Music Hall mogelijk voor zomer open cultuur 115 Solisti voelt zich thuis in Terneuzen I Zeeuwse hardcoreparty's zijn uitgegroeid tot een begrip agenda vrijdag 10 februari 2012 Exploitant Frans Lievens werkt aan 'groots plan' voor Middelburgse evenementenhal Frans Lievens is 'dag en nacht' bezig om de Music Hall in Mid delburg op stoom te krijgen. De evenementenhal speelde een be langrijke rol bij de overdracht van de schouwburgen in Middel burg en Goes aan de Zeeuws- Vlaamse ondernemer. door Theo Giele en Rolf Bosboom MIDDELBURG - Gistermiddag was hij weer op het Zep in Middelburg om te spreken over de Music Hall. De nog lege evenementenhal zou door Jeanette Vergouwen Het Vlaamse ensemble I So- listi del Vento verzorgt zondag een recital in de reeks Open Haard Concerten in Porgy en Bess in Terneuzen. Het concert kreeg de titel Impressions Pathétiques. Dit is een samenvoe ging van twee werken die op het programma staan: de Sonate Pathé- tique van Ludwig van Beethoven, en de Four Impressions van Alexandre Tansman. De emoties verwijzen ook naar het impressio nisme, de periode waarin Tans man en Bohuslav jan Martinu leef den. I Solisti del Vento opent het concert met het Piano Sextet voor fluit, hobo, klarinet, 2 fagotten, pia no van Martinu. Het blazersensemble werd opge richt in 1987 en sinds 1996 is Fran cis Pollet (fegot) de artistiek en za kelijk leider. „Wij zijn al meer dan twaalf jaar ensemble in residentie aan het Conservatorium Antwer pen. Ons repertoire is boeiend, het ensemble is flexibel. Naast de kern van blazers werken we met piano, percussie en contrabas." „We treden regelmatig op tijdens festivals en Nederland is een beet je onze tweede thuishaven gewor den", aldus Pollet. „In 2010 ver zorgden we zestien concerten in Nederland, waaronder eentje in Porgy en Bess. Dat is ons goed be vallen en daarom zijn we blij daar nu weer een Open Haard concert te kunnen verzorgen. In Porgy en Bess heerst een supergezellige en ongedwongen sfeer, en er is een bijzonder geïnteresseerd publiek. We voelden ons er meteen thuis, we hadden het idee dat we niet in de motor moeten worden van het gebied waar onder meer ook Mini Mundi (met Miniatuur Walche ren), het Voetbalmuseum en ROC Zeeland zijn gevestigd. Frans Lievens nam vorig jaar de Stadsschouwburg Middelburg en Theater De Mythe in Goes over. De gemeente Middelburg koppel de daaraan de voorwaarde dat Lie vens de Music Hall leven in zou blazen. „We zijn er volop mee be zig. Het wordt voor onze begrip pen een groots plan, maar zorgvul digheid gaat voor snelheid", zegt Lievens. Hij voegt eraan toe dat hij met een Nederland waren, maar in Vlaan deren." De bezetting zondag bestaat uit twee fluiten, twee hobo's, twee klarinetten, twee fagotten, twee hoorns, contrabas en piano.„Wij onderscheiden ons van andere na tionale en internationale ensem bles omdat we originele program ma's hebben, op topniveau spelen en naast klassieke concerten ook multidisciplinaire producties met decor en kostuums brengen", stelt Pollet. Het programma Impressions Pathé- tique zet een goede schijnwerper op Die Harmonie, een blazerbezet ting die in zwang was in de twee de helft van de achttiende eeuw. aantal partijen probeert nog voor de zomer open te gaan. De ge meente Middelburg tilt enerzijds zwaar aan de ingebruikname van het Zep. De Middelburgse wethou der Albert de Vries zegt anderzijds dat er geen keiharde deadline is ge steld. Lievens in gebreke stellen en het contract over de schouwburg opzeggen is niet aan de orde. „Er is ookgeen plan B." De wethouder heeft overigens wel begrip voor Lievens. De Middel burgse schouwburg, waaraan de gemeente vanaf volgend jaar een kwart miljoen euro minder kwijt is dankzij de deal met Lievens, is „Iedere aristocraat in Centraal Eu ropa die zichzelf respecteerde, hield er een kleine privéblaaskapel op na. Daarom werden door vele componisten bekende werken be werkt voor een blazerbezetting. Deze traditie werd voortgezet in de negentiende en twintigste eeuw. Een mooi voorbeeld is de bewerking van de Sonate Pathéti- que. De twintigste eeuwse compo nist Tansman werd geïnspireerd door het gebruik van de blazers in de kamermuziek en componeerde in die stijl vier prachtige Impres sies. In ons programma gaan de componisten uit de 19e en 20e eeuw dus een dialoog aan met de piano en Die Harmonie." niet bepaald winstgevend voor de ondernemer. Bij de BV waar het personeel voor Middelburg en Goes in is onderge bracht, werken veertig mensen. Lievens is bezig een reorganisatie door te voeren. Dat heeft al tot per soneelsreductie geleid. Op basis van de resultaten van het laatste ^halfjaar 2011 zal het reorganisatie plan worden bijgesteld. „We heb ben er een jaar voor uitgetrokken. We zijn nu halverwege en we zit ten wat de reorganisatie betreft op snelheid." Aan het terugbrengen van de personeelskosten zou ook zonder Lievens niet te ontkomen I Solisti werkt voor dit concert sa men met pianist en Elisabeth Con cours-laureaat Jean-Claude Van den Eynden. „Hij is één van de meest bijzondere pianisten die we in België hebben en we waarderen zijn vriendschap enorm." De pianist zelf zegt over het en semble: „Spelen met I Solisti del Vento is spelen met topmusici van hoog niveau. Dat is voor mij een groot plezier. De sfeer binnen de groep is formidabel. De muzikale sympathie die er heerst tussen alle musici is belangrijk om goed te kunnen samenwerken." I Solisti del Vento; zondag in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur. zijn geweest, stelt De Vries. „Bij het personeel leeft het idee dat dit allemaal gebeurt omdat Lievens er zit, maar dat klopt niet. De perso neelslasten zijn te hoog." Ook het bestuur van de oude stichtingen stond op het punt een reorganisa tieplan te maken. Aan de inkomstenzijde hebben de schouwburgen onder meer te ma ken met een verschuiving van abonnementen naar losse kaarten. Dat geeft bij aanvang van het sei zoen een minder rooskleurig beeld, maar in de loop van het sei zoen trekt dat bij, is de ervaring van Lievens. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Kloetinge Over de top-party Klusduö t.b.v. KWF Kankerbestrijding, met optreden van de Zeeuwse band D-Four. Uitverkocht. Verenigingsgebouw Amicitia, 20.00 uur. Oosterland Bingo. Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur Ovezande Kindersoos Carnaval. De Klomp, 18.45-21.30 uur PODIUM Middelburg Popsport. Zeven jonge acts staan op het podium om zich te kwalificeren voor de landelijke finale. Podium De Spot, 20.15 uur Rob de Nijs speelt liedjes van zijn nieu we album 'Nestor - Het Beste Van'. Stadsschouwburg, 20.00 uur De Van Swieten Society brengt in sep tetbezetting orkestrale salonmuziek op nieuw tot leven, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Oostburg Toneelvereniging De Plattelanders speelt 'Houtekiet'. Ledeltheater, 20.00 uur Terneuzen 'Calendar Girls', komedie over clubje dorpsvrouwen en een gewaagd initiatief. Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen Zeeuwse Komedie: 'Chilling Out'. Theater Vestzak 99, 20.30 uur. Nul Elf Acht presenteert nieuw album 'Halve Literatuur', De Piek, 21.00 uur. Zierikzee Turbulentie met DJ Dit 'n Dat/AC-DJ. Brogum, 22.00 uur. Het Vlaamse ensemble I Solisti del Vento. foto Anka van Raemdonck door Rolf Bosboom GOES - In nog geen drie jaar tijd zijn de ZLHC Party's een begrip geworden onder hardcore-liefheb- bers in Zeeland. En ook daarbui ten, want inmiddels komen men sen uit Brabant en Vlaanderen eveneens op de muziekparty's af Morgenavond is er een nieuwe edi tie in 't Beest in Goes. Edmond Spelier nam in 2009 het initiatief „Er was op hardcorege- bied heel weinig in Zeeland, mis schien één keer per jaar. Daarmee hield het wel op. Ik dacht: dan kun je wel zeuren dat er niets te doen is, maar je kunt ook zelf iets op poten proberen te zetten." Hij organiseerde het eerste ZLHC (Zeeland FIardcore)-feest in 't Beest. „Daar was iemand die kri tiek had op de line-up. Dat bleek Cemil Car te zijn. Toen zei ik: als je commentaar hebt, help dan vol gende keer mee. Sindsdien organi seren we de party's samen." Het begon met vijf shows per jaar. Inmiddels is het een bijna maande lijks gebeuren. Regelmatig treden er grote namen uit de scene op, niet zelden ook uit het buitenland. Morgen wordt onder meer Do Or Die (die over de hele wereld heeft gespeeld) verwacht, maar ook Co- pykill uit Duitsland en The Setup uit België. Regelmatig wordt Spe lier actief benaderd door boekers van bands met de vraag of ze in Zeeland kunnen optreden. Hoewel de muziek snoeihard is en het er stevig aan toegaat bij optre dens, is het een misverstand om te denken dat hardcore ook agressief is, zegt Spelier. „Het begrip hardco re heeft voor sommige mensen een negatieve lading, maar dat is niet terecht. Zo bestaat misschien wel de helft van onze bezoekers en artiesten uit straight-edgers: ze gebruiken geen alcohol of drugs en zijn vaak vegetariër. Natuurlijk zijn er ook mensen die doordrin ken, maar het gaat bij ons uiteinde lijk maar om één ding en dat is de muziek. ZLHC Party, morgenavond in 't Beest in Goes. Aanvang: 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35