Homs is het nieuwe Hama m buitenland 19 3 functies voor de prijs van 1! a Egypte: belastend bewlfs tegen ngo's Oppositie Syrië meldt weer tientallen doden prominent In 4 stappen naar een bank op üw maat. Kom proefzitten! Bon voor een gratis brochure donderdag 9 februari 2012 Net als zijn vader lijkt Assad een stad met de grond gelijk te willen maken De geschiedenis herhaalt zich. Dertig jaar geleden was er fel verzet in Hama. Vader Assad trad gruwelijk hard op. Zoonlief volgt zijn voorbeeld in Homs. door Carel Coseling In 1982 was het een bloedbad in Hama, in 2012 is het Homs. In beide gevallen is een lid van de familie Al-Assad hoofdverantwoordelijke. Destijds president Hafez al-Assad, nu Bas- har al-Assad, zijn zoon. Werd Ha- fez in 1982 bijgestaan door zijn broer Rifaat (opperbevelhebber van het leger), Bashar krijgt hulp van zijn broer Maher, comman dant van de elitetroepen. CAÏRO - Het belastende bewijs te gen negentien Amerikaanse ngo-medewerkers dat justitie in Egypte heeft verzameld bevat on der meer videobeelden van leger- bases en kerken, landkaarten en contanten. Dat hebben Egyptische onderzoeksrechters gisteren be kendgemaakt. Zondag klaagde justitie in Egypte 43 werknemers van verscheidene buitenlandse ngo's aan, onder wie de negentien Amerikanen. De ver dachten hebben volgens de aankla gers clandestien geld uit het bui tenland aangenomen om onrust te zaaien in Egypte. Het militaire bewind in Egypte beticht 'buiten landers' er al langer van de orde in het land te verstoren. De Amerikaanse regering heeft ge dreigd dat Egypte kan fluiten naar omgerekend ruim een miljard eu ro aan hulpgelden als de regering in Cairo niet afziet van haar cam pagne tegen de ngo's. Maar de Egyptische premier Kamal el-Gan- zouri wilde gisteren van geen kri tiek weten. Het Westen mag zich 'tegen ons hebben gekeerd', Egypte 'trekt zich niet terug en kiest geen ande re weg om een beetje hulp of iets dergelijks', verzekerde el-Ganzouri zijn gehoor. Het militaire bewind in Egypte opende eind 2011 de aanval op een aantal buitenlandse mensenrech tenorganisaties. De hoogste Amerikaanse militair, generaal Martin Dempsey, brengt deze week een bezoek aan Egypte. Hij zal onder meer een ontmoe ting hebben met Egyptes leider, veldmaarschalk Hussein Tantawi, aldus een woordvoerder van Dempsey. Onder de negentien Amerikaanse verdachten is ook de zoon van Ray LaHood, de Amerikaanse mi nister van vervoer. Hama was destijds een soenni tisch bolwerk dat niets op had met het alawietische bewind van Hafez al-Assad. Op 2 februari 1982 trok ken legereenheden de stad in op zoek naar een leider van de opstan delingen. De soldaten kregen een 'warm' welkom. Reden voor Assad om de stedelingen op te roepen zich over te geven. Iedereen die dat niet deed werd beschouwd als een rebel. Assads oproep was aan dovemansoren gericht. Zijn wraak was wreed. De president liet Hama insluiten door het leger, tanks vuurden wil lekeurig granaten op het centrum af en de luchtmacht voerde tegelij kertijd bombardementen uit. Zo'n 12.000 zwaar bewapende sol daten trokken Hama binnen, ge steund door pantserwagens en tanks. Tegelijkertijd werd de stad van de buitenwereld afgesloten. De gevechten duurden drie we ken, daarna kamden ordetroepen de stad uit. Verdachte personen werden opgepakt, gemarteld en/of ter plekke omgebracht. Er vielen tienduizenden doden, niemand weet precies hoeveel. Zo'n 15.000 inwoners van Hama staan sinds dien als 'vermist' te boek, honderd duizend anderen ontvluchtten de stad om er niet terug te keren. Homs noemt zichzelf'de revolutio naire hoofdstad' van Syrië. Assad is nu al een week bezig te stad on der controle te krijgen. De tactie ken zijn dezelfde als destijds in Ha ma. Ook Homs is omsingeld door legereenheden, en tanks vuren gra naten af op woonwijken. Boven de stad hangen gevechtsvliegtui gen en -helikopters. In Homs is geen voedsel meer, zeker niet in de woonwijken die Assad als broei nesten beschouwt. De stroomvoor ziening ligt plat, water is nauwe lijks meer voorhanden. Ook zie kenhuizen en moskeeën worden onder vuur genomen, burgers die zich op straat vertonen, lopen de kans door sluipschutters afge maakt te worden. Er zijn in Homs al honderden doden gevallen in de afgelopen week. De opstandelin gen zelf spreken al over een 'volke renmoord'. Assad lijkt de slag om Homs koste wat kost te willen win nen. Ongeacht zijn belofte aan de Russische minister van Buitenland se Zaken Lavróv, dat hij stopt met het geweld, zal gaan praten met de oppositie, en bereid is tot hervor mingen. Overigens zet zijn leger bij Homs cynisch genoeg Russisch materieel in, waaronder T72-tanks. Opstandelingen in Homs vergelij ken hun stad al met Misrata in Li bië. Kaddafi zwoer vorig jaar ook herhaaldelijk die verzetshaard op te zullen ruimen. Hij slaagde daar nooit in. Kaddafi is inmiddels dood,-en Libië bevrijd. DAMASCUS - Bij nieuwe aanvallen van regeringstroepen op de opstan dige stad Homs zijn gisteren weer tientallen burgers omgekomen, al dus activisten. De aanval duurt in middels al 5 dagen en kostte al honderden levens. Volgens het Syrische Observato rium voor Mensenrechten zijn gis teren zo'n vijftig doden gevallen. Onder hen zouden drie complete gezinnen zijn, van wie de kelen waren doorgesneden. „Sinds de da geraad is de beschieting zeer in tens. Ze gebruiken mortieren en ra ketten", zei activist Omar Shaker telefonisch vanuit de belegerde stad. Een andere activist zei: „We kunnen sommige stadsdelen niet bereiken door beschietingen en sluipschutters." In het ziekenhuis van Homs zou de stroom zijn uitgevallen. Vol gens twee oppositiegroepen zijn daardoor achttien te vroeg gebo ren baby's in couveuses overleden. Gratis brochure? Bel 0341 - 26 06 76 1 www.prominent.nu Ontdek verstelbare banken die zich aanpassen aan het moment. U kunt ze gebruiken als fauteuil of als sofa. We hebben ergonomisch zitten en volslagen ontspannen loungen bij elkaar gebracht. Drie functies in één bank: zitten, relaxen, liggen en alles wat ertussen zit. Dankzij de hoge kwaliteit, gaat u jarenlang van uw bank genieten. Elke dag. Bel 0341 - 26 06 76 voor een uitgebreide brochure of kom snel naar de showroom. 5fip Kies de opstelling 1, 2,1V1 of 3-zits? Prominent heeft banken in iedere op stelling. Ze passen dus altijd! Hg} Kies de armleggers De vorm van de relaxbank wordt vooral bepaald door de armleg gers. Wij bieden u de keuze! fgjl Kies de hoogtes Klein of groot? De banken van Prominent worden gemaakt voor iedere lichaamslengte. Kies de bekleding Prominent heeft een zeer grote collectie leder- en stofsoorten en kleuren. Bezoek een winkel bij u in de buurt vr open van lo-ikuur - za.: van 10-17 ui deze showrooms staat de Prommi collectie WIJchenfdiwnstraati Eerst thuis proefzitten? Niets is zo prettig als de producten vrijblijvend bij 1 u thuis uit te proberen Zo Telefoon ziet u direct of het past! E-mail 0341 - 26 06 76 Zonder postzegel opsturen n, JA, stuur mij de gratis uitgebreide ?itcomfort brochure. Naam Dhr Q Mevr Q] Adres - Postcode Plaats wk06_P3_pzc r. Prominent, Antw. nr. 707. 8070 WB Nunspeet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9