cultuur 115 400 zaterdag 11 februari 2012 DEN BOSCH Vingerafdruk mogelijk van Jeroen Bosch 8KS«SS55«S®!^«!:«sa«S!S!SS^«»MM«SiSftWSSi^->K«i®aSS«»W^ Alleen de eerste 400 dagen van zijn leven woonde dichter en beel dend kunstenaar Jan G. Elburg (1919-1992) in Zeeland. Toch is de provincie altijd belangrijk voor hem gebleven, ook in zijn werk. AMSTERDAM Voorstelling Mathilde in DeLaMar Theater Mathilde, of hoe een Zeeuws meisje een levend kunstwerk werd is op 6 en 7 juli te zien in het DeLaMar Theater in Amsterdam. De voorstelling van Theaterproductiehuis Zeelandia, over het turbulente leven van Ma thilde Willink, heeft eerder succes volle tournees gemaakt door Zee land (2010) en de rest van Neder land (2011/2012). De rol van Mathilde wordt vertolkt door Louis van Beek. Het stuk is ge regisseerd door Paula Bangels en faordt begeleid door David Can- tens, die ook tekent voor de compo sities. Zeelandia houdt er rekening mee dat later dit jaar meer voorstellin gen van het theaterproductiehuis te zien zullen zijn in het DeLaMar Theater. HULST Tentoonstelling van Milhous en Marcus Zelfportret Jan G. Elburg met gedicht. Onder de titel 2 women in art expo seren Carmen Milhous-Arendt en Ina Marcus in 's Landshuis in de Steenstraat in Hulst Milhous toont schilderijen, van Marcus zijn beel den te zien. De vernissage is morgenmiddag van 14.30 tot 16.30 uur. De tentoon stelling duurt tot en met donder dag 23 februari, 's Landshuis is ge opend op maandag, woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 en op zondagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur. De heilige tocht ren Willem Brakman, J.C. van Schagen, Annie M.G. Schmidt en Hans Verhagen, present in het Zee landnummer van het literaire tijd schrift Maatstaf Hij begint zijn bij drage relativerend: 'Als we nou eer lijk zijn: Zeeuwse afstamming, ja; maar Zeeuw zijn, dat zit nog.' Ver volgens legt hij meer dan wie ook de nadruk op het belang van het Zeeuwse dialect voor zijn werk. De taal in zijn gedichten zou naar zijn zeggen 'door het Zeeuws' zijn gefilterd, 'het heeft iets van doen met oraal genot, met moedermelk en je moerstaal.' Voorbeelden van deze invloed geeft hij niet. Afgezien van een Zeeuwse leeuw 'die zich te water laat:/ eerst op z'n hondjes,/ dan wa tertrappend in diepere golven' zijn concrete verwijzingen naar Zee land zeldzaam. Mogelijk omdat hij zich eerder thuisvoelde in het Zee land van 1920 dan van 1970 waar, zoals hij in Maatstaf zei, 'Hoechst zich stinkend op de borst trom melt'. Het Zeeuwse zit bij hem niet in de plaatsnamen, het is eerder een in stelling, anti-stad en pro-buiten. Hij stond open voor alles waarvan de stadgenoot uit het gedicht was vervreemd, hij was vertrouwd met de seizoenen. Vandaar dat hij zo gretig kalendergedichten leverde aan Hans Warrens kalender. Pure plezierpoëzie was dat, over een tro pische augustus, een maartse haas, diepgevroren januaridagen. Zijn Signs. beste poëzie is heel zintuiglijk. Soms is de roes zo hevig dat hij de 'bedje-en-kadetje' filosofie tegen spreekt. In 'Gelovig soms' bepleit hij dwars: 'Prijs de dag voor het avond is.' Niet afwachten, er is geen tijd, het leven dat we hebben gekregen is zo weer voorbij, laat die eenmalige kans dus niet lopen. Altijd als ik over de Postbrug rijd, de brug (althans een voorganger ervan) die zijn vader ooit bedien de, denk ik aan hem. Het is hier een beetje zijn water, een beetje zijn lucht. Jan Gommert Elburg, schilder, dichter en Zeeuw. Die brug moest maar snel naar hem gaan heten, ook al levert het een woord op dat je alleen hakkelend kunt uitspreken. Boeken Jan van der Vegt: 'De man met de drietand. Leven en werken van Jan G. Elburg' - 494 pag., €25,-. Jan G. Elburg: 'Ik zie scherper door de taal. Een bloemlezing uit zijn gedich ten'. Samengesteld, bezorgd en inge leid door Jan van der Vegt - 256 pag., €19,95. Koos Schuur en Jan G. Elburg: 'Een halve eeuw vriendschap. Twee Vijftigers in brieven. 1943-1992'. Bezorgd door Siem Bakker - 392 pag., €19,95 Alle uitgaven: Meulenhoff, Amsterdam Expositie 'Jan Elburg. Experimenteel schilder en dichter', t/m 29 april in Stedelijk Mu seum Schiedam, Hoogstraat 112. Geo pend: dinsdag t/m zondag 10-17 uur. Het onderzoeksteam dat de schilde rijen van Jeroen Bosch onderzoekt, heeft een vingerafdruk gevonden in de verf van het schilderij 'De Heilige Christoforus' van Jeroen Bosch. Of het een vingerafdruk van de Bos sche meester zelf is, is nu nog niet te zeggen. „De afdruk zit in de verf, dat bete kent dat-ie van Bosch, van een van zijn assistenten of zijn vrouw kan zijn", zegt Matthijs Ilsink van het onderzoeksteam. GOES Theatergroep Flint alleen in 't Beest De voorstelling Klaarlichte Nacht van Theatergroep Flint op zaterdag 18 februari in Theater aan Zee in Renesse komt te vervallen. De voorstelling op vrijdag 17 februari in podium 't Beest in Goes gaat wel door. ZIERIKZEE Cavak opnieuw op zoek naar filmtalent Optreden Customs (new-wave en post-punk), Proper Outfit en Ten-13. De Pit, 20.00 uur Tholen Jamsessie Stichting Tholen Rockt. Café An de Sloove, 21.00 uur Vlissingen Zeeuws-Brabants kamermuziekensem- ble Aulos Consort speelt werk van Vival di, Handel, Telmann en Albinoni. St. Jacobskerk 20.00 uur. Hymn for Her en Erik Vandenberge, De Piek, 21.30 uur. Coverband C.I.A. treedt op. Café de Concurrent, 22.30 uur Zaamslag Marjolein Meijers: 'Van Berini to So lex'. Podium van Zaamslag, 20.00 uur ZONDAG 12 FEBRUARI Goes Openingsconcert muziekvereniging Euphonia ism zangeres Marjon van Iwaar- den en saxofoonkwintet Meet5Reed. Theater de Mythe, 14.00 uur Middelburg Canadese groep Barrage brengt mu ziekspektakel 'Soundtrack of the World'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Veronique Sodano met het cabaretpro gramma 'Zet je schrap'. Spiegeltheater, 14.30 uur. 'Twee Bachs, twee cantates', door Lea- ndro Marziotte (altus), Gaia Petrone (alt) en Bach Ensemble Kon. Conservatorium. Burgerzaal, Stadhuis, 16.00 uur Oostburg 'A tribute to Neil Yóung', door Gerry Wolthof. The Lane, 16.00 uur Oostkapelle Concert Joan Berkhemer (viool) en Kla- ra Würtz (piano). Buitenplaats Ipenoord, 16.00 uur Sint Kruis Marianne Selleger brengt met het Lo- tichiustrio chansons van de Nederlandse componist Erik Litigieus. Nederlands Hervormde kerk, 15.00 uur Terneuzen Concert Vlaams houtblazersensemble I Solisti del Vento en pianist Jean Claude Vanden Eynden. Porgy en Bess, 15.00 uur Optreden van cabaretier Theo Maas- sen. Uitverkocht. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen De Zeeuwse Komedie speelt 'Chilling Out'. Theater Vestzak 99,15.00 uur Kees Schipper Freeride Band, Panta Rhei, 17.00 uur. Stichting Cavak houdt dit jaar op nieuw de competitie FilmstarZ. Amateurfilmmakers vanaf zestien jaar kunnen hieraan meedoen. Zij moeten hun ideeën voor een film op zaterdag 17 maart in filmtheater FiZi in Zierikzee presenteren aan een vakjury. Die bepaalt vervol gens welke kandidaten hun plan nen in de zomerperiode mogen rea liseren, begeleid door professione le coaches. De films krijgen een ge zamenlijke première. Het beste re sultaat wint de Gouden Zeester. Meer informatie op www.cavak.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15