Oké, Johan Cruijff wint, maar wat nu? M 281 sport Tuitert en Wennemars worden weer gepruimd Van der Wal pakt wat ze pakken kan De ene dag is de andere niet vrijdag 10 februari 2012 M'n benen zijn nog heel ge voelig na wéér een zware wedstrijd van honderd kilometer. Daarom kan ik me bijna niet voorstellen dat m'n broer Niels en ik vandaag nogmaals op dezelfde afstand aan de bak moeten. Maar goed, als we eenmaal op het ijs staan, gaan we los. En het is ook niet de minste klassieker die op het programma staat. De Veluwe- meertocht is er eentje die telt op je cv. De elfde plaats van mezelf en de ne gende plaats van Niels in de Ronde van Skarsterldn waren een mooie op steker. Niels was bijna nog sterker dan ik. We hebben ook lange tijd bij elkaar gereden. Weliswaar zitten we niet in dezelfde ploeg, maar we wer ken wel veel samen. We kennen el kaar door en door. We hebben aan een half woord genoeg. Niet vreemd als je broers bent, maar tegelijkertijd ook wel zo prettig. Het was gisteren in Goingaiijp min stens zo zwaar als op het NK in Em- men, waar we woensdag de strijd moesten staken. En dan blijkt maar weer dat de ene dag de andere niet is. Ik vergelijk het weieens met een diesel. Die draait ook niet meteen op volle toeren. Maar als hij eenmaal op gang is, houdt hij het lang vol. En dat is nodig ook met de Veluwe- meertocht, een criterium in Fries land en de Hollands Venetiëtocht nog op het programma. Daarna is het afwachten. Door de Elfsteden tocht heb ik een streep gezet, al hoop ik natuurlijk dat er een klein won der gebeurt. We vliegen de laatste dagen van hot naar her. Sinds de Alternatieve Elf stedentocht van zaterdag op de Weis- sensee hebben we er een kleine vier honderd wedstrijdkilometers opzit- Nederland is in de ban van marathonschaatsen op natuurijs. Marathonschaatser Erwin Mesu uit Middelburg vertelt in deze krant over zijn ervaringen. ten. En niet te vergeten vele kilome ters in de auto. Ikzelf kom ik er door het skeeleren en het schaatsen jaar lijks aan zo'n 40.000. Dat tikt be hoorlijk aan, ook al omdat we die kosten voor eigen rekening nemen. Want mochten mensen denken dat we iets verdienen aan onze sport: vergeet het maar. De wedstrijdlicen tie, kleding en reizen naar het buiten land worden vergoed, maar voor de rest komt alles voor eigen rekening. Helemaal niet erg, want Niels en ik vinden het allebei schitterend wat we doen. En onze ouders staan er ge lukkig helemaal achter. Zonder hen zou dit niet kunnen. Niels heeft in middels onderdak gevonden bij een nieuwe ploeg, maar de mijne is het komende seizoen tot nu toe sponsor loos. Dus als iemand zich geroepen voelt: heel graag. GOINGARIJP - De Ronde van Skarsterlan werd gisteren bij de vrouwen gewonnen door Foske Tamar van der Wal. Zij eindigde voor Jolanda Langeland (tweede) en Erna Last-Kijk in de Vegte (der de). Slechts zestien schaatssters verschenen in het Friese Goinga- rijp aan de start. „Ik voelde me gewoon weer goed na gisteren, ik herstel, snel", sprak Van der Wal over haar vorm na Johan Cruijffheeft: zijn zin: de raad van bestuur is ver trokken en Danny Blind en Martin Sturkenboom zijn weg. De vraag is wel of Ajax er beter van geworden is. het Nederlands kampioenschap op natuurijs, waarbij ze niet in de prijzen reed. Het was niet in Van der Wal opge komen de Ronde van Skarsterlan over te slaan. „Zolang er natuurijs ligt, is het wat mij betreft pakken wat ik pakken kan, elke dag. Met een Elfstedentocht hoeven we voorlopig geen rekening te hou den, dus ik kan er overal vol voor gaan." et een summier be richt op de website maakte Ajax gistermid- dag kenbaar wat zich al enkele dagen aftekende. De raad van commissarissen (rvc) had de handdoek in de ring geworpen na een weinig verheffende strijd in de rechtszaal en de media. In de Are na ruimden directeuren Danny Blind en Martin Sturkenboom ge lijktijdig hun kantoor leeg. Zij be grepen dat zonder ruggensteun hun positie onhoudbaar was ge worden. De 'fluwelen revolutie' van Johan Cruijff krijgt daarmee de doorstart die de voormalige vedette en zijn vertrouwelingen zo vurig nastreef den. Ajax moest terugkeren aan de top. Het verval kwam in hun op tiek voor rekening van bestuurders die geen binding met voetbal had den. Deze groep moest weg, koste .wat kost. Onderweg sneuvelden ve le reputaties, bij een enkeling waak te de politie 's nachts voor de deur, maar uiteindelijk kwam het ge wenste resultaat. Veel scheelde het overigens niet. De rvc slaagde er bijna in achter de rug van Cruijff om Louis van Gaal aan te stellen als algemeen direc teur. Met diens beoogde komst en het vooruitschuiven van de sympa thisanten Blind en Sturkenboom brachten de commissarissen Ste ven ten Have, Paul Römer, Marjan Olfers en Edgar Davids de plannen van hun moeilijk te regisseren colle ga danig aan het wankelen. door Geert Langendorff Middels een kort geding, aange spannen door Cruijff en tien jeugd trainers, werd de rvc tijdelijk terug gefloten. Totdat de aandeelhouders hun licht over de materie konden laten schijnen, moest het contract van Van Gaal ongetekend in de la blijven. De rvc tekende beroep aan tegen deze uitspraak, wijzend op de regels waartussen behendig ge manoeuvreerd zou zijn. Hun mis sie strandde dinsdag, toen het ge rechtshof van Amsterdam met een vonnis kwam. President Visser ver bood de voorgenomen aanstelling van Van Gaal, tot grote vreugde van het kamp-Cruijff Alle trucs om de ex-vöetballer om de tuin te leiden waren in orde, op één be langrijk detail na. Iets te enthousias te mediaoptredens van Ten Have en Römer haalden de angel uit hun verder ijzersterke argumenta tie. Voor de camera's lieten ze zich uit de tent lokken. Van Gaal trad, welk argument Cruijff ook zou aan dragen in een volgende vergade ring, in dienst van Ajax. Advocaat Peter Wakkie, die optrad namens de rvc, bevestigde deze zienswijze met een zucht. „In pro gramma's als Pauw en Witteman en Nieuwsuur maken ze een 'stuk je'. Je houdt een helder betoog, waar vervolgens in wordt geknipt. Zo werkt televisie." Wakkie, die in zijn rijke carrière nooit eerder zo'n vuile strijd had meegemaakt, wenste Ajax succes. „Er moet een nieuwe rvc komen. Dat zal een lastig karwei worden." Deze constatering deelde Jeroen Be- daux, advocaat van de trainers. Hij was blij met de uitspraak en het daarop volgende terugtreden van de rvc, maar plaatste dezelfde kant tekening. „De opvolging kan in theorie in een paar dagen voor el kaar zijn. Gezien het verleden zal dit in de praktijk anders zijn. Wie wil zich eraan wagen?" Met hun wrange analyse raakten beide juristen de zaak in de kern. Cruijffheeft gewonnen, maar ten koste van wat? Zijn supertrio, be staande uit Frank de Boer, Dennis Bergkamp en Wim Jonk, krijgt nu de touwtjes in handen. Maar dit 'technisch hart' ontbeert ervaring. Zonder technisch directeur Blind, geslepen in het afronden van trans fers, dragen zij de volledige verant woordelijkheid over het spelers- en jeugdbeleid. Onder trainer Marco van Basten, die als een 'Engelse ma nager' opereerde, leidde eenzelfde situatie tot een financiële ramp. Ajax verloor in een vloek en een zucht tientallen miljoenen. En waar draaide de revolutie ook al weer om? Juist, Cruijff ergerde zich aan het niveau van de spelers die hun opleiding bij Ajax hadden ge noten en wilde rigoureus ingrijpen. Anderhalf jaar en vele bloedspet- ters verder is daar door het wapen gekletter nog weinig van terechtge komen. Trainers gingen en kwa men, directeurs traden aan en af terwijl het eerste elftal begon aan een vrije val, ingegeven door een verkeerde manier van werken. Woensdag kon de maestro voor het èerst wijzen op een lichtpuntje. De Ai had de leeftijdgenoten van Barcelona met 0-3 verslagen in de kwartfinale van de Champions Lea gue voor jeugdteams. De ironie wil dat het gros van dat team al jaren op De Toekomst rondloopt. Was dit zonder Cruijff ook gelukt? Vrij wel zeker, maar we zullen het nooit weten. door Renze Lolkema GOINGARIJP - Het was even wen nen blijkbaar voor Mark Tuitert. Hij was gisteren vergeten eten en drinken mee te nemen voor de de Ronde van Skarsterlan, de eerste 100 kilometerrace van zijn leven, 's Morgen had zijn vrouw alles klaar gezet, maar eenmaal aangekomen in het gehucht nabij Jou re, bleek hij alleen zijn schaatsen en muts bij zich te hebben. Ploegmaat Er- ben Wennemars, die ook aan zijn eerste natuurijswedstrijd wilde be gonnen, regelde via marathonfoto grafe Neeke Smit alsnog voldoen de proviand. Want hongerklop is ook in een lange schaatsmarathon dodelijk. Voor Tuitert maakte het overigens niet zoveel uit. De olympisch kam pioen op de mijl stapte na zes rondjes van amper vier kilometer al uit de wedstrijd. Het tempo dat de rest hem oplegde, voelde als een ware marteling. „Je bent het hele seizoen bezig met de 1500 me ter, plots duurt een race 100 kilo meter. Dat is toch wel even wat an ders." Zoals bekend richtten Wennemars en Tuitert deze week een ploeg op waardoor ze zich verzekerden van deelname aan een mogelijke Elfste dentocht. Dat leidde in de rest van het marathonpeloton tot opschud ding. Die langebaanschaatsen moesten zich niet met hun sport bemoeien, vonden ze. Bovendien slokten ze veel te veel publiciteit op. „Ach", zei Tuitert, „ik heb zelfs Henk Angenent net de hand ge schud. Laten we het erop houden dat heel Nederland de afgelopen dag koorts had. Iedereen werd gek. De meeste jongens ken ik al lang, het is uit de wereld." Wennemars waagde zich ook aan de Ronde van Skarsterlan. Hij hield het wel tot het einde toe vol. En rangschikte zich uiteindelijk als achttiende in een veld van 77 deel nemers. „Niet slecht toch?!", hijg de hij vijftig meter na de finish. „Maar het was loodzwaar. Veel wind. Ik kon net niet bijblijven. Die enorme tempowisselingen, die braken me op." Bijna iedere avond deze week werd Wennemars door tv-pre- sentator Matthijs van Nieuwkerk in De Wereld Draait Door verleid zijn winstkansen in de Elfste dentocht toe te lichten. Na de gesel- wind op het overigens schitte rende ijs van de gemeente Skar sterlan, weet hij inmiddels beter. De goed getrainde concurrentie is veel beter. „Ik heb meer kilometers nodig, dat is duidelijk. En nu heb ik vooral rust nodig." Rob Hadders, winnaar van de eer ste Friese natuurijsklassieker dit sei zoen, roemde de pogingen van Wennemars en Tuitert. „Ik vind het prima dat deze jongens zich melden in de marathon", aldus de kopman van SOS Kinderdorpen. „Dat geeft onze sport jeu. Het zijn geen debielen, ze kunnen echt goed schaatsen." Tuitert: „Erben is nog meer een dromer dan ik. Winnen is voor mij geen optie. Maar meedoen, graag. Toen ik zeventien was, wilde ik echt de nieuwe Henk Angenent en Erik Huizebosch worden. Ik wilde ook in die kooi staan. Tot bleek dat ik ook talent had voor langebaan." Wennemars: „Onze bedoelingen de Elfstedentocht te rijden zijn op recht. Wij zijn liefhebbers, wij zijn schaatsers. Ik ben vandaag ieder een tegengekomen,die iets tegen ons had. Maar de mensen met de grootste mond boden me zelfs eten aan. De reacties waren over dreven, nu doet iedereen gelukkig weer normaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18