Vegen, meten en hopen Verwarring rond afgelasten ijstocht ZEEUWS-VLAANDEREN Zeldenrust haalt geld op voor KiKa Overval op Supermarkt in Hulst ZATERDAG 11 februari 2012 21 Vliegen?? Daar kom ik mijn bed voor uit! 22 en 23 Nog steeds kans op Sluis-Brugge-Sluis door Martijn de Koning Lang hebben ze niet no dig, de vertegenwoordi gers van gemeentebestu ren, hulpdiensten en ijsclubs die gisterochtend in het gemeentehuis in Damme bijeen kwamen: het kan simpel weg nog niet. Het ijs op de Damse Vaart, tussen Sluis en Brugge, is niet dik genoeg om groen licht te geven voor de enige officiële toertocht in Zee land. „Aan de randen is het ijs op veel plekken redelijk dik", licht Frank Vercraeye, voorzitter van de Sluise ijsclub 't Zwin, meteen daar na toe. „Maar in het midden is het op sommige gedeelten maar 7 cen timeter." Hoewel Vercraeye, met de dooi van zondag in het vooruit zicht, niet erg optimistisch meer is, wordt toch besloten het ijs te ve gen. Vercraeye: „We hopen dat het ijs, als de sneeuwlaag eraf is, van nacht alsnog genoeg aanvriest om zaterdagochtend een positief be sluit te kunnen nemen." Een handjevol fanatiekelingen heeft geen zin om daar op te wachten, 's Ochtends in alle vroegte zijn al schaatsers te ontdek ken. Erg aantrekkelijk ziet het ijs er overigens niet uit, met al die aangevroren sneeuw erop. „Klopt", zegt een Zeeuws-Vlaams tweetal, dat rond een uur of elf al op de terugweg bij Hoeke is. „Maar wij zijn ervaren schaatsers, dus dan gaat het wel." De twee nemen een risico, geven ze toe. „Niet om er door te zakken, hoor. Met een enkeling tegelijk is het echt geen probleem." Wél kan in België de politie ingrijpen, weet het duo. Anders dan in Nederland, waar meer wordt uitgegaan van 'eigen verantwoordelijkheid', hebben agenten in Vlaanderen eerder in de week opdracht gekregen schaat sers van het ijs te halen en ze even tueel een prent van vijftig euro te presenteren. „We kunnen altijd nog zeggen dat we niet weten wat die rode vlaggen op de oever bete kenen", grinnikt één van de schaat sers. Die vlieger gaat niet op, vertelt een agent die even later op dezelfde plek uit zijn busje stapt. „Zie die vlag maar als een verkeersbord. Als je deelneemt aan het verkeer, hoor je gewoon te weten wat die betekenen." Bang voor een boete hoeven schaatsers nu niet meer te zijn, geeft hij aan. „Hun veiligheid is niet meer rechtstreeks in het ge ding, zoals eerder deze week wel het geval was. Het ijs is niet zo dun meer. Maar we halen mensen wel van het ijs af, en als ze niet luisteren, kunnen we ze alsnog ver baliseren omdat ze onze orders niet opvolgen." De agent wil het niet toegeven, maar duidelijk is dat de politie een oogje dichtknijpt: de twee 'Ollan- ders' die een stukje verderop lang haam uit het oog verdwijnen, mo gen ongestoord hun weg vervol gen. Ach, die zijn er bijna, zie je de agent denken. Ook 's middags, wanneer het mondjesmaat wat drukker wordt met schaat sers, staan de Vlaamse agenten er bij en kijken ze ernaar. Vrijwilli gers van ijsclub 't Zwin hebben dan tot Hoeke al twee baantjes ge veegd: helemaal tegen de kant aan, waar het ijs het dikst is. Mogelijk doen ze dat helemaal voor niks, maar motivatieproblemen levert het niet op, zegt voorzitter Vercrae ye. „We moeten gewoon scherp blijven. Stel dat het morgen wél kan, dan moeten we er meteen klaar voor zijn." De geprepareerde ijsbaan doet in de loop van de middag steeds meer mensen besluiten de Dams- evaart op te gaan. Dat moeten ze zelf maar weten, zegt Vercraeye. „Wij hebben duidelijk gemaakt dat wij het ijs te dun vinden. Voor de rest is het de eigen verantwoor delijkheid van de schaatsers." Overigens, meldt Vercraeye, gaat het traject vandaag óf helemaal open, óf niet. Alleen, bijvoorbeeld, het deel Sluis-Hoeke-Sluis open stellen is dus geen optie. Benieuwd of de tocht deze ochtend alsnog wordt opengesteld? Kijk rond Aan de kantjes is het ijs het dikst, weten ook deze ervaren schaatsers. Zij gingen gisterochtend al op en neer naar 10 uur op onze website: www.pzc.nl. Brugge. Vlaamse agenten lieten hen begaan. foto Mark Neelemans TERNEUZEN - Bovenbouwleerlingen van de havo- en vwo-afdeling van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen hebben met een ballón- nenactie 442,75 euro opgehaald voor kinderkankerfonds KiKa. Di recteur Ben van den Anker: „De ac tie is door de leerlingen zelf verzon nen en georganiseerd." De ballon nen zijn donderdag en vrijdag in de pauzes voor 50 cent verkocht. door Christel Tuin TERNEUZEN - Een schaatstocht voor alle leerlingen van het Zelden rust-Steelantcollege tussen de Ter- neuzense Kraagbrug en Zaamslag is gisteren op het laatste moment afgelast. Directeur Jos de Kooning: „Ik kreeg een uur voordat dé tocht zou beginnen een telefoontje van de gemeente dat de tocht niet door kon gaan, omdat het ijs niet veilig was. De veiligheid was in het geding, omdat het waterschap wa ter aan de kreek zou onttrekken." Het waterschap heeft een heel an dere lezing. Het schap reguleert het waterpeil om kwelvorming te gen te gaan in de Otheense Kreek. De hoeveelheid water wordt dage lijks aangepast om schaatsers zo lang mogelijk plezier van het ijs te laten hebben. „We onttrekken juist water aan de kreek om de kans op ijsplezier intact te hou den", zegt woordvoerster Linda van Dijke van het waterschap. Dit kwam de schooldirecteur na con tact met het waterschap later ook te weten, maar hij wilde toen geen riscio meer nemen. pagina 29: alternatief ijsfestijn zie video oppzc.nl/video HULST - Op een supermarkt aan de Poorterslaan 2 in het noordoosten van Hulst is gisteravond rond tien over acht een overval gepleegd. Volgens de politie is er sprake van één dader. Wat de overvallers buit gemaakt hebben, is vooralsnog on bekend. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 117