Recreatieland wordt steeds duurzamer 221 zeeland Schuldhulp terug naar Kredietbank West-Brabant Goes houdt rekening met aanleg 'zorgpark' bij ziekenhuis ADRZ Achterstallig onderhoud Zonne-energie en ledlampen zaterdag 11 februari 2012 door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Schouwen-Duivelan- ders die kampen met torenhoge schulden kunnen sinds deze maand terecht bij de Kredietbank West-Brabant. De gemeente heeft: de in Breda gevestigde instelling aangesteld als vervanger voor Wes terbeek BV, het bedrijf dat de afge lopen vier jaar de schuldhulpverle ning op het eiland verzorgde. Voordat Westerbeek via een Euro pese aanbestedingsprocedure het contract werd gegund, had de ge meente de schuldhulpverlening ook al aan de Kredietbank West- Brabant -toen nog Kredietbank Breda geheten- uitbesteed. „Daar hadden we alles in één hand, om dat daar ook consumptieve kredie ten worden verstrekt. Dat spreekt ons als gemeente erg aan", ver woordt wethouder Gilles Houteka mer de keuze om terug te keren. Bij Westerbeek werden cliënten die een krediet nodig hadden ver wezen naar de Kredietbank Goes. Kredietbank West-Brabant heeft niet zoals Westerbeek een kantoor in Zierikzee. Wie zich nu met ho ge schulden meldt bij de gemeen te, wordt op het gemeentehuis ge holpen. Met de personen die in aanmerking komen voor een schuldhulpverleningstraject wordt thuis een afspraak gemaakt. De 122 huishoudens die tot eind vorige maand nog bij Westerbeek in een traject zaten, kunnen het daar nog wel afmaken. Om te voorkomen dat mensen in de schuldhulpverlening komen, zet de gemeente Schouwen-Duive- land meer in op preventie. Zo zal volgens Houtekamer de mogelijk heid voor budgetbeheer meer on der de aandacht worden gebracht. De gemeente zoekt nog in samen werking met partijen als het Wel- zijnhuis naar een oplossing voor mensen die van hun financiële ad ministratie zo'n rommel hebben gemaakt dat ze nog niet in aanmer king komen voor schuldhulpverle ning. AANKONDIGING GEMEENTE SLUIS Op 23 juni 2011 heeft de gemeenteraad van de gemeente Sluis een besluit genomen over de strandnota. Onderdeel van dit beleid voor het strand is de realisatie van een pilot strandslaaphuisjes op 1 locatie voor 10 tot 15 strandslaaphuisjes. De te realiseren slaaphuisjes dienen bedrijfsmatig te worden geëxploiteerd. De gemeente Sluis wil graag in contact komen met ondernemers/initiatiefnemers, die samen met ons een toeristisch product kunnen ontwikkelen, dat een meerwaarde zal opleveren voor het toeristisch recreatieve product van de gemeente Sluis. Meer informatie en de documenten om in te schrijven als kandidaat exploitanvkunt u tot 5 maart 2012 per e-mail aanvragen bij mrabaut@gemeentesluis.nl of stheunissen@gemeentesluis.nl. Na deze datum vervalt de mogelijkheid tot inschrijven. Voor het ontvangen van de inschrijfdocumenten zal 100 euro in rekening worden gebracht. Oostburg, 8 februari 2012 J. Suurmond, wnd. burgemeester J. Dijkstra, secretaris Gemeente Sluis Postbus 27,4500 AA Oostburg Tel. (00310117 - 457 000 e-mail info@gemeentesluis.nl website www.gemeentesluis.nl Zonnepanelen en zonnecollectoren zijn het populairst bij ondernemers op zoek naar duurzame oplossingen. Ook het gebruik van energiezuinige led-lampen neemt toe. Colden oldie; isolatie, isolatie en nog eens isolatie. De een haalt duurzame energie uit zonnepanelen, een ander spoelt de toiletten door met re genwater en een derde gebruikt led-lampen voor de verlichting. Het begrip duurzaamheid rukt ook in recreatieland steeds ver der op. door Piet Kleemans Als (recreatie) onderne mer heb je, vindt Ludo- vic den Hollander, eige naar van camping De Klepperstee in Ouddorp, de plicht om niet enkel naar je eigen porte monnee, maar ook naar de toe komst van Moeder Aarde te kij ken. Collega-recreatieondernemer en voorzitter van brancheorganisa tie Recron Ed Troost is het daar mee eens. Er zijn volgens hem tal van Schou- wen-Duivelandse ondernemers die zoeken naar manieren om duurzaam bezig te zijn. Troost te kent daar wel meteen bij aan dat het voor ondernemers in de Schouwse Westhoek wat lastiger is dan voor de Klepperstee. „Het ver schil tussen de recreatiebedrijven hier in de kop van Schuwen en De Klepperstee is dat de Klepperstee ruimte heeft en wij niet. Die duur zaamheid is wel iets waar recreatie ondernemers hier mee bezig zijn, maar dan op kleinere schaal." Op zijn eigen camping Julianahoe- ve - één van de grotere spelers op Schouwen-Duiveland vakantie land - wordt waar mogelijk geke ken wat er duurzaam kan. En soms wordt een maatregel weer te ruggedraaid. „We hebben bijvoor beeld een tijdje de toiletten ge spoeld met grondwater. Daar zijn we van afgestapt omdat er klach ten over kwamen. „Een heleboel recreatieonderne mers in de Schouwse 'Westhoek hebben zonnecollectoren of zonne panelen. Maar dan op het dak van een centrumgebouw of een toilet gebouw. Bij de Klepperstee staan de zonnepanelen op een apart veldje. Die ruimte hebben wij hier niet." Het is de ervaring van Troost dat vooral als er sprake is van nieuwbouw of uitbreiding op Schouwen-Duiveland heel goed ge- 'Een heleboeï recreatie- aaderasanefs in dé jCïaOilWSfi WSSifiOeaC hebben zonnepanelen' Fotovoltaïsche cellen zetten zonne-energie om keken wordt naar duurzame oplos singen. „En dan kun je bijvoor beeld ook denken aan het gebruik van led-verlichting en goede isola tie." Dat is niet alleen goed voor het milieu, maar ook voor de ei gen portemonnee. Troost ver wacht dat de gasprijs in de toe komst nog weieens fors zou kun nen stijgen. „En met het gasver bruik van een groot bedrijf scheelt dat behoorlijk als je daarop be spaart. „Wij werken op de Juliana- hoeve met tochtsluizen om te voorkomen dat warmte ontsnapt. Wij hebben hier een fors budget voor duurzaam ondernemen, maar dat zal niet overal zo zijn." Eén van de voorbeelden van wat er allemaal technisch mogelijk is betreft de jachthaven Bruinisse. Tij dens een ingrijpende verbouwing van de jachthaven zijn daar de mo dernste technieken toegepast. De drijvende steigers zijn volledig re- J cyclebaar, de badkamers zijn dank- j zij zonnecollectoren en opvang van warm douchewater energie neutraal. Dit, soort ingrijpende - I en kostbare - oplossingen zijn vol gens Troost lang niet altijd moge lijk. „We worden geremd door een gebrek aan ruimte, en het moet ook allemaal economisch verant woord zijn." in electriciteit RENESSE - De geur van vers omgeploegde grond komt de strandbezoeker bij de Jan van Renesseweg in Renesse tegemoet. De oorzaak ligt naast de duinovergang. Daar is een brede strook duinen weer kaalgemaakt. Bomen en struiken die de zeewering langzaam maar zeker overwoekerden zijn weg gehaald. Het gaat niet om een totale nieuwe inrichting, maar om wegwer ken van achterstallig onderhoud. foto Ronald den Dekker Een zonnepaneel - ook wel pv-pa- neel genoemd - zet zonne-energie om in electriciteit. PV staat voor het Engelse Photo-Voltaic. Op een paneel wordt een groot aantal van die fotovoltaïsche cel len gemonteerd en die zetten het zonlicht om in elektriciteit. Die 'zonnecellen' zijn meestal ge maakt van twee lagen silicium. On der invloed van licht gaat tussen die lagen elektrische stroom lopen. Zonnepanelen worden op steeds bredere schaal toegepast. Onder meer in de ruimtevaart worden ze gebruikt. Naast zonnepanelen wordt ook vaak gebruik gemaakt van zonne collectoren. Deze worden door gaans gebruikt voor het opwarmen van water. De opbrengst van zonnepanelen en zonnecollectoren is afhankelijk van een groot aantal factoren. Het aantal zonne-uren ter plaatse is belangrijk, maar ook de hellings- hoek van het invallend zonlicht en de oppervlakte van de panelen. Het zonnepark van De Klepperstee telt een kleine 3000 panelen. Die leveren bij elkaar een vermogen van 787.000 kilowatt-uur. Die opbrengst gaat deels naar het Ouddorpse recreatiepark en de rest wordt geleverd aan het elektri citeitsnet. door Nadia Berkelder GOES - Bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes moet een zorgpark komen met voorzie ningen en bedrijven op medisch gebied. Het gebied rond het zieken huis wordt vrijgelaten om dergelij ke ontwikkelingen mogelijk te ma ken. Dat vindt het college van B en W van Goes. Volgende week presen teert het college de structuurvisie, de ruimtelijke plannen voor de ge meente Goes tot en met het jaar 2040. Het zorgpark is onderdeel van die visie. Volgens wethouder Loes Meeuwis- se (VVD, economie) hebben zich nog geen gegadigden gemeld voor vestiging op het zorgpark. Ze ver wacht dat ontwikkelingen in een stroomversnelling raken als er straks een extra afslag vanaf de A58 bij het ziekenhuis ligt. Zes jaar geleden zijn er al eens plannen ge presenteerd voor een zorgboule vard bij het ziekenhuis. Van dat plan is tot nu toe niets terecht ge komen. MEEST GELEZEN 1. Auto glijdt van dijk in Bruinisse 2. Zeeuwland timmert aan de weg 3. Jeugddetentie en werkstraf KIEKNOE Nieuw op PZC-klassenfotoblog Kie- knoe; een foto uit febr. 1949 www.pzc.nl/kieknoe TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102