'Vooruitgang Uruzgan breekbaar' Simpele afleiding gevaarlijkst Vrijspraak Topvoordeel CHINA Nachtwacht Eis: taakstraf na stanleymessen in bierkratje vrijdag 10 februari 2012 Te vroeg voor conclusies Rol opstandelingen terugge drongen door Nederlandse in zet, maar Taliban keren terug als overheid het laat afweten. Geen aanwijzingen infiltratie Taliban in politie Kunduz. Nederland betaalt nog steeds voor ontwikkeling provincie. den haag - De Nederlandse missie in de Afghaanse provincie Uruz gan heeft meer veiligheid voor de lokale bevolking opgeleverd, maar de vooruitgang is nog zeer breek baar. Dat stelde minister Uri Rosenthal (Buitenlandse Zaken) gisteren tij dens een evaluatiedebat Over de missie die duurde van 2006 tot en met 2010. Hij noemde de situatie in Uruzgan, en heel Afghanistan, 'fragiel en niet onomkeerbaar'. De Taliban en andere opstandelingen halen alles uit de kast om het loka le bestuur het leven zuur te ma ken. Maar in Uruzgan is volgens het kabinet de rol van de opstande lingen teruggedrongen door de Ne derlandse inspanningen. Uit een onlangs uitgelekt rapport van het Amerikaanse leger is ech ter af te leiden dat de bevolking de Taliban prefereert boven de cor rupte en zwakke Afghaanse autori teiten. Daarnaast zou uit verhoren blijken dat opstandelingen met succes infiltreren in leger en poli tie, verwees SP-Kamerlid Harry van Bommel naar het document. Rosenthal kon niet inhoudelijk op dat rapport reageren, zei hij, om dat het een geheim document is. „Maar de kracht van de Taliban neemt toe overal waar lokaal be stuur het laat afweten", zei hij. „In Uruzgan is dat bestuur aan de bete rende hand." Het kabinet zegt overigens geen aanwijzingen te hebben dat op- GroenLinks-kiezers lopen weg om Kunduz 68 procent van de GroenLinks- stemmers wil dat de partij geen steun meer geeft aan de politietrai- ningsmissie in Kunduz. Voor één op de drie stemmers is de steun van Groenlinks aan Kun duz een reden niet meer op de par tij te stemmen. Dat blijkt uit een peiling onder het Een Vandaag Opi niepanel. Op het congres van morgen kun nen de afdelingen die om stopzet ting van de steun aan de missie vra gen, op steun van 58 procent van de ondervraagde GroenLinks-le- den rekenen. standelingen in de provincie Kun duz, waar Nederland momenteel een politietrainingsmissie doet, zijn geïnfiltreerd in politie-eenhe- den. De Kamer uitte zijn zorgen over de nazorg aan Uruzganveteranen. Daarbij zou de krijgsmacht nog te vaak de plank misslaan. Minister Hillen sprak dit met kracht tegen. „Aan nazorg wordt optimaal aan dacht gegeven. Maar er zijn ook mensen die zorg weigeren, of niks meër met defensie te maken wil len hebben." Een jaar na de missie werkt Neder land nog steeds aan de ontwikke ling van Uruzgan, meldde staatsse cretaris Ben Knapen (Ontwikke lingsamenwerking). Tot eind 2013 wordt nog zo'n 40 miljoen euro in projecten gepompt. Maar het is nog te vroeg om te zeggen dat de missie voor blijvende veiligheid en duurzame ontwikkeling heeft ge zorgd, concludeerde de Kamer. Automobilisten denken vaak dat ze iets eenvoudigs er wel naast kunnen doen. Psychologe Nina Schaap deed onderzoek en con cludeerde het tegendeel. Het is gevaarlijker iets gemakkelijks te doen tijdens autorijden, dan iets moeilijks. Mensen denken ten onrechte dat ze iets eenvoudigs er wel naast kunnen doen. Dat heeft Nina Schaap ontdekt bij haar promotieonderzoek aan de Universiteit Twente. Onlangs pro moveerde de psychologe op haar onderzoek. Mensen doen van alles tijdens het rijden, en dat is gevaarlijk. Uit on derzoek blijkt dat bij 85 procent van de ongevallen afleiding in het spel was. Nina Schaap: „Automobi listen herkennen vrij snel wan neer iemand afgeleid is. Ze zien de auto voor hen slingeren, dicht te gen de middenstreep aanrijden of vlak op hun voorganger kruipen." Schaap liet proefpersonen in een grote simulator allerhande op drachten uitvoeren tijdens het rij den. Onderwijl werd nauwkeurig het rijgedrag geregistreerd. Schaap ontdekte dat relatief een voudige opdrachten meer invloed hadden op het rijgedrag dan moei lijke. „Het blijkt dat bestuurders bij eenvoudige opdrachten terug vallen in een soort automatische rijstijl. Ze reageren dan slecht op onverwachte situaties en dat leidt tot ongevallen. Ze kunnen blijk baar zelf niet goed inschatten wan neer ze afgeleid zijn. Als de op drachten daarentegen moeilijk zijn, dan is dat zelfbesef er wel. De bestuurder gaat dan geconcentreer der rijden en let beter op. Hij weet dat zijn handelen gevaarlijk is en past zijn rijgedrag daarop aan. Dat inzicht is nieuw." Het onderzoek werd uitgevoerd bij AIDA, dat staat voor Applica tions of Integrated Drivers As sistance. Onderzocht werd hoe mensen rea geren op de systemen in de auto. En daarvan komen er steeds meer, want auto's worden 'rijker' uitge rust. Volgens Schaap is het echter niet zo dat de extra 'toeters en bellen' in de auto, rijden gevaarlijker heb ben gemaakt. Uit de sterftecijfers blijkt dat auto rijden door de extra 'toeters en bel len' veiliger wordt. Schaap: „Navi gatie kan gevaarlijk zijn als je de apparatuur tijdens het rijden in gaat stellen. Maar er zijn ook voor delen. Er is minder zoekgedrag en er worden ook minder onnodige kilometers gereden. Minder kilo meters betekent minder kans op ongelukken." Onderzoekster Nina Schaap wijst in dat verband op de eigen verant woordelijkheid van de bestuurder. „Autorijden is een complexe taak. Als mensen zich dat realiseren en hun gedrag daarop aanpassen, rij den ze ook veiliger. Op zich groeit de veiligheid in het verkeer, maar het is wel belangrijk goed onder scheid te maken wat het verant woordelijkheid van het systeem is en wat de taak van de automobi list is. Door onderzoek te doen naar de interactie tussen de be stuurder en de systemen die hem omringen in de auto, proberen we de veiligheid van autorijden ver der te vergroten." AMSTERDAM - Het schilderij 'De Nachtwacht' komt letterlijk tot le ven met behulp van 28 Bekende Ne derlanders (BN'ers) onder wie Lucil le Werner, Albert Verlinde, Irene Moors, Erica Terpstra en Edwin van aken - Een Duitse rechter heeft de EenVandaag-journalisten Jan Pon sen en Jelle Visser gisteren vrijge sproken van huisvredebreuk bij oorlogsmisdadiger Heinrich Boere. De rechter vond het boven tafel krijgen van de informatie en de openbaarheid in dit geval belangrij ker dan de privacy van oud-SS'er Boere. Het Duitse Openbaar Minis terie had om die reden al om vrij spraak gevraagd. zwolle - Tegen een 40-jarige man uit Steenwijk, die stanleymesjes had bevestigd aan een bierkrat om een dief te grazen te nemen, is gis teren een werkstraf van 240 uur en 6 maanden voorwaardelijke cel straf geëist. Hij zaagde het midden handvat uit een krat en plaatste de mesjes aan de binnenkant van bei de handvatten. Hij zette het krat in zijn tuin, maar de volgende dag bleek het verdwenen. In een super markt in Steenwijk raakten twee mensen gewond toen ze het kratje oppakten. De pezen van twee vin gers van een medewerkster wer den doorgesneden. Ze hield er blij vend letsel aan over. De man die het kratje bij de Steen- wijker weghaalde en bij de super markt inleverde, een 26-jarige in woner van Steenwijk, moet later dit jaar voor de rechter verschij nen. KLASSIEK Stedentrip Keizerlijk Beijing Vertrek: 7/4 t/m 16/10 zéér voordelige stedentrip! boek het optionele excursiepakket voor slechts 99 p.p. en bezoek o.a. de Grote Muur, de Verboden Stad en het Zomerpaleis incl. vlucht, transfers, verblijf in centraal gelegen hotel en ontbijt HIGHLIGHTS Rondreis Highlights of China Vertrek: 18/4 t/m 24/10 100% vertrekgarantie in mei! met o.a. Beijing, Xi'an, Shanghai, Guilin, Li rivier, Yangshuo, Guangzhou en Hongkong inclusief vluchten, verblijf, vele maalbjden, Nederlandssprekende reisleiding- en excursies Rondreis Klassiek China Vertrek: 29/5 t/m 16/10 voordelig langs dé highlights! met o.a. Shanghai, Hangzhou, Suzhou, Nanjing, Luoyang, Xi'an en Beijing met de Grote Muur inclusief vlucht, verblijf, diverse maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en excursies Rondreis Mystiek China Vertrek: 26/4 t/m 25/10 NIEUW nergens voordeliger! met o.a. Shanghai, Yangtze riviercruise het terracotta leger in Xi'an, de Grote Muur en Beijing inclusief vlucht, verblijf, vele maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en excursies ww.kras.nl/36421 Zie www.kras.nl/25012 Zie www.kras.nl/25204 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5cp„ of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \J Arke 0f Js-TBIzen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Rondreis Verrassend China Vertrek: 5/4 t/m 11/10 incl. 3-daagse Yangtze Cruise! met o.a. Yangtze riviercruise. Shanghai, Chengdu. Lijiang, Dali, Kunming en Hongkong inclusief vluchten, verblijf, vele maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en excursies Rondreis China Compleet Vertrek: 4/4 t/m 26/10 vele gegarandeerde vertrekdata! met 0 a. Beijing, Datong, Xi'an, Nanjing, Suzhou, Shanghai, Guilin, Li rivier en Hongkong inclusief vluchten, verblijf, vele maaltijden, Nederlandssprekende ■reisleiding en excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6