'Herstel van natuur in 21 zeeland 1 ll 'Europa bereidt nog geen stappen voor' zaterdag Marketing De krant 6 weken voor 18 euro! PZC zaterdag 11 februari 2012 fKïxzfaaas door Maikel Harte Wat een week: talloze doden in Syrië, Griekenland dat uit de euro kan, vijf tienhonderd werknemers van NedCar die hun baan dreigen te verliezen, en toch schakelde het Journaal iedere ochtend eerst over naar Friesland, want heel Ne derland smachtte naar het ant woord op de vraag: Hoe dik is het ijs in Balk? Het zou zo maar kun nen dat er in Nederland aansla gen zijn geweest, dat het kabinet is gevallen of dat Bert van Mar wijk is ontslagen, maar dat we dat volledig gemist hebben omdat het ijs in Friesland maar een centime ter gegroeid was. Er zijn mensen die zich aan dit soort hysterie er geren, maar ik vond het heerlijk. Even weg van alle ellende en al leen maar denken aan 16.000 schaatsers langs elf Friese steden. Ik heb genoten, vooral ook van die persconferenties van de Vere niging De Friesche Elf Steden. Wat deed die voorzitter het goed. Ga er maar aan staan, zo kent nie mand je en zo moet je ten over staan van tientallen journalisten Cees Veerman miljoenen Nederlanders teleur stellen. Wiebe Wieling heet die voorzitter. Schitterende naam ook, het zal wel een artiesten naam zijn. Ik verdenk die Friezen er namelijk van dat als ze het kun nen romantiseren, ze het niet zul len laten. Weet u hoe de commis saris van de koningin in Friesland zich noemt? Johannes Jorritsma. Wiebe Wieling en Johannes Jor ritsma, dat zijn namen die zo uit de boeken van de Kameleon zou den kunnen komen, maar daar trap ik dus niet in, die mannen he ten natuurlijk gewoon Harry Jan sen of Herman de Vries. De heisa rond de tocht schijnt voort te ko men uit één grote drang naar nos talgie en met namen als Wiebe Wieling en Johannes Jorrtitsma wordt die drang alleen maar gro ter. Daar zijn die Friezen ontzet tend handig in en daar kunnen wij Zeeuwen nog wat van leren. Ik vind dan ook dat de voorzitter van Sluis-Brugge-Sluis zich Dinge- man Dingemanse moet gaan noe men en voor Karla Peijs dacht ik aan Meriete Mechielsé. Nederland zal aan onze voeten liggen. door Jeffrey Kutterink Nederland moet de Schel- deverdragen met België uitvoeren en dus de Hertogin Hedwigepol- der in Zeeuws-Vlaanderen onder water zetten. Dat vindt Cees Veerman, oud-mi- nister van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Hij was gisteren in Goes te gast op een symposium van de ZLTO. Na afloop wilde hij ingaan op de discussie over de Hedwigepolder. „Die discussie is te hoog opgelopen. En hoe krijg je de emoties weer terug in de pro porties dat je zegt: wat is nou het landsbelang? Hoe vervelend dat ook voor een bepaalde categorie mensen of voor een bepaalde re gio kan zijn. We moeten dat weer even in het oog nemen." Is het nakomen van internationale verdragen landsbelang? „Het lijkt me tussen beschaafde landen van wel. Er ligt nog een vraag onder: moet het natuurher- stel op de plek van de Hedwigepol der? Herstel van de natuur wordt niet betwist. Er is een kruiwagen vol onderzoeksrapporten. Die zeg gen uiteindelijk allemaal: het moet daar, op de plek van de Hedwige. Dat zijn de feiten. Dat willen we dan niet, maar ik denk dat uitein delijk de Europese Commissie het oordeel zal vellen." U verwacht dat Brussel Nederland voor de rechter sleept? „De Europese Commissie staat op het standpunt dat de compensatie niet voldoende is geregeld in Ne- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43-4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoien@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uwe-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer-Handtekening Dt PZC gaat zorgvuldig orr oonsgÉgevens. In het colofon Irelt u M./sXfytiXv is ingepolderd op Nederlands grondgebied sinds" 19 april 1839 (de ondertekening van het Scheiding' verdrag tussen Nederland en België). Laatste inpoldering was in 1962 in het Sloegebied Braakman 3.600 ha Het is aan deze zijde van de landsgrens een vaak gehoord argument: de schepen waar voor de vaargeul in de Wes- terschelde de afgelopen tien tallen jaren is aangepast, zijn veel groter dan de schepen die er voeren in 1839. In dat jaar werd het Scheidingsver drag tussen Nederland en Bel gië en de grote mogendhe den van die tijd getekend en kregen de Belgen de garantie dat de rivier bevaarbaar zou blijven. Klopt, de schepen van nu zijn de schepen van toen niet meer. Maar dat geldt even zeer voor de Westerschelde zelf. Het verschil wordt duidelijk zichtbaar wanneer de de hui dige oeverlijnen van de Wes terschelde op de kaart wor den gelegd die de Franse car tograaf Charles-Francois Beau- temps-Beaupré rond 1800 maakte van de Nederlandse kust. De inpolderingsdrift kende geen grenzen in de ne gentiende eeuw en in de eer ste decennia van de twintig ste. Het resultaat: aan de Westerschelde groeide Zee land in die tijd met bijna 11.600 hectare. Staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) heeft nog geen aan wijzingen dat de Europese Commissie Nederland voor de rechter wil slepen omdat ze de Hedwigepolder niet onder water wil zetten. Dat heeft Bleker gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De Ka mer eiste nog voor het weekend tekst en uitleg van Bleker over de gang van zaken rond de Hedwige polder. De aanleiding was een stuk in de Telegraaf van donder dag dat Brussel juridische stappen tegen Nederland voorbereidt. Maar Bleker weet dus officieel van niets, liet hij gisteren weten. Hij schrijft de Kamer - zoals al bekend was - dat hij donderdag 16 februari een gesprek heeft met EU-Com- missaris Janez Potocnik (Milieu). Dan hoopt hij 'meer duidelijkheid te krijgen over de positie van de Europese Commissie'. Bleker brengt maandag een werk bezoek aan de Zuidwestelijke Del ta. De staatssecretaris wordt geïn formeerd over de kansen in deze regio op het gebied van economi sche ontwikkeling en innovatie. Er wordt met name stilgestaan bij de mogelijkheden die een verbinding van het Grevelingenmeer met het Volkerak-Zoommeer én met zee, oplevert. Verwacht: Westerschelde Container Terminal 100 ha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2