Emigratiebeurs Een vreemdeling in eigen land Celstraf geëist voor overval op tabakszaak Gerda Linssen commentaar Schippers'fout Overvallers A58 langer in cel CDA in bres voor grensarbeiders vrijdag 10 februari 2012 „Daar zijn toch veel emigranten naar op zoek, een plek met meer natuur en minder drukte. De Zeeuwen zeggen, daarvoor hoefje niet naar het buiten land." Tom Bey, directeur van de Emigratiebeurs Meer puzzelen? Ga naar Q www.lekkerpuzzelen.nl „Toen mijn man iemand aansprak op onbeschoft gedrag was de reactie: ik hoef niet te luisteren, jij bent geen Zeeuw. Ik voel mij soms een allochtoon in eigen land." Anne Gerris woont in Eys, een dorpje bij Valkenburg. Zij is met haar partner naar Eys verhuisd voor de ruimte en landschap. foto Marcel van Hoorn/GPD door Bjinse Dankert De aanleg van een nieuwe autoweg nabij haar huis gaf Gerda Linssen het laat ste zetje om te verhuizen. Weg uit de drukte. Al jaren droomden zij en haar man om na hun pensioen aan de kust te gaan wonen. Zij en haar man waagden de sprong: ze verkochten hun huis in Noord-Limburg en verhuisden naar een dorpje in Zeeuws-Vlaan- deren. Ze vonden de rust en ruim te die ze zochten, een omgeving met meer natuur. Maar er bleek ook een keerzijde. „Een vriendin van mij waarschuw de mij al voor de verhuizing: 'weet je wel waar je aan begint? Het zijn allemaal eilanders'," vertelt Lins sen. „Ik was door mijn baan wel wat gewend. Maar ze kreeg gelijk." Linssen is niet mild over haar erva ringen met de Zeeuwse cultuur. „Mijn man en ik liepen al heel snel tegen een gesloten systeem aan. Voor andere mensen lijken ze zich hier niet te interesseren. Toen mijn man iemand aansprak op on beschoft gedrag was de reactie: ik hoef niet te luisteren, jij bent geen Zeeuw. Ik voel mij soms een al lochtoon in eigen land." Ook Anne Gerris (52) weet hoe het is om te verhuizen naar een an dere cultuur binnen Nederland. Zij en haar partner verhuisden in 2009 weg uit Utrecht naar Eys in Zuid-Limburg. Ook voor Gerris was de aankondiging van meer as falt de aanleiding om te vertrek ken. Nu wonen Gerris en haar partner in een verbouwde herenboerderij met een weids uitzicht over de Zuid-Limburgse heuvels. Dit jaar hoopt ze haar eigen massa gesalon te openen, achter haar huis. Na ruim twee jaar voelt Ger ris zich deel van de dorpsgemeen schap. „Ik heb wel een inburgering- scursus gehad, ik sprak de taal niet. Je hoort vaak dat mensen in Limburg wat meer gesloten en in trovert zijn. Daar heb ik nooit wat van gemerkt." Ondanks de problemen waar Lins sen en haar man tegen aan zijn ge lopen, willen ook zij niet uit Zeeuws-Vlaanderen vertrekken. „We zijn hierheen verhuisd voor de rust en ruimte. De natuur en omgeving is prachtig, daar genie ten wij iedere dag van. En onder tussen hebben wij hier genoeg vrienden gemaakt, ook onder Zeeuwen. We geven het niet op." Heeft minister Edith Schippers van Volks gezondheid moeite met rekenen? Je zou het bijna denken. Want Schip pers meent dat ziekenhuiszorg plus winst net zo veel kost als alleen ziekenhuiszorg. Natuur lijk weet de minister beter. Maar haar politieke voorkeur om marktwerking op de zorg los te laten, is te sterk. Daarom wil zij ziekenhuizen toestaan winst te maken - en die aan aan deelhouders uit te keren. Schippers denkt dat vreemd geld de efficiency en de innova tie in ziekenhuizen zal verbete ren. Waarom dat niet met over heidsgeld kan, maakt zij niet duidelijk. En de aandeelhou ders die zij wil toelaten kunnen de ziekenhuizen dwingen om met veel standaardbehandelin gen veel omzet te draaien. Dat is niet het doel van de zorg. Winst voor een enkeling past niet bij een zorgsysteem dat op basis van solidariteit - dus met premies en overheidsgeld - wordt bekostigd. Daarom moet de Tweede Kamer Schippers snel terugfluiten. MIDDELBURG - De Raadkamer heeft het voorarrest verlengd van de drie mannen die 25 januari op de A58 werden aangehouden in verband met een overval op een •vrachtwagenchauffeur. De verdach ten moeten nog zeker zestig dagen in de cel blijven. Het onderzoek is volgens het Openbaar Ministerie in Rotterdam nog in volle gang. De mannen wor den verdacht van betrokkenheid bij overvallen op geldtransporten. Daarbij werd telkens gebruik ge maakt van een gestolen vrachtwa gen. Ze liepen tegen de lamp door dat een overval op een chauffeur bij Moerdijk mislukte. DEN HAAG - Grensarbeiders moe ten een werkloosheidsuitkering in Nederland kunnen aanvragen. Dat vindt het CDA in de Tweede Ka mer. Omdat een werkloosheidsuit kering volgens het UWV niet meer bij het voormalige werkland (Nederland), maar bij het woon land (België) moet worden aange vraagd, betalen grensarbeiders in Nederland geen belasting meer. Willen ze bij werkloosheid een uit kering, dan moeten ze de belasting voordelen uit Nederland van de af gelopen acht jaar terugbetalen (zo als hypotheekrente-aftrek en af trek zorgkosten). Kamerlid Pieter Omtzigt vindt dat 'zeer onrecht vaardig' en heeft Kamervragen ge steld. informatie van het waterschap MIDDELBURG - Voor zijn rol in de overval op de tabakszaak van de 84-jarige Jo van Kalmthout in Goes op 17 augustus vorig jaar is te gen een 23-jarige verdachte uit Kortgene 32 maanden celstraf geëist, waarvan tien maanden voorwaardelijk. De eigenaresse kreeg bij de overval een duw, waardoor ze letsel opliep aan haar heup en hand. De over val leidde tot grote publieke ver ontwaardiging. Hoewel de verdach te tijdens de overal op de uitkijk stond, ziet het Openbaar Ministe rie hem als medepleger. Dat is een tikje zwaarder dan medeplichtige. Zijn aandeel is volgens het OM even groot als de drie andere over vallers. Samen hadden ze plannen beraamd en met zijn vieren waren ze de bewuste woensdagochtend naar de tabakszaak aan de Voor stad gegaan om een goed moment voor de overal uit te kiezen. In zijn eis woog de officier van jus titie mee dat de man uit Kortgene een stuk ouder is dan de andere drie jongens. Zij (16, 17 en 18 jaar oud) werden eerder veroordeeld tot twee maanden cel, voorwaarde lijke straffen en werkstraffen. De 23-jarige verdachte ontkende dat hij de leider van de groep was. De rechtbank doet 23 februari uit spraak. Van£if 13 februari tot en met 26 maart ligt de ontwerp-algemene regels Keur watersysteem waterschap Scheldesiromen 2011 ter inzage op beide waterschaps kantoren en op de gemeente huizen binnen ons werkgebied. Belanghebbenden kunnen gedurende bovengenoemde periode hun zienswijze kenbaar maken. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. ',-pScheldestromen Postadres: Postbus 1000,4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1,4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3