Krimpregio hengelt naar emigrant Toekomst in Zeeuws-Vlaanderen 21 zeeland Bouw nieuwe reactoren heeft geen negatief effect op Zeeuws onderwijs vrijdag Burgemeester Mulder van Hulst Verstandshuwelijk De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 10 februari 2012 door Ondine van der Vleuten „De insteek is dat wij overal kort op zitten; CentBrugge, Antwerpen, Brussel. In een uurtje sta je in Lille. Zeeuws-Vlaanderen is-geen uithoek van Nederland, maar heeft heel België als achterland." Het zijn romantische tij den. Op 14 februari hoop ik toch op z'n minst één kaartje van een geheime aanbidder te krijgen. En dan hebben we 29 februari ook nog voor de boeg. Op zo'n schrikt lceldag mogen vrouwen mannen ten dans vragen. Of zelfs ten hu welijk. Mooi dat ik dat niet ga doen. Ik heb geen boterbriefje en dat be valt uitstekend. Strikt genomen mag ik mijn significante ander niet als 'man' betitelen, maar 'vriendje' klinkt wat zwakjes, na dertien jaar samenwonen. Min naar dan? Dat klinkt of we altijd maar seksen. Maatje, levensgezel? Alsof we alleen maar samen thee drinken! Ik hou het bij eega. Of simpelweg man. Maar trouwen? Nee! Want ik wil nooit meer scheiden en de kans daarop is aanzienlijk, als ik nu in het huwelijksbootje stap. Gemiddeld blijven stellen na melijk zo'n 14 jaar samen voor ze weer ieder huns weegs gaan. De Christenunie wil wel eens we ten wat de totale maatschappelij ke kosten zijn van echtscheidin gen. Ongetwijfeld aanzienlijk, want er wordt wat afgescheiden. Liefde en passie zijn blijkbaar geen garantie voor een gelukkig huwelijksleven. Nee, dan het gearrangeerde huwe lijk! Met een partner die op ratio nele gronden is uitgezocht, stijgt de kans op succes flink. Waarbij vooral van belang is dat de huwelijkskandidaten in allerlei opzichten op elkaar lijken. Geloofsovertuiging, culturele ach tergrond, intelligentie, opleiding en zelfs aantrekkingskracht (onge veer even knap/lelijk is ideaal) beïnvloeden allemaal het resul taat. Rookt de één wel en de an der niet? Heeft de één weinig en de ander veel geld? De kans op scheiding neemt toe. Is de man negen jaar ouder dan de vrouw, dan is die kans zelfs twee keer zo groot. Heeft één van de twee al kinderen? De kans dat het mis loopt is 1:5. Wie het beste wil voor zijn kind, laat de partnerkeu ze niet aan haar (zijn) hormonen over. Eerst het verstand. De liefde komt later wel. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie 1:0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 L- schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, 8usiness-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 011S-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Familieberichten: I8- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (n«8) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mol persoonsgegevens. In liet colofon Regio's met een krimpende be volking presenteren zich tegen woordig op de Emigratiebeurs. Sommige gebieden moeten meer migranten trekken om de bevolking op peil te houden. De leegloop van het platteland wordt de komende jaren steeds meer zichtbaar. door Bjinse Dankert Uw Nieuwe Toekomst. De Bright Side of Li fe. Emigreren naar 'Grunn'. Het zouden slogans kunnen zijn die exotische bestemmingen aan prijzen, ver buiten de Nederlandse grens. Maar niets is minder waar. De veelbelovende teksten zijn van campagnes om het wonen in Ne derlandse gebieden - Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Limburg, Noord- Groningen - te promoten. Ook dit jaar zijn verschillende re gio's vertegenwoordigd op de jaar lijkse Emigratiebeurs die vanaf morgen de deuren opent in het Utrechtse Houten. De regio's wil len een alternatief bieden voor de Nederlander die zich richt op een buitenlandse bestemming. De drie gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen laten al enkele jaren een kraampje opbouwen in de beurshal tussen de stalletjes van grote landen als Zweden, Duits land en Frankrijk. Het gaat de gemeenten om het be nadrukken van rust en ruimte in hun regio, vertelt Tom Bey, direc teur van de Emigratiebeurs. „Daar zijn toch veel emigranten naar op zoek, een plek met meer natuur en minder drukte. De Zeeuwen zeggen, daarvoor hoef je niet naar het buitenland." Regio's die zich bewust richten op het aantrekken van een bepaald publiek, dat zal in de toekomst wel meer gaan gebeuren, meent Jan Latten, bijzonder hoogleraar demo grafie aan de Universiteit van Am sterdam en hoofddemograaf van het CBS. „Vooral regio's die te ma ken hebben met een krimpende bevolking zijn bezig een eigen ima go te ontwikkelen. Sommige re gio's zullen juist voordelen voor ge pensioneerden benadrukken, zo als bijvoorbeeld rust en veiligheid. Ouderen zoeken een veilige omge ving met goede gezondheidsvoor zieningen, ze hebben geen behoef te meer aan een dorp met een ba sisschool." Naast Oost-Groningen verwacht het CBS dat ook in Zeeuws-Vlaan deren en de Achterhoek de bevol king flink zal krimpen de komen de jaren. Zuid-Limburg, vaak genoemd als krimpregio, ontbreekt op de Emi gratiebeurs. door Ondine van der Vleuten Het is nu vijf jaar geleden dat Zeeuws-Vlaanderen voor het eerst op de Emi gratiebeurs stond. Een ware me- dia-hype was het gevolg. Burge meester Jan-Frans Mulder van de gemeente Hulst, een van de initia tiefnemers: „Het idee was eigen lijk om niet gelijk te zeggen over welk gebied het ging. Wij zouden de regio in onze stand presenteren met de slogan 'Uw nieuwe toe komst', waarna de mensen zou den vragen: en waar is dat dan? In welk land? Maar het lekte voortij dig uit. De hele Nederlandse pers dook er bovenop. Ik herinner me nog dat de deuren opengingen, die eerste keer, en dat er al mensen stonden die vroegen: 'Waar staat Zeeuws-Vlaanderen?' De belang stelling was overweldigend. Niet al leen wij hebben daardoor veel aan dacht gekregen, maar ook de Emi gratiebeurs als geheel heeft veel meer bezoekers getrokken dan daarvóór." Wat heeft het Zeeuws-Vlaanderen tot nu toe concreet opgeleverd? „In ieder geval naamsbekendheid. Dat is nog wel de grootste impact. Verder weten we dat zich per jaar zo'n vijftig gezinnen in Zeeuws- Vlaanderen gevestigd hebben die via onze stand op de Emigratie beurs zijn geholpen met het zoe ken naar werk en een woning. Maar het effect kan veel groter zijn, want er zijn ook mensen op de beurs informatie aanvragen en later zelfstandig gaan zoeken naar huisvesting of een baan. En dan is er nog onze website, die wordt ook goed bezocht." Wie zich afvraagt wat de grenspa len in de stand doen, dit jaar: het 'internationale' karakter van Zeeuws-Vlaanderen staat dit jaar centraal. Gent is deze keer dan ook partner in de presentatie. „De insteek is dat wij overal kort op zit ten; Gent, Brugge, Antwerpen, Brussel. In een uurtje sta je in Lil le. Zeeuws-Vlaanderen is geen uit hoek van Nederland, maar heeft heel België als achterland. Ook qua werkgelegenheid speelt de rela tie met Vlaanderen." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De investeringen van het kabinet in de onderzoeksreac tor in Petten (Pallas) en de Hoger Onderwijs Reactor van de TU Delft (Oyster) hebben geen nega tieve' invloed op het nucleair on derwijs in Zeeland. Dat zei minister Maxime Verhagen (Energie) gisteravond in de Twee de Kamer. PW-Kamerlid Roland van Vliet vreest dat de bouw van een nieuwe onderzoeksreactor in Petten en de vernieuwing van de reactor bij' de TU Delft ten koste gaat van de opleidingen op het ge bied van kernenergie in Zeeland. De minister bestrijdt dat. „De op leidingen in Zeeland zijn van een ander niveau en vooral gericht op de kerncentrale in Borssele." Dat Delta en RWE afzien van een tweede kerncentrale, verandert niets aan de voorkeur van het kabi net. GroenLinks, PvdA, Christen- Unie en Partij voor de Dieren wil den weten wat het kabinet nu gaat doen met de 42,5 miljoen euro voor kernenergie die op de begro ting staat. „We moeten niet doen alsof er geen kerncentrales meer zijn", zei Verhagen. „Dat geld is niet alleen voor de behandeling van een vergunningaanvraag, maar ook voor de verlengde open stelling van de huidige centrale. Die moet tot 2033 aan alle veilig heidseisen blijven voldoen. Daar voor zijn mensen nodig. Net als voor de bouw van een nieuwe on derzoeksreactor in Petten en de up date van de Hoger Onderwijs Reac tor van de TU Delft." Verhagen verwacht voor 1 maart rapportages van Rijkswaterstaat en exploitant EPZ over de gevaren van overstromingen. De effecten van extreme stormvloeden met een terugkeerperiode van tiendui zend jaar of langer zijn nog niet in detail bekend. Daarom laat Verha gen aanvullend onderzoek doen, toegespitst op Borssele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2