Westerschelde niet betwist' 1839 zeeland 13 Alle blikken komende week gericht op Brussel Robesin roept Rutte en Bleker op pal te staan DELSCHER commentaar Geluk: een 7,6 Transportkosten zaterdag 11 februari 2012 Illll Johan Robesin (PvZ) is het jaar waarin Nederland en België Lil. i het Scheidingsverdrag tekenden. iii§k - j Sindsdien is 11.600 hectare ingepolderd. derland. En dan moet de Commis sie zich aan haar eigen regels hou den en dus een inbreukprocedure beginnen. Het kost tijd voordat er een uitspraak komt. In de tussen tijd wordt hoop gegeven, is er on zekerheid voor de mensen en blij ven emoties een rol spelen. Dat is allemaal niet wenselijk." Het CDA heeft er mede voor gezorgd dat de Hedwige in het regeerakkoord staat. Slim? „Het kabinet zit er niet mede dank zij mij. Maar het wordt straks te gengehouden, of niet, door Euro pa. Het is allemaal sterk in emotio nele sfeer terechtgekomen. Dat is het jammere en daar krijg je het niet zo makkelijk meer uit." De Hedwige staat niet op zichzelf. Natuur is uit. „Boeren en natuur horen bij el kaar. Je moet harmonie tussen bei de belangen voortdurend blijven zoeken. En niet uit elkaar spelen. Je moet proberen in harmonie dat prachtige platteland van Neder land vorm te geven, zowel vanuit de functie van de landbouw, als de maatschappelijke vraag naar na tuur." Laat het kabinet de natuur links lig gen? „Het is een kwestie van stijl. Ik ben een man van harmonie en ver binden, niet van uit elkaar spelen. Ik ben een CDA'er." Het gaat nu te rigoureus? „Nou ja, het gaat tegen elkaar op. Provincies willen dan niet. Hou nou de verhoudingen goed. Zorg VANDAAG EN MORGEN SNERT-WEEKEND in VEERE! 10.00-17.00 uur Deelnemende winkels te herkennen aan s(t)oepbord! Info: 0118-501 808 dat je het tot een gezamenlijk pro bleem maakt: van de landbouw, de natuur en de regering. Erken ook eikaars rol. Als je als voorzitter van Natuurmonumenten een standpunt inneemt, doe je dat na mens 750.000 leden. Dat zijn vijf tien Kamerzetels. Het idee dat je boeren soms geeft van: nou zijn wij eens aan de beurt en dan moe ten die natuurjongens terug in hun hok, is verkeerd. Dat leidt al leen tot scherpere standpunten en overleg dat nergens toe leidt. Zo zit ik niet in elkaar." GESLOTEN VAN 9 februari tot 13 februari PRESENTATIE ZOMER 2012 vanaf 14 februari Grote Markt 11-13 Goes 0113227607 www.delscher.nl Alle blikken zijn nu gericht op donderdag 16 februari. Dan spreekt staatssecreta ris Henk Bleker (Natuur) Eurocom missaris Janez Potocnik (Milieu). Bijzonder genoeg staat de Hedwi- gepolder niet op de agenda. Maar natuurlijk zal er over worden gesproken, is ook de inschatting van Cecilia Thorfmn, woordvoer ster van de Europese Commissie. „Het gesprek staat al maanden ge pland. Er staan heel andere pun ten dan de Hedwigepolder op de agenda. Maar de situatie in de Wes terschelde komt zeker ter sprake." De Europese Commissie liet giste ren weten 'nog geen beslissing te hebben genomen' over het Neder landse alternatieve ontpolderings- plan. De Commissie analyseert momenteel de laatste informatie die ze ontving van de Nederlandse regering. Op basis hiervan zal een beslissing worden genomen over de volgende stappen. Ook stelt ze vast dat Nederland 'zijn verplich ting om de natuur te herstellen niet ter discussie stelt'. Het alterna tief wordt nu onderzocht op basis van zijn wetenschappelijke onder bouwing, de gelijkwaardigheid met de eerder voorgestelde maatre gelen en de redelijke termijn waar binnen de natuur hersteld moet worden, aldus de Commissie. Nederland en Vlaanderen moeten het Westerschel- de-dossier in schaamte sluiten en doen wat al lang had moeten gebeuren: de Scheldever- dragen in goede harmonie corrige ren. In een brief aan minister-presiden- tr Mark Rutte en staatssecretaris Henk Bleker noemt Statenlid Jo- han Robesin (Partij voor Zeeland) de bestaande afspraken tussen Ne derland 'een historische fout'. Hij roept de twee bewindslieden op pal te blijven staan en vast te hou den aan de gekozen route: geen ontpoldering. Robesin stelt vast dat de rol van de Europese Commissie in het Wes- terscheldedossier verwarrend is. Hij vindt het een misverstand dat natuurherstel nodig zou zijn om schade door drie verdiepingen van de Westerschelde te compenseren. Robesin: „De eerste twee verdie pingen zijn zelfs overgecompen seerd en de derde leverde volgens de Raad van State geen gevaar op voor natuurschade." Hij heeft de indruk dat Vlaande ren vasthoudt aan de ontpolde ring van de Hedwigepolder uit vrees dat de natuurbeschermings organisaties bezwaar maken tegen elke komende aanpassing van de vaargeul. Sinds 2007 zijn de inwo ners van Zeeland nog iets gelukkiger gewor den dan ze toen al wa ren. Dit is de prettige conclusie van een opinieonderzoek dat in opdracht van deze krant is ge daan. Ruim 1300 Zeeuwen deden mee. De recessie heeft hen niet klein gekregen. Natuurlijk zijn er geldzorgen. En met de ge zondheid gaat het over het alge meen ook iets minder dan voor heen. Maar de tevredenheid over de partner, over de wo ning, over de veiligheid en over de natuur weegt zwaarder. Zo komen de Zeeuwen aan gemid deld 7,6 voor hun geluk, een fractie hoger dan vijf jaar gele den. Een mooie score. Maar er is wel werk aan de win kel. Vooral aan de leefomgeving in Vlissingen en Terneuzen. Die steden doen het duidelijk minder dan de rest van Zee land. Het is er niet dramatisch slecht, maar er zijn wel wijken die nodig moeten worden opge krikt. Als dat lukt, kan Zeeland in harmonie op weg naar een stevige 8. gjsawwgasas: den haag - Het kabinet heeft de Europese Commissie gevraagd te onderzoeken of de korting die Duitse bedrijven krijgen op de transportkosten van énergie in strijd is met de Europese regels. Dat schrijft minister Maxime Ver hagen (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. Verhagen vindt het een 'ongewenste situatie' om dat Nederlandse bedrijven daar door moeilijker concurreren. Dat kan gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Aluminiumfa- •briek Zalco in Vlissingen ging eind vorig jaar failliet mede als gevolg van de hoge energierekening. Duit se bedrijven die veel energie ver bruiken krijgen een korting op de transportkosten. Dit geldt niet voor Nederlandse veelverbruikers. Zuid-Beveland3.300 ha voornamelijk in het Kreekrakgebied Saeftinghe2,700 ha Hellegat 000 ha Donja Odijk bron: Muzeeum, bewerking O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3