'Het kappersvak is een mensenvak' 21 werken Gerlinde en Eveline zaterdag 11 februari 2012 Informatiemarkt over stageplaatsen Juvent Mensen met een een opleiding in de (jeugd)zorg kunnen terecht voor een stageplaats bij Juvent in Middelburg. Juvent houdt daar woensdag 15 februari een informa tiemarkt over. Daar zijn mana gers, groepsleiders en personeels- adviseurs om allerlei vragen te be antwoorden. De informatiemarkt duurt van 9.00 tot 11.00 uur in het centraal kantoor van Juvent, Park Veldzigt 43 in Middelburg. Naamsvermelding bedrijf van belang voor werkzoekenden Onderzoek van online recruit ment organisatie SalesProfs laat zien dat anonieme vacatures ruim 400% minder bezocht worden ten opzichte van vacatures die wel aan naamsvermelding doen. Dank zij social media en de personal branding waar werkzoekenden nu over beschikken kunnen be drijven en geschikte kandidaten elkaar veel beter vinden ten op zichte van 5 jaar geleden. Nieuwe datum vakbeurs bouw, installatie en techniek Het initiatief om een vakbeurs te organiseren in Zeeland op het ge bied van Bouw Installatie en Tech niek is positief ontvangen, maar het bedrijfsleven heeft moeite met de aanvankelijke datum. Daar om is besloten het evenement te verplaatsen naar 25 tot en met 26 april, onder de titel Technische Vakbeurs, bouw, installatie en techniek. Op de tweede dag is een minisymposium. Een goede kapper heeft niet alleen het knippen in de vingers. Want al ben je nog zo goed met de schaar, ben je zelf een onverzorgd sujet of erg verle gen aangelegd, dan kun je het op de kappersopleiding van het ROC in Goes wel vergeten. „De meeste afvallers struikelen op de communicatieve kant van het vak", zegt docent Rody Niemeijer. „Je moet als kapper van mensen houden. Klanten komen niet alleen terug omdat je zo goed knipt. De sfeer moet goed zijn en je moet zelf het goede voorbeeld geven." door Dennis Rijsbergen foto's Willem Mieras Er wordt nogal eens te licht over het kappersvak gedacht, vindt Niemeijer. Studenten die de drie-jari- ge mbo-opleiding Kapper Niveau 3 willen doen, moeten zich er dan ook bewust van zijn dat het niet alleen wat hobbyen is. „Socia le en communicatieve vaardighe den maken ook deel uit van de op leiding", stelt de docent. Wat dat betreft worden de eerstejaars leer lingen daar meteen mee geconfron teerd. Ze moeten namelijk zelf op zoek naar kappersmodellen. En omdat er veel op echte hoofden ge oefend wordt, volstaan enkele vrienden en familieleden niet. Dus krijgen alle eerstejaars studen ten de opdracht hun eigen visite kaartje te ontwerpen. „Met dat kaartje moeten ze dan bijvoor beeld de stad in en mensen probe ren te regelen. Want je moet wel mensen durven aanspreken", al dus Niemeijer. En waar nieuwe leerlingen zich ook wel in vergissen: het kappers vak is best een zwaar beroep, zegt Niemeijer. „Niet alleen fysiek, je staat toch de hele dag op je benen, maar ook mentaal. Je bent name lijk constant in dienst van de klant. Heb je zelf een zware dag, dan mag de klant dat niet merken. En je krijgt als kapper natuurlijk al lerlei verhalen te horen als men sen in de kappersstoel zitten. „Ook de zware verhalen." Maar het kappersvak is bovenal een leuk en dynamisch beroep, be nadrukt de docent. Net als de op leiding. Er wordt veel in het echt geoefend. In het begin alleen op plastic mannequins, of koppen zo als de leerlingen het noemen, maar al snel ook op mensen. De school aan de Bessestraat in Goes heeft een eigen kapsalon. Heel wat mensen uit de buurt laten daar voor een prikkie hun haar doen. De lesstof wordt in blokken van zestien weken verdeeld. Daarin gaan de kappers in spe aan de slag met een thema, bijvoorbeeld vrou wenkapsel met gelijke lengtes. „Ze moeten van hun werk een verslag maken, met foto's van voor en na. Ze moeten dus uitleggen waarom ze voor een bepaalde techniek ge kozen hebben. Daarmee laat je leerlingen ook nadenken over wat ze doen." Daarnaast krijgen de leerlingen theorielessen over bij voorbeeld het permanenten van haar, kleuren, hygiëne, arbo-wetge- ving en communicatieve vaardig heden. Vanaf dit jaar wordt ook vi- sagie een verplicht onderdeel. De studenten gaan in het eerste jaar al op stage. Een dag in de week voor een halfjaar. In het tweede en der de jaar werken de leerlingen tel kens een jaar lang twee dagen in de week in een echte kapsalon. Leerlingen met het diploma Kap per Niveau 3 op zak kunnen dan ook meteen aan de slag als zelfstan dig ondernemer of gaan werken in een kapsalon of een beautyfarm. Ook zijn er leerlingen die als am bulant kapper in bijvoorbeeld een verzorgingstehuis aan de slag zijn gegaan. „Er is altijd wel vraag naar kappers", zegt Niemeijer. „Het zijn toch vaak vrouwen en die stoppen meestal als ze wat ouder worden of ze gaan parttime werken. Het is wel zo dat het door de crisis moei lijker is geworden een vaste baan te vinden. Maar als je goed bent en spontaan, vind je wel snel werk", denkt Niemeijer. „Het ligt ook aan je eigen instelling en je uit straling. Het kappersvak is nu een maal een mensenvak." Geen enkele Barbiepop in huis die nog de beroem de lange blonde lokken op het plastic bolletje had. Gerlinde Bolier uit Bruinisse was als klein meisje altijd al met haar bezig. „Ik heb nog een foto van toen ik drie jaar was. Daar sta ik op met een pop in een kapman tel en een waterspuit. Al sinds ik kan praten, riep ik dat ik kapster wilde worden." Wie mensen mooi wil maken, moet zelf het goede voorbeeld ge- Heeft U tips? Mail dan naar werken@pzc.nl ZZP'crs draaiden in 2011 een goed jaar en zijn optimistisch De meerderheid van de zzp'ers in Nederland (51,9%) heeft in 2011 een hogere omzet behaald dan in 2010. De licht stijgende tarieven en de flinke stijging in het aantal facturabele uren zorgden dat 2011, ondanks de crisis, een goed jaar werd voor de zzp'er. Ze zijn niet positief over de economische stand van zaken in Nederland, maar denken wel dat zowel de Ne derlandse economie als hun eigen onderneming zich (zeer) positief zal ontwikkeling het komend jaar. Dit blijkt uit jaarrapport 2011 van de ZZP Barometer. Daaruit blijkt ook dat een meerderheid van de zzp'ers (68,1%) een finan ciële buffer achter de hand heeft. Gerlinde Bolier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46