Maandagmiddag om 16.00 uur was de koortsthermometer zo hoog opgelopen dat Koeman de knoop doorhakte en drie tickets naar Nederland kocht. Zijn vrouw en dochter van acht ble ven liever thuis. Dinsdagmorgen vloog het gezelschap via Chica go richting Nederland en woens dagmorgen stonden ze op een ijskoud Schiphol. Koeman: „We hebben daarna meteen een tocht van dertig kilometer in het Westland gemaakt, maar daar gaan we niet naar terug. Het was er veel te druk." 341 sport Tien uur vliegen voor tocht die niet kwam zaterdag 11 februari 2012 Lange adem Hij woont al tien jaar in Canada, maar dat wil niet zeggen dat hij geen nuchtere Zeeuw meer is. „Het is niet anders", was de on derkoelde reactie van Iman Koe man toen hij woensdagavond hoorde dat de Elfstedentocht niet doorging. De voormalige inwoner van Wolphaartsdijk, speciaal voor de Tocht der Tochten naar Neder land afgereisd, stelde onmiddel lijk plan B in werking. „We moe ten proberen zo veel mogelijk te genieten van andere tochten. Ik hoop op elke dag veel schaatsple zier." Iman Koeman (54) ontkent het niet. De Elfstedentocht heeft hem enkele van de mooiste momen ten uit zijn leven gebracht. Regel matig bekijkt hij op de computer in zijn boerderij in Westlock, Al berta, filmpjes van de editie van 1985. Toen, 27 jaar geleden, mocht hij als jonge hond bij de wed strijdrijders meedoen en finishte hij als vijftigste. Op 23 minuten van winnaar Evert van Benthem, die overigens 'niet ver bij hem van daan woont. Voor Canadese be grippen althans, want Van Bent hem woont wel tweehonderd ki lometer verderop. De Bevelander groeide op in de tijd van Ard en Keesie en kreeg het schaatsen zo met de paplepel ingegoten. „Ik voelde me een beet je zoals dat jongetje uit de pinda kaasreclame van Calvé, die ge vraagd wordt wat hij later wil worden. 'Boer en schaatser', zegt hij en zo is het bij mij ook altijd geweest. Ik ben inderdaad boer ge worden en ook het schaatsen hoop ik nog lang vol te houden." In de Elfstedentocht van 1985 ken de Iman Koeman bijna niemand. „Ik deed wel eens mee aan wed strijden voor B-rijders", vertelt hij, „maar met de grote mannen had ik nog nooit gereden. Ik had geen idee waar ik stond. Bij de start nam ik me voor om tot Bols- ward bij de eersten te blijven. Dat lukte. Toen ze daar versnelden, heb ik bewust tempo teruggeno men. Ik wilde binnen de tijd fi nishen om m'n kruisje te verdie nen. Dat is gelukt." Aan zijn prestatie denkt hij met veel genoegen terug. De herinne ringen aan de entourage bezorgen hem keer op keer kippenvel. „In het begin was het donker, was het stil en reed iedereen voorzich tig en afwachtend. Als we dan een dorpje binnenreden, kwam je ineens in een zee van gejuich terecht. Er werd enorm geflitst met fototoestellen. Het was alsof ik in een film zat. Ik deed mee, maar had het gevoel dat ik er geen deel van uitmaakte." Ook toen het licht werd, werd hij overal als een held ontvangen. De dorpjes en steden puilden uit, ie dereen vierde feest, elke schaatser kreeg een ovatie. Dat ging maar door, ook toen Koeman de koplo pers had laten gaan. „Ik weet nog op de Dokummer Ee. We reden in een groep van vijf en werden hartstochtelijk toegejuicht. Toen viel ik en raakte achterop. Maar voor mij juichten ze nog net zo hard als voor die vier anderen. Ik dacht dat er misschien een Fries achter me reed en keer achterom. Maar er was niemand. Als ik daar aan terugdenk, scheelt het niet foto Wilem Mieras Vanachter zijn computer zag hij vorige week de kansen op een Elfstedentocht met de dag stij gen. „Als de koorts in Nederland oploopt, is het hier niet anders. Mijn kinderen begrijpen er niets van. Daarom heb ik mijn zoons naar Nederland meegenomen. Dan begrijpen ze wat Elfsteden- koorts betekent." Donderdag deden ze in Numans- dorp mee aan een kortebaan- wedstrijd en gistermiddag trok ken ze baantjes op Het Schenge, bij Wolphaartsdijk. 's Avonds de den ze mee aan de kortebaan- wedstrijd in Middelburg. Vandaag rijden ze de Molen tocht bij Kinderdijk en wat de toekomst daarna brengt, weten ze nog niet. „Waarschijnlijk zul len we een paar keer naar de ijs baan in Breda gaan", verwacht Koeman. Volgende week zondag vliegen ze terug. En wat gebeurt er als de Elfstedentocht daarna toch nog doorgaat? Komt Iman Koeman dan opnieuw naar Ne derland? „Oef, da's een moeilij ke vraag. Daar durf ik nog geen antwoord op te geven." Koen de Vries Iman Koeman met zijn zoons Kees (links) en Aron (rechts) op het ijs van Het Schenge. Sluis-Brugge-Sluis (in '85 was hij tweede) en nog vijf of zes wed strijden op natuurijs. De Elfste dentocht kwam echter niet. In 1997 reed Koeman voor de tweede keer mee, nu als toerrij der. Die tocht was ook mooi, maar in vergelijking met z'n eer ste een tegenvaller. „Ik startte kort na de wedstrijdrijders. Als we in een dorpje kwamen, waren die jongens net voorbij. De toe schouwers waren meestal net even weg om iets te eten of te drinken. De entourage was daar door een stuk minder." „Het was heel toevallig dat in de groep waarin ik toen reed, een stuk of vijf man zaten met wie ik in 1985 ook lang samen had gere den. Ik was samen met Frans van den Berge uit Krabbendijke, met een paar Friezen die ik nog her kende en met een paar man van de Veluwe." Tien jaar geleden verkaste Iman Koeman met z'n vrouw en twee zoons (in middels 16 en 13) naar Westlock in Canada. Hij verkocht hier have en goed en begon in de provincie Alberta, zo'n vierhonderd kilome ter ten noorden van Calgary, een nieuwe boerderij. „Dat is altijd een jongensdroom geweest", ver klaart hij. „Boeren is mijn groot ste hobby. In Nederland ging de lol er een beetje af Hier heb je de ruimte, kun je nog wat opbou wen en word je niet op je vingers gekeken. Je hebt een vrij leven." Voor Nederlandse begrippen heeft Koeman immens veel grond: 1500 hectare. Te vergelij ken met 2300 voetbalvelden. Hij verbouwt er tarwe, koolzaad en een beetje gerst. „Ik ben een van de grootste boeren in dit gebied", erkent de schaatsende Bevelan der. „Maar verderop zitten nog veel grotere. Die hebben zeker vijf keer meer grond dan ik." Alberta heeft een landklimaat: de winters zijn er een stuk kouder dan in Ne derland, de zomers warmer en droger. „Het is hier voor de akker bouw een heel goed productiege bied", beschrijft Koeman. „En ik ben op een goed moment geko men. De grondprijzen zijn sinds dien verdubbeld. Verkopen en in Nederland een rustig leven lei den? Geen denken aan. Daar zou ik niet gelukkig van worden." Desondanks mist Koeman zijn va derland wel. Met name als het om schaatsen gaat. Hij heeft in West lock een schaatsdub opgericht en voorziet de leden van Nederlands materiaal. Vorig jaar nog kocht hij bij Koole Sport in Middelburg een flinke voorraad schaatsen en ver voerde die eigenhandig in een gro te koffer naar Canada. Het waren echter niet de zo gelief de stalen noren, want langebaan schaatsen is in Canada niet popu lair. Het gaat daar om ijshockey en shorttrack. Er zijn veel overdek te schaatsbanen, maar niet de in Nederland bekende vierhonderd- meterbanen. „Je kunt er een beet je trainen voor het langebaan schaatsen", heeft Koeman erva ren. „Maar voor het echte werk ga ik met m'n jongens naar een vier- honderdmeterbaan, een uurtje verderop. En af en toe gaan we naar Calgary, maar da's een stuk verder." „Veel mensen in mijn omgeving denken dat ik heel goed ben", meldt Koeman. „Dat komt omdat hier nauwelijks concurrentie is. Dan vertel ik altijd maar van die man van 72 in Calgary, die me nog gewoon verslaat. Hij is pas een echte topper." Koeman houdt het Holland se schaatsen gedetailleerd bij. In oktober al begint hij de weerkaarten te bestuderen. veel of ik krijg tranen in m'n ogen." Ook in 1986 was er een Elfsteden tocht, maar die miste Koeman. Hij had de ziekte van Pfeiffer. Om de zinnen te verzetten, reisde hij naar vrienden in Australië en Nieuw-Zeeland. „Ik weet het nog goed. Toen ik op Schiphol stond, draaide de wind naar het noor den en begon het te vriezen. Toen ik terugkwam, was de Elfste dentocht net geweest. Achteraf maar goed, want meedoen was een hele slechte optie geweest." Het jaar daarop, 1987, kende op nieuw een strenge winter. Koe- man was in topvorm. Hij won 'Boeren is mijn grootste hobby. In Nederland ging de lol er een beetje af. Hier heb je de ruimte, kun je nog wat opbouwen en word je niet op je vingers gekeken.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34