Bedelaars uit winkelcentra 'Mijn zomers waren episch' m 241 zeeland SNERT-WEEKEND in VEERE Malle Jantje Warme Truiendag geen overbodige luxe Buutredners trekken vijf volle zalen zaterdag 11 februari 2012 Terneuzen bereidt wijziging APV voor door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bedelaars mogen zich niet meer ophouden in winkelcen tra en bij parkeergarages in Terneu zen en Axel. Dat heeft het college van B en W deze week besloten. Bedelaars mo gen in Terneuzen voortaan geen geld meer aan passanten vragen in de winkelcentra Schuttershof Zuidpolder en Serlippens en de binnenstad van Terneuzen. Ook in het winkelgebied van Axel en bij de parkeergarages Oostkolk en Theaterplein in Terneuzen is bede len voortaan strafbaar. Tegen straatmuzikanten kan de ge meente voorlopig nog niet optre den. Daarvoor moet eerst de Alge meen Plaatselijke Verordening (APV) worden aangepast. De ge meenteraad krijgt daarvoor later dit jaar de mogelijkheid. Straatmu zikanten hebben sinds 2006 vrij spel, omdat toen in het kader van deregulering de vergunningsplicht voor het spelen van muziek op straat is geschrapt uit de APV. De verkoop van daklozenkranten kan de gemeente niet verbieden in verband met de vrijheid van me ningsuiting. „Optreden tegen bede laars die een of meerdere kranten bij zich hebben is daarom niet mo gelijk", aldus het college. Raadslid Rian de Feijter-de Feijter (TOP/Gemeentebelangen) drong aan op maatregelen, omdat uit een onderzoek van ondememerskoe- pel Centrum Management bleek dat een kleine veertig procent van het winkelend publiek in Terneu zen zich ergert aan de verkopers, straatmuzikanten en bedelaars. Bijna twaalf procent voelt zich zelfs niet op zijn gemak door hun aanwezigheid. In de rubriek De dag van... staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van televi sie- en radiopresentator Winfried Baijens, voormalig inwoner van Philippine. Welkom in Win- ffieds woonka mer, welkom in Amsterdam. Of misschien beter, 'Welkom bij Winfrieds Woonka mer, welkom vanuit Amsterdam.' Nee, toch maar het eerste. Het is tenslotte Winfrieds spaarzame vrije avond. Oud-Philippinenaar Winfried Ba ijens (34) zorgt ook zelf wel een beetje voor die verwarring. Gistera vond fungeerde zijn appartement in het centrum van Amsterdam im mers nog als studio voor zijn radio programma Winfrieds Woonka mer op Radio 6. Fréderique Spigt kwam langs om soul- en jazzpla ten te draaien, zoals onder andere -ook SP-voorman Emile Roemer al een avondje bij Winfried op visite was. „Die avonden zijn slecht voor mijn gezondheid, want het wordt altijd net wat té gezellig", zegt Ba ijens met een knipoog. „Ze komen hier toch anders binnen dan in een studio. Beetje onwennig, om dat ze echt bij iemand thuis op be zoek zijn. Dat maakt de sfeer di rect anders. Helemaal vergeten dat ze op de radio zijn doen ze ook weer niet, maar de formaliteit valt al snel helemaal weg. Het is echt old school. Twee uur lullen en pla ten draaien. Op televisie ben ik vooral de snelle jongen. Logisch. Ik ben snel, doe snel en praat snel. Maar ik heb ook behoefte om een beetje te 'kleuren'. In Winfrieds Woonkamer lukt dat, daarin is ruimte voor écht contact met de gasten." Baijens is net thuis, terug uit Hil versum. Daar gaat dagelijks zijn an dere soul- en jazzprogramma op Radio 6 de ether in. Op televisie was hij onder meer te zien als pre sentator van het Jeugdjournaal en NOS op 3. Nu is hij presentator van het programma 24/7 op Neder land 3 en verslaggever voor de NOS bij grote evenementen. Ba ijens werd gezien als toekomstig presentator van het NOS-journaal, maar een rol als anchorman in een driedelig pak bezorgde hem al op voorhand 'zweet op gekke plek ken'. Hij leverde daarom zijn vaste contract in. „Ik had behoefte aan afwisseling. Bovendien ligt mijn ta lent niet in correcte verslaggeving, maar in een goed gesprek. Een heel goed televisieprogramma be denken en presenteren is dan ook een droom. Maar in televisieland ben ik nog jong, het zal nog wel vijftien jaar duren voordat het zo ver is. Dat snap ik ook wel. Naar ouderen luister je beter. Vijftien jaar geleden nam ik minder aan van Jeroen Pauw dan nu. Dat is met docenten toch precies zo? De jonkies hebben in het begin ook moeite om gezag uit te stralen." Baijens merkt wel dat hij fanatie ker is geworden om zijn doel te be reiken. Zelfbewuster ook. „Ik weet wat ik wil en wat ik kan. Dat moet je in medialand ook durven zeg gen. In Zeeland moet je niet te snel roepen dat je goed bent, dat druist in tegen de typische Zeeuw se bescheidenheid. In mijn be roepssector moet je dat echt van je afschudden." Zeeland... Baijens komt er nog graag, ook al heeft hij er een haat-liefde-verhouding mee. Toen Winfried een was, verhuisde hij met zijn familie van Limburg naar Philippine, om wat dichterbij oma in IJzendijke te zijn. Na zijn mid delbare schooltijd op het Petrus Hondius (nu De Rede) in Terneu zen ging hij naar de Academie voor Journalistiek in Tilburg. „In In Zeeland moet je niet te snel roepen dat je goed bent, dat druist in tegen de bescheidenheid door Raymond de Frel het begin ging ik vaak terug. Ik miste de streek en mijn vrienden. Mijn zomers in Zeeland waren episch, spannend en opwindend dus. De hele vakantie badmeester op camping De Braakman. Maar de winters vond ik waardeloos. Om dat zomerse gevoel een beetje vast te houden, werkte ik zelfs in de winter op De Braakman." De heimwee vervaagde lang zaam. Na tweeënhalf jaar studeren bleef Baijens op zijn stageplaats bij actualiteitenpro gramma Nova hangen. Een terug keer is sindsdien uitgesloten. „Als tiener had ik altijd al zoiets van 'het is hier mooi, maar ik ga weg'. Maar de streek heeft zeker sporen achtergelaten in mijn doen en la ten. Urenlang wandelen met de hond door de polder, dat doet iets met je. Net zoals water in mijn sys teem is ingebakken. Ik was in Zee land een fanatieke surfer. En in Amsterdam heb ik heel lang een bootje gehad." Het lange reizen in combinatie met zijn drukke werkschema weer houdt Baijens van frequentere be zoekjes aan zijn ouders, die nu in de buurtschap Pyramide (bij IJzen dijke) huizen. „Sinds ik in het cen trum van Amsterdam woon, heb ik geen auto meer. Ondoenlijk in verband met parkeren. Maar met het openbaar vervoer naar Zeeuws-Vlaanderen neemt erg veel tijd in beslag, al is het wel een belevenis. Weer met een rugzak tussen de studenten in de trein. En met het fietsvoetveer naar Bres- kens, waarop ze helaas geen brood jes kroket verkopen. En daar staan mijn ouders mij dan op te wach ten. Net als vroeger." TERNEUZEN - Veel Zeeuws-Vlaamse kinderen gingen gisteren met dikke truien naar school. Dat was vanwege de kou sowieso geen overbodige luxe, maar het had nog een reden: de Warme Truiendag. De verwarming stond een graadje lager, wat zeven procent minder C02-uitstoot betekent. De kindjes van groep 1 en 2 van De Hille in Terneuzen merkten er weinig van. Het was immers nog altijd véél warmer dan buiten. foto Mark Neelemans Vandaag (za. 1 1 febajgtri) en morgen (zo. 1 2 februari) "~bij iedere* 10,- die u morgen en overmorgen bij één van de onderstaande winkels besteedt krijgt u een snert-bon t.w.v. 7,50 cadeau! Deze bon kunt u gelijk "opeten" bij Suster Anna - Markt 8 of In den Struyskelder - Kaai 25/27 - Veere. *met een maximum van het aantal gezins-/groepsleden* Keukenspulleii en houten speelgoed. 365 dagen per jaar open! MAGAZIJN WINKEL met o.a. alles van PIP en BLOND Markt 20 - Veere ^^^^^Atelier "de Schapekop" Kerkstraat 3 - Veere Enorme collectie truien voor binnen en buiten. Heerlijke duffelse en wax-jassen. En altijd open! Dameskleding Kaai 33 - Veere De nieuwe collecties van o.a. Penn Ink. Juffrouw Jansen, Yaya "stromen binnen". Alle winkels iedere c a9 open, vanaf 10 uur. HULST - De grappen vlogen door de grote zaal van Den Dullaert gister avond tijdens de premièrevoorstelling van het 29e Hulster Buutrednerfesti- val. Ook Rudy Buysrogge, Dolf Bordenveger, kreeg in zijn creatie als Michiel de Ruyter (foto) de lachers op zijn hand. Zeven buutreedners, waaronder twee debutanten, klimmen dit jaar vijf keer in de ton om hun humoristisch licht te laten schijnen op de Hulster samenleving. Vandaag en morgen tre den ze op voor een uitverkochte zaal. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 120