Zö gaot dat bie ons in de straote 'Mosselsector moet kennis mzi's bundelen' zaterdag 11 februari 2012 Rammen in Damme 2^ zie video op pzc.nl/video door Rinus Wiilemsen MIDDELBURG Taxatiedag Zeeuwse bibliotheek Taxateurs en veilingmeesters Arne Steenkamp en Arie Molendijk taxe ren zaterdag 18 februari oude boe ken, bijbels, handschriften en an sichtkaarten. Dat gebeurt op de be gane grond van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Zij zijn gespe cialiseerd in oude geschiedenis, to pografie, (staten)bijbels en theolo gie. De taxatiekosten zijn 5 euro per persoon ongeacht het aantal boeken. NEELTJE JANS Vissen Deltapark overleven transport De vissen die vanuit Deltapark Neeltje Jans zijn overgebracht naar het Dolfinarium in Harderwijk, hebben het transport goed door staan. Onzeker was of de vissen de reis per vrachtwagen in de vries kou zouden overleven. De water temperatuur in de bakken was ge daald tot 8 graden Celsius. Volgens een medewerker van het Deltapark maken de vissen het prima. In het aquarium worden haaien geplaatst. DEN HAAG Natuurakkoord krijgt niet volledige steun Staatssecretaris Henk Bleker ver wachtte gisterochtend nog dat alle provincies in zouden stemmen met het nieuwe natuurakkoord. Maar Drente ligt dwars. De Drent se gedeputeerde Rein Munniksma (PvdA) vindt dat de provincies en dus de natuur nog slechter af zijn met het akkoord. Bleker liet weten af te rekenen via de wet met provincies die blijven tegenstribbelen. MA bienao 'n weke 'aon z'et gezeid op de radio: over een paor daogen gaot de win ter kommen. In Rusland en die an dere kouwe landen daor vriest het noe al flienk en dat alles komt naor onze kanten. Weet je 't nog, op 't ènde van jannewaorie? En oe dat toen a de katjes in 'n beschut 'oekje stoengen te bloeien? En dan die vorige weeke vriedag. Tegen de middag was 't al 'n bitje te zien. Drie daogen was de lucht 'elder blauw gewist. "Schóón weertje ee?" riep den buurman van d'overkant van de st raote, "lekker 'óór, zó overdag een zonnetje en 's nachts 'n bitje vost." En die liep zó 's langst de kant van 't gazon. "Iere staon.de snêêuwklokjes a schóóne in den bloei, 'óór 'k 'm zeggen, binst a tie achter den 'oek van z'n 'uus uut 't zicht gaot. Mao noe verandert er toch iets. De lucht, die vanmorgen nog elder blauw was gewist, kriegt mêêr streepen. En daor vooral achter die troenken in 't noorden. D'r zit iets van gries en roze. 'k Kan 't moeilijk 'n naome geven, welke kleur. "Nog even nao de glasbak en de wienkel, dienk ik en ik pak ken m'n fiets uut 't schuurtje en mee 'n volle tas lege flessen riej 'k nao de glasbak. Onderwegt kom 'k nog een paor ménsen tegen, die d'r ook flienk de vaort in 'èn. Die dienken zeker ook: Voo dat de snêêuw valt, gaon toch nog maor even zurgen dan 'k m'n spullen in 'uus 'èn. En in de wienkel is 't pre cies 't zelfde. "Hie kom 't 'r ook nog even deu, voo dat de snêêuw gaot vallen? vraogt 'n vrouwe die bij de groente staot en 'n gröóte struuk andievie in 's plastic zak prombeert te wriengen. Ik knik ken en snap 'n net appelsienen uit de kiste. "Zó," zeg ik, "die binnen voo mien." En ik leg ze in m'n mandje. As 'k buiten kommen, schient waorempel 't zonnetje en van die roze en grieze lucht is niks nie mêêr te zien. In de verte kom men brêêje witte autowegen recht uut de fabriek van den Dow. Dat is altied zö, as t'r bienao gêên wind staot. En vèder is t 'r niks te zien of te 'öören inde straote. 's Middags is de zonne weg en rond 'n uure of twi vallen de êêste vlokken. Êêst stille en nog wat on wennig. 'n Paor mussen vliegen nog 's naor 'n paor vetbollen, waor mêêstal de koolmêêsjes te vinnen binnen. Mao die zag 'k voo 't lest 'n 'alf uurtje gelelejen. Nog even zoeken de mussen in m'n troenke en dan vliegen ze weg, tus sen de snêêuwvlokken deu. As kind kon 'k ook zó nao de snêêuw staon kieken, achter 't raom. Soms mee m'n neuze tegen 't glas. "Ze binnen pas gezêêmd," zei m'n moeder dan. Mao nao buuten mocht ik nie... En nog kan 'k uren nao die sneeuwparachuutjes staon kieken. Dan prombeer ik d'r êêne 'êêl 'óóge op te speuren en te vol gen, 'oe dat ie nao beneejen dwar relt. Mao 't schoonste is die veran- derieng: 'oe dat alles buuten zö schóóne wit wórdt. En net voo 't eeten, zo tussen licht en doenker, pak 'k m'n nieuwe lèèzen en m'n schuuver en 'k stappen nao buut en. De schuuver krast over de stoe- pe en de êêste snêêuw van 't jaor bolt en rolt opzieje, den 'of in. Ook van de stoepe en 't trottoir ko men die smerige grauwe tegels wee te voorschijn. En nie allêêne bie mien, maor bienao overalEn de buurman van de snêêuwklokjes? Ohn, die is a klaor as ik nog moe beginnen. Zó gaot dat bie ons in de straote. door Lilian Dominicus GOES - Mosseltelers zouden zich moeten verenigen in een coöpera tie om kennis over te dragen op het gebied van mosselzaadinvang- installaties (mzi's). Die oproep deed Ronald de Vos van Koninklij ke Prins Dingemanse gisteren op de schelpdierconferentie tij dens het Agri 8c Aqua Event in de Zeelandhallen in Goes. Een peiling in de zaal leverde twin tig a dertig reacties op, een aantal waar dagvoorzitter Aad Smaal van onderzoeksinstituut Imares zeer te vreden over was. „Niet iedereen in deze zaal werkt met mzi's, dus ik kan concluderen dat een groot deel zou mee willen werken." Volgens De Vos moeten telers zich in de toekomst verder specialise ren. Ze zullen een keuze moeten maken: óf mosselkweek, óf mossel- zaadinvang. „Mzi's zijn de toekomst, maar er zijn knelpunten. Ze vergen tijd en investeringen. Wie schaalvergro ting met mzi's wil toepassen, komt met de kweek in tijdnood. Ook zorgt schaalvergroting niet voor een verlaging in de kostprijs van het mosselzaad, omdat er meer arbeid bij komt kijken." Gebrek aan geschikte ruimte voor nieuwe mzi-installaties wordt het probleem van de nabije toekomst, zei onderzoeker Mam Lx van Stra len. De ruimte is nodig om een volgende stap in de transitie moge lijk te maken. Als deze stap wordt gemaakt, komt voortaan 40 pro cent van mosselzaadproductie uit alternatieve teelmethoden zoals mzi'S. De wil is er, maar volgens de sector kan het alleen als mzi-zaad van de Oosterschelde naar de Waddenzee mag worden getransporteerd. Daar is nog geen toestemming voor. In heel Zeeland kan er dit weekend nog geschaatst worden op grote plassen, kreekjes en natuurlijk de ijsbanen. In Ritthem wordt er zelfs ouderwets gezwierd. lezersfoto Els Swart WEEEKEMDDEAL Verwen je liefje deze Valentijn eens echt goed! En pik zelf ook een zoet graantje mee met deze lekkere high tea voor 2! Smul samen van allerlei zoete én hartige lekkernijen en drink onbeperkt koffie en thee en een goed glas verse jus d'orange. Wedden dat jouw relatie een zoete boost krijgt? Geniet samen van een heerlijke High Tea voor 2 personen bij 't Vlaaienhuis in Zierikzee!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27