Poëzie gefilterd door het Zeeuws 141 cultuur Canadese violen in de voorhoede Stadgenoot agenda zaterdag 11 februari 2012 door Ton Ouwehand MIDDELBURG - Bas, drums en gitaar op het podium. Dat komt vaker voor. Maar bij het Canadese gezel schap Barrage is het andere koek. Want de rest van de band speelt viool. Barrage heeft maar liefst vijf violen in de voorhoede. De mu ziek? Barrage speelt alles. Morgen avond treedt de groep op in Mid delburg. Tony Moore (42) weet het ook wel. Als er na een daverend slotap plaus 'We want Moore' wordt ge- scandeerdy is het niet de bedoeling dat hij zelf zijn viool weer uit het vet gaat halen. Sterker, het zal niet eens gaan. Bij de meeste concerten van Barrage is hij niet aanwezig. Hij staat niet op het podium. Moore behoort tot de artistieke harde kern. Hij zet de lfjnen uit, hij arrangeert. En dat doet hij al vanaf 1996. Samen met Brian Han son, Dean Marshall, John Croz- man en Jana Wyber vormt hij de artistieke motor van het gezel schap. „Wij hebben Barrage bedacht. Wij kennen elkaar van het conservato rium in Calgary. In 1986 speelden we al samen. We zijn klassiek ge schoolde violisten. Een jaar of vijf den waren we, toen we besloten ons niet te beperken tot klassieke muziek. We speelden ook folk, pop, rock, blue grass, jazz op viool. Daar waren we behoorlijk succes vol mee." „Maar in de klassieke wereld werd ons dat niet in dank afgenomen. Het heeft jaren geduurd voor we de klassieke vioolwereld konden overtuigen dat je dat soort muziek Links: Moerpoes stijlen ook met een goede tech niek kunt spelen.arrage was een theatraal concept dat we bedach ten op basis van waar wij zelf be hoorlijk succes mee hadden. Vijf klassiek geschoolde violisten met een rocktrio dat geen muzikale stijl uit de weg gaat." Ze schreven audities uit in 1996. En ruim vijftien jaar verder kan Moore alleen maar zeggen dat Bar rage groter is geworden dan ze ooit hadden kunnen denken. „We zijn gemiddeld veertig tot vijfen veertig weken per jaar op tournee. Vorig jaar hebben we in twaalf ver schillende landen gespeeld. En vol gend jaar spelen we ons 3000e con cert." Wat Barrage onderscheidt is. dat ze volgens Moore meer een „cast' vor men dan een band. „Bewegingen, danspassen zijn geïntegreerd in de show." Het is een 'happy show', zegt Moore. Leuk voor kinderen, leuk voor hun ouders en hun grootouders. „Bij Barrage hoor je alle muzikale stijlen waarvan je denkt dat het mogelijk is op een viool." Aldus Moore. Maar hij laat er snel op volgen dat je bij Barrage vooral ook muziek hoort die onmogelijk te spelen lijkt op viool. „En we maken een show speciaal voor het land waar we spelen. Voor Nederland heb ben we een lied van Marco Borsa- to ingestudeerd." Hij geeft spontaan een voorbeeld. 'Vandaag is rood', klinkt het door de telefoon. „Spreek ik dat goed uit?" Barrage, morgen in Stadsschouwburg Middelburg/Aanvang: 20.00 uur. Jan Gommert Elburg woonde de eerste vierhonderd dagen van zijn leven in Zeeland. Zijn vader was brugknecht van de Postbrug, aan de weg tussen Yerseke en Kapelle. Elburg was een Zeeuwse dichter, niet alleen vanwege die vierhon derd dagen. Tevens was hij beeldend kunstenaar. Er zijn nu liefst drie Elburg-boeken verschenen en in Schiedam is een tentoonstelling aan hem gewijd. door Mario Molegraaf Barrage De maximumtempera tuur was zes graden, de zon scheen bijna vier uur, het bleef droog, de wind kwam uit het zuiden. Om 7.29 en 20.00 uur was het hoogwa ter te Wemeldinge op 30 novem ber 1919. Onbelangrijke feiten? Geen onbelangrijke feiten in het le ven van Jan Gommert Elburg dat op deze dag begon. Misschien ver raadt juist dit zijn verbondenheid met Zeeland: dat hij zich anders dan de beklagenswaardige hoofd persoon uit zijn bekende gedicht 'Stadgenoot' altijd bewust is geble ven van 'de smaak van water en het waaien.' Daarom is het jammer dat zijn bio graaf Jan van der-Vegt niet de moeite nam Elburgs geboorteuur te achterhalen. Hoe veelzeggend was zo'n detail geweest. Het valt te prijzen dat voor beknoptheid en leesbaarheid is gekozen. Maar Van der Vegt maakt het soms wat ge makkelijk, ook wat de genealogie betreft. Elburgs vader, de Wemel- dingse brugknecht, en diens vader, indertijd sluismeester te Kruinin- gen, waren import. Maar zijn moe der, Maria Martina Zuidweg, in 1894 geboren te Yerseke, en haar vader Gommert Zuidweg, die de YE 131 bevoer, waren helemaal van hier. Met ingang van 17 februari 1921 werd Elburgs vader benoemd tot agent van politie te Amsterdam. Daarmee was, al na vierhonderd dagen, de Zeeuwse periode van de dichter in de dop voorbij. Je moet dus aannemen dat hij alleen over de bodem van Zuid-Beveland heeft gekropen, niet gelopen. Maar hij bleef de familie van zijn moe der bezoeken en ontwikkelde zo wel degelijk een band met Zee land. Later correspondeerde hij uit gebreid met Johanna Kruit. Verder bedacht hij Hans Warren regelma tig met bijdragen voor de poëzieka- lender. De nieuwjaarskaarten uit huize El burg waren even feestelijk als de beeldende kunst die nu in twee fraaie zalen van het Stedelijk Mu seum Schiedam te zien is. Hij hoorde tot de CoBra-groep, daar voor hoefje geen informatiebord te lezen, alleen maar te kijken. Geen experiment werd door hem geschuwd, hij probeerde zelfs met kaarsvet te schilderen en maakte werk op piepschuim. Het is vrolij ke, uitnodigende kunst, het werk van iemand die altijd een liefheb ber is gebleven. Dat is eveneens een van de char mes van zijn poëzie. Ook in dit op zicht hoorde hij tot de avant-gar de, hij was een Vijftiger van het eerste uur. Al kent zijn vroege dich terlijke loopbaan ook een ouder wets spoor, een doodlopend spoor. Toen hij in 1992 stierf was hij enigszins in de vergetelheid ge raakt. Maar nu is hij even hele maal terug, door de expositie, door Van der Vegts hoek De man met de drietand, door een bloemle zing uit zijn poëzie (Ik zie scherper door de taal getiteld) en door een uitgave van de brieven die hij met collega-dichter Koos Schuur wissel de. Hij was bij de Vijftigers en onder de CoBra-kunstenaars wellicht niet de spectaculairste figuur, al werd uitgerekend zijn werk voor de tentoonstelling van de Experi mentelen in 1949 te aanstootge vend gevonden. Zo kent Elburgs le vensverhaal meer opvallende mo menten: hij zat bijvoorbeeld in het Nederlandse leger toen de Duit sers op 10 mei 1940 binnenvielen. Maar hij huldigde in het bestaan de filosofie van 'bedje-en-kadetje': éérst een goede baan, en de kunst komt dan automatisch achteraan. Hij was laborant, leraar en schreef reclameteksten. Dat laatste heeft, denk ik, zijn poëzie geen goed ge daan. Hij was veel te vlug voldaan over de flauwste vondsten. Denk aan: 'goede raad was durex'. In 1970 was hij, naast onder ande- Hij is het licht vergeten en het gras vergeten en al die kleine levende kevertjes en de smaak van water en het waaien hij is de geur vergeten van het hooi de grijze vacht van de scha pen de varens de omgelegde aardkluiten zijn binnen is geen nest zijn buiten geen buiten zijn tuin een vaas hij is ook de bliksem vergeten de rauwe hagel op zijn voorhoofd hij zegt niet: graan meel brood hij ziet de vogels niet weggaan en de sneeuw niet komen hij zal bang en verongelijkt doodgaan Jan G. Elburg (1919-1992) Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 11 FEBRUARI 's-Heer Hendrikskinderen Vogelbeurs van Vogelvrienden Goes. Heerhendrikhuis, 10.00-12.00 uur Middelburg Symposium Filosofisch Café met Frits Bolkestein en Rutger Claassen. Burgerzaal, 15.00 uur ZONDAG 12 FEBRUARI Axel Vesperdienst in de stijl van Taizé. Protestantse Gemeente Axel, 16.00 uur. Zierikzee Zeeuwse filmmiddag met vertoning 'Mrs Henderson' en Circada'. Filmtheater fiZi, 14.00 uur. PODIUM ZATERDAG 11 FEBRUARI Baarland Studenten Rotterdams Conservato rium spelen Beethoven, Sjostakovitsj e.a. Maartenskerk, 20.00 uur. Goes Cabarestafette. Theater de Mythe, 20.00 uur ZLHC Party: hardcore-avond. 't Beest, 20.30 uur Kruiningen Muziektheaterconcert Flairck Basily. Ons Dorpshuis, 20.00 uur Kortgene Jim Speelmans en Roel C. Verburg. De Pompweie, 20.00 uur. Middelburg Het Middelburgs Muziekkorps houdt zijn jaarlijkse uitvoering. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Neil Young Tribute Gerry Wolthof. Bar American, 19.00 uur Napoleon op Sint-Helena. Toneelstuk met Huub Stapel in de titelrol. Stadsschouwburg, 20.00 uur Theaterconcert Champagne Charlie. Spiegeltheater, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Niki Romijn (cabaret, try-out). De Wegwijzer, 20.30 uur. Oostburg Toneelvereniging De Plattelanders speelt 'Houtekiet'. Ledeltheater, 20.00 uur Oost-Souburg Piet Brakman met zijn programma 'Overal goed maar nergens beter'. Historische Kerk, 20.00 uur Oud-Vossemeer Optreden Hans Dorrestijn. De Vossenkuil, 20.15 uur. Ovezande Kees Schipper met de Freeride Band. Soos de Klomp, 21.00 uur Renesse Concert The Amazing Stroopwafels. Theater aan Ze'e, 20.00 uur Terneuzen Zangeres Dana Winner. Scheldetheater, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14