrag de waarde na de bezwaarprocedu re is verlaagd, is niet van belang. Stel: de WOZ-beschikking ver meldt 400.000 euro en de eige naar vindt dat het 300.000 euro moet zijn. De huiseigenaar en de gemeente komen er niet uit en de rechter stelt de waarde vast op 380.000 euro. De eigenaar be spaart daarmee 150 euro, maar de gemeente kost het 5.000 euro of wel ruim 30 keer zo veel. De Waarderingskamer (die toe ziet op de uitvoering van de WOZ) heeft er al voor gewaar schuwd dat dit kan betekenen dat gemeenten te snel tegemoet zul len komen aan bezwaren of mis schien zelfs structureel te laag zul len gaan waarderen. Als dat ge beurt, zijn we weer terug bij af want de invoering van de WOZ in 1995 moest juist aan die willekeur een einde maken. Arbeidsongeschiktheidsverzekeringen voor zelfstandigen hebben een beroerd imago. Ze zijn duur en onbegrijpelijk. Voor de meerderheid van de zzp'ers een goede smoes geen verzekering af te sluiten. Gelukkig zijn er tegenwoordig simpeler varianten. door Frank van Alphen illustratie Job van Celder Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadvi seurs in Tilburg Daan de Boer, zelfstandig belich ter bij filmopnames zoals de film Doodslag, had nooit een arbeidsongeschiktheidsverze kering. Te kostbaar en boven dien heeft de 41-jarige zzp'er weinig vertrouwen in verzekeraars. „Als je een verzekeraar vertelt dat je regelmatig op een trap staat te balanceren dan weet je dat je een enorm hoge premie moet betalen", al dus De Boer. Werknemers zijn via hun werkgever auto matisch verzekerd tegen de financiële gevol gen van arbeidsongeschiktheid. De groeien de groep zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) moet zelf zo'n arbeidsongeschikt heidsverzekering (aov) regelen. Hoofdbelichter De Boer is een van de hon derdduizenden zelfstandigen zonder ar beidsongeschiktheidsverzekering (aov). Elke keer blijkt uit onderzoeken dat circa twee derde van de zzp'ers zich niet heeft verze kerd tegen arbeidsongeschiktheid. Een traditionele aov biedt bij ziekte een uit kering van zo'n 80 procent van het verdien de salaris. Die uitkering loopt door tot het 65 jaar als de zzp'er ziek blijft en niet meer kan werken. Deze aov moet aan allerlei aan vullende eisen voldoen omdat de premie af trekbaar is. Belangrijke gevolgen zijn dat de verzekeraar niet een bedrag ineens mag uit keren en dat de periodieke uitkeringen wel worden belast. Behalve duur (denk aan 8 tot 20 procent van het inkomen) zijn aov's complex. Ook zijn er uitsluitingen waar verzekerden vaak geen benul van hebben. Na kritiek vorig jaar van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) hebben verzekeraars toegezegd de polisvoorwaarden te vereenvoudigen. Inmiddels zijn er enkele afwijkende regelin gen op de markt gekomen die deels tege moet komen aan de bezwaren tegen de con ventionele aov. Deze alternatieven hebben gemeen dat ze minder geld bieden en dat de premie of inleg niet aftrekbaar is. Hier door is de uitkering in geval van ziekte ook niet belast. Twee onlangs geïntroduceerde alternatieven voor de aov zijn het Broodfonds en de ern- stige-ziekteverzekering van Achmea-doch- ter GoedGenoeg. Het Broodfonds is een groep zelfstandigen die elkaar helpt in moei lijke tijden. De verzekering van GoedGe noeg keert een eenmalig een bedrag uit bij ernstige aandoeningen zoals kanker, een be roerte of een hartaanval. Daan de Boer heeft gekozen voor een Brood fonds. „Via een cameraman hoorde ik over deze vorm van onderlinge hulp en ik was di rect laaiend enthousiast", zegt De Boer. „In de filmbranche werken veel zelfstandigen in tensief samen met elkaar. Je bent meer colle ga's en vrienden dan concurrenten. Zo'n Broodfonds biedt de mogelijkheid elkaar te steunen bij ziekte zonder dat er een verzeke raar of bank aan te pas komt." Het Broodfonds is vorig jaar gelanceerd door De BroodfondsMakers. Deze drie zzp' ers uit de regio Utrecht hadden zes jaar erva ring opgedaan met een eigen Broodfonds Agenda werkt effectiever dan to do-lijstje Timemanagement-deskundige Daniel Markovitz zegt op Z24.nl dat zogenaamde 'to do-lijstjes' niet werken. Onze hersenen krij gen last van stress als er meer dan zeven taken op zo'n lijstje staan. Ook staat op zo'n lijstje nooit hoe veel tijd een taak kost Daarom is het beter dingen die je nog moet doen te plannen in een agenda, zo dat je er van tevoren over nadenkt hoeveel tijd iets kost. Vervang 'Made in China' door 'Made in the world' 'Made in China' bestaat niet meer. De supply chain (toelevering) van een product heeft tegenwoordig plaats in zo veel landen dat het eti ket 'Made in the world' meer van toepassing, is. Dat betoogt globali seringsgoeroe Thomas Friedman in Management Team. Omdat al les overal geproduceerd kan wor den, moeten werknemers er voor zorgen 'uniek' te zijn. Ze zijn an ders makkelijk vervangbaar. Gepensioneerden voortaan in bestuur pensioenfonds Gepensioneerden hebben recht op een plek in het pensioenfonds bestuur. De Eerste Kamer heef het initiatiefwetsvoorstel van de Tweede Kamerleden Koser ICaya (D66) en Blok (WD) over de mo dernisering van de besturen van pensioenfondsen aangenomen. Ook is een motie aangenomen die uitspreekt dat een vertegen woordiging van jongeren wense lijk is in penisoenfondsbesturen. Nibud lanceert Pensioen- kortingsberekenaar Wie wil weten wat het gevolg is van het korten van pensioenfond sen op het aanvullende pensioen, kan gebruik maken van een nieu we tool. Met de Pensioenkortings- berekenaar van het Nibud kun nen pensioengerechtigden bereke nen wat het voor hun maandinko men betekent als hun aanvullen de pensioen wordt gekort De tooi is bereikbaar via de website www.nibud.nl Australische baas beloont personeel na verkoop bedrijf De eigenaar van een Australisch busbedrijf heeft zijn oud-werkne mers flink mee laten delen in de verkoop van zijn onderneming, meldt Z24 op basis van een be richt in de Australische krant He rald Sun. Ken Grenda verkocht zijn familiebedrijf na 66 jaar aan een branchegenoot en doneerde een deel van de winst (12,2 mil joen euro) aan zijn personeel, als dank voor werklust en loyaliteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50