Barbaars maar onuitroeiba io steniging Stenigen is van alle tijden Het Iraanse wetboek van Strafrecht - handleiding voor steniging Steniging is een van de oudste vormen van executie in de wereld. En een van de barbaarste. Toch komt het nog altijd voor. Vrouwen ko men in actie, want zij zijn het vaakst slachtoffer. vrijdag 10 februari 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl ging achter elkaar. In de Noord-Af- ghaanse provincie Kunduz werden een man en vrouw voor overspel ter dood gestenigd en een paar we ken later zou de Iraanse weduwe Sakineh Mohammadi Ashtiani het zelfde lot moeten ondergaan, om dat ze seks zou hebben gehad met twee mannen. Ashtiani zit nog steeds in een dodencel en over wat haar te wachten staat, is niets bekend. Voor een aantal vrouwenorganisa ties, waaronder de in Nederland gevestigde International Free Wo men's Foundation reden een cam pagne te beginnen tegen steniging en executie in het algemeen. Voor al ten gunste van vrouwen. Want hoewel bij steniging ook mannen het leven laten (zie Kunzduz), be staat het overgrote deel van de slachtoffers toch nog altijd uit vrouwen en meisjes. Veel mannen Steniging is het doden van een mens door stenen naar hem te gooien. Het is een ma nier om de doodstraf ten uit voer te brengen, maar de straf wordt in vrijwel alle landen als een bijzonder wrede ma nier beschouwd om iemand te doden. In sommige islamiti sche landen, waar de sharia (islamitische wetgeving) geldt, wordt het stenigen nog steeds toegepast. hebben de juiste contacten waar door ze de dans ontspringen, ver klaarde een Afghaanse mensen rechtenactivist-in 2010 tegenover The New York Times. Volgens Gonul Kaya van het Turk se Comité tegen vrouwenmoord is steniging slechts een voorbeeld van hoe vrouwen in met name de islamitische wereld worden onder drukt. Toch is die onderdrukking niet louter toe te schrijven aan de islam, stelt ze. „Want vrouwen worden al vijfduizend jaar gemin acht, onderdrukt en als slaaf ge bruikt. In oude mythologie is al sprake van vrouwonvriendelijke ideeën." Volgens de Nederlandse journalis te en schrijfster Renate van der Zee (ze schreef een boek over eer wraak) vindt steniging nog altijd plaats omdat er niet over gepraat wordt. „Als we onze mond erover houden, zal het doorgaan. Met na me voor vrouwen, want mannen nemen het in die landen niet op voor hen." Vrouwenrechtenactiviste Houzam Mahmoud uit Iraaks-Koerdistan (waar de afgelopen jaren een aan tal vrouwen en meisjes is geste nigd), ziet ironisch genoeg veel kwaad in de val van Saddam Hus sein in 2003. „In Koerdistan heb ben na de Amerikaanse inval in Irak de fundamentalistische mos lims veel invloed gekregen. Zo is in het Iraaks-Koerdische parle ment vastgesteld dat vrouwen die slachtoffer worden van verkrach ting, veroordeeld moeten worden wegens ontucht. Dat is schok kend." Ook vertelt Mahmoud hoe moel- lahs in Koerdistan mannen voor houden dat ze hun vrouwen disci pline moeten bijbrengen en hoe de regering daar niets tegen onder neemt. Ze wil maar zeggen: in zo'n klimaat zullen verschijnselen door Joost Bosman In de Monty Python-film Li fe of Brian, die zich afspeelt aan het begin van onze jaar telling, zit een overbekende scène waarin een arme sloe ber gestenigd gaat worden. Alleen mannen mogen er aan mee doen, maar er blijken slechts vrou wen met voorgeplakte nepbaarden aan de executie deel te nemen. Het zijn hilarische beelden die goed illustreren hoe ver een feno meen als steniging van ons afstaat: we plaatsen het in de oudheid en lachen erom. Toch is steniging in een aantal lan den ter wereld nog altijd (wettelij ke) realiteit, zij het dat het er niet veel meer zijn (zie bijverhaal). Zo werd in het najaar van 2010 de we reld plotseling opgeschrikt door twee gevallen van (bijna) steni- Artikel 10 van het Islamitische Wetboek van Strafrecht adviseert de geestelijke om de veroordeelde voor de steniging de biecht af te nemen en ritueel te was sen, zodat het lichaam klaar is voor de begrafenis na de executie. Artikel 102: De handen van de veroordeelde zijn vastgebonden en hij of zij is ver pakt in drie stukken witte lijkwade, in overeenstemming met de islamitische be grafenisrituelen. infographic: Richard Johnson/National Post bron: Amnesty International Steniging is van alle tij den, zelfs de oude Grie ken kenden deze vorm van vergelding al. Een ge schiedenis van een gruwe lijke doodstraf Wie denkt dat de ste niging van oudsher alleen bij de islam voorkomt en daar zelfs is begonnen, heeft het mis. Sterker nog, de Koran heeft het nergens over steniging, waar deze manier van iemand ombrengen wel zeven of acht keer in de Bijbel voorkomt (zowel als straf door een rechter uitgesproken als spontaan door een meingte). En ook het jo dendom heeft steniging lange tijd gehanteerd voor mensen die over spel of ontucht pleegden. Of de straf veel door rabbijnen is uitge sproken, is niet duidelijk. De oude Griekse historicus Hero dotus vermeldt al de steniging van Lycidas in zijn Geschiedenis, Boek IX. En in de Griekse mythologie vraagt Oedipus om gestenigd te worden als hij ontdekt dat hij zijn eigen vader heeft omgebracht. In het middeleeuwse Arabië was de straf bedoeld om de eigen stam zuiver te houden. Immers, wie overspel pleegde, liep het gevaar buitenechtelijke kinderen te krij gen en dus de bloedlijn van de stam te 'vervuilen'. Volgens Robert F. Worth van The New York Times zou op die manier mogelijk het van oudsher bestaan de verband worden verklaard tus sen een seksuele zonde (zoals over spel of ontucht) en steniging. Doordat een dergelijk 'misdrijf het voortbestaan van de hele stam bedreigde, moest ook de hele stam Artikel 22: De wetshandhavers of het gevangenispersoneel zijn verplicht eerst een gat te graven op de plaats van uitvoering van de straf en stenen te verzamelen van de in artikel 104 om schreven grootte. meedoen aan het doden van de schuldige, aldus Worth. Steniging was de enige manier waarop dat vroeger kon. Hoewel islamitische geleerden het Westen ervan beschuldigen alleen naar de islam te wijzen als het gaat om steniging, is het wel een feit dat deze manier van straffen al leen nog in (grotendeels) islamiti sche landen in het strafrecht is op genomen, het slechts een handvol: Iran, Saudi-Arabië, Jemen, De Ver enigde Arabische Emiraten, Su dan, Pakistan en het noorden van Nigeria. Hoewel in Somalië en Af ghanistan het niet in de wet heb ben staan, hebben zij de laatste ja ren gevallen van steniging gekend. Iran, waar volgens kenners tussen Artikel 102: Een overspelige man zal tot zijn taille worden ingegraven, een overspelige vrouw wordt tot haar borst ingegraven en vervolgens gestenigd tot de dood erop volgt. 2006 en 2008 zeker tien stenigin gen in het geheim hebben plaatsge vonden, lijkt zich ongemakkelijk te voelen over steniging. Misschien dat daarom de Iraanse regering in 2010 onder sterke internationale druk de steniging schorste tegen de van ontucht beschuldige vrouw Sakineh Mohammadi Ashtiani. De extreem-islamitische Taliban in Afghanistan lijken nauwelijks door enige schaamte te worden ge hinderd. In hun bewind van de ja ren '90 was steniging doodnor maal. Hoewel de Taliban nauwe lijks kaas hebben gegeten van isla mitisch recht, is het wel een indica tie welke kant het uitgaat, moch ten ze de macht ooit weer in han den krijgen. Vrouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10