sport 137 Schaatsers doen zich vooral tegoed aan pasta's SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 11 februari 2012 Het ijs op de route van de Elfstedentocht werd afgelopen week op veel plekken sneeuwvrij vond bleek dat hij (voorlopig) niet komt. Voorzitter Wiebe Wieling van de Vereniging De gemaakt, om de Tocht der Tochten door te kunnen laten gaan. Op het Slotermeer, tussen de Friesche Elf Steden legde pit dat het niet kon en zorgde er met die woorden voor dat de plaatsen Sloten, Balk en Woudsendop, was het dinsdag nog niet sneeuwvrij. Maar woensdaga- koorts in heel Nederland meteen zakte. foto Robin Utrecht/ANP Een marathonschaatser dient veel aandacht te besteden aan zijn voe ding. foto ANP Wat staat er op het me nu van een marathon schaatser? In deel 21 van de rubriek sport en ge zondheid draait het dit keer om sportvoeding. door Robin Hamelink De Elfstedentocht gaat voorlopig niet door, maar de schaatslief hebbers komen dezer dagen toch aan hun trekken. Er worden vele toertochten verre den en ook de wedstrijdrijders worden op hun wenken be diend. Voor de mannen en vrouwen van de lange adem is het heel be langrijk om goed te eten en te drinken voor een wedstrijd van honderd of tweehonderd kilome ter. Over een tocht van honderd kilometer doen de schaatsers ruim 2.40 uur en de dubbele af stand gaat in iets minder dan zes uur. De grote vraag is hoe een schaatser zich prepareert voor een dergelijke afstand. Ploeglei der Harry de Wolff van mara thonteam Habovo Bwaste, waar voor Middelburger Erwin Mesu rijdt, zorgt in samenwerking met Action Care ervoor dat de rijders voldoende voeding bin nen krijgen tijdens een wed strijddag. „Action Care is een be drijf dat gespecialiseerd is in sportvoeding", legt hij uit. Volgens Action Care moet een goede sportvoeding voldoen aan drie eisen. Het moet snel door het lichaam kunnen worden op genomen, het moet lekker sma ken en het moet geen klachten veroorzaken. Door de orthomo leculaire kijk (de kijk op de juis te voedingsstoffen) voldoet de sportvoeding van Action Care aan deze eisen. „Als ik ergens niet uitkom, krijg ik advies of tips van een voedingsdeskundi ge van Action Care", vertelt De Wolff „Ik ben vooral verant woordelijk voor het uitdelen van eten en drinken tijdens een wed strijd", zegt De Wolff De schaatsers eten twee tot drie Tips? mail naar sport@pzc.nl uur voor de wedstrijd veel kool hydraten. Dat kan rijst, spaghetti of macaroni zijn, maar ook pan nenkoeken worden genuttigd. Tot de wedstrijd van start gaat drinken de rijders vooral energie drankjes. Als het warm weer is, krijgen ze dorsüessers met veel suikers er in. De rijders mogen alleen be voorraad worden in de verzor gingszone. Daarbuiten mag een schaatser geen drinken of eten aannemen en zeker geen snert of een warme chocomelk van toeschouwers. Bij een wedstrijd van honderd kilometer, zoals het NK mara thon van afgelopen week in Em- men, krijgen de schaatsers gelle tjes, een halve banaan, een 'snel le jelle' koekreep, drankjes met veel suikers en elke twintig kilo meter een bidon (250 milliliter) met energiedrank. Bij de alternatieve Elfsteden tocht in Oostenrijk op de Weis- sensee of de echte Elfsteden tocht gebeurt dit veel vaker. Dan worden de rijders zo'n negen keer bevoorraad. „Als je dan een bevoorrading mist, is het 'nek- kie' er snel af. De schaatsers be ginnen vier uur van tevoren met eten. Het lichaam moet op gang komen en je moet voldoende voeding binnen hebben. De rij ders krijgen sowieso heel veel koolhydraten, zodat ze voldoen de energie hebben", vertelt De Wolff Na een lange tocht krij gen de schaatsers hersteldrank jes en opnieuw pasta's of pan nenkoeken. Een lekkere vette hap voor de marathondeelne mers zit er niet in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37