Kamp wil armoedeval stoppen binnenland 17 Importeurs van mosselzaad zijn niet verlost van vergunningen Koninklijk lintje mag Harder r5iden mee het graf in |8 km snelweg Maxima krijgt Machiavelliprijs mgaat niet door op Aanvaarden baan kost 1000 euro donderdag 9 februari 2012 DEN HAAG - Prinses Maxima, prins Willem-Alexander en Pieter van Vollenhove tijdens de uitreiking van de door Maxima gewonnen Machiavelliprijs 2011. Maxima heeft geaarzeld of ze de prijs die ze kreeg voor haar communi catieve vaardigheden wel moest accepteren. Het was weliswaar een compliment maar de prijs kwam net zo goed haar schoonmoeder koningin Beatrix en echtge noot prins Willem-Alexander toe. Haar werk als prinses is teamwerk, en juist door het vertrouwen dat de ko ninklijke familie Maxima sinds haar entree in Nederland heeft gegeven, kan ze haar werk goed doen. Volgens ju ryvoorzitter Marja Wagenaar is de prinses 'een kei in het communiceren'. Verjonging van de monarchie en aansluiting bij een jongere generatie werd door haar een vanzelfsprekendheid, aldus voorzitter Wagenaar. foto Robin Utrecht/ANP Minister Kamp maakt het voor een alleenstaande ouder in de bijstand aantrekkelijker om te gaan werken. Ook wil hij het mes zetten in het complexe stel sel van kindregelingen. De elf huidige regelingen moeten er uiteindelijk vier worden. door Hans Gertsen DEN HAAG - Alleenstaande ouders met kinderen die vanuit een bij standsuitkering een baan krijgen, gaan er vanaf 2014 flink op voor uit. Als het aan minister Henk Kamp (Sociale Zaken) ligt, wordt werken voor die groep lonend en hebben ze geen last meer van de zogeheten armoedeval. De armoedeval houdt in dat een al leenstaande ouder met twee kinde ren in de buitenschoolse opvang er op dit moment nog zo'n 1.000 euro per jaar op achteruit gaat, als hij of zij vier dagen per week gaat werken tegen het minimumloon. Dat komt doordat alleenstaande ouders met kinderen in de bij stand nu een aanvulling op de uit kering krijgen ter hoogte van 20 procent van het minimumloon. Als ze gaan werken, krijgen ze fis cale kortingen in plaats van die aanvulling. Maar die kortingen val len aanzienlijk lager uit dan de aan vulling op de uitkering. Per saldo gaan ze er daardoor zo'n 1000 eu ro netto per jaar op achteruit. Kamp wil een eind maken aan die situatie. „Als je er als werkende aan het eind van het jaar zo'n 1.000 euro op achteruit gaat ten op zichte van een uitkeringssituatie, is dat niet heel stimulerend." Vol gens plannen die Kamp gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd, gaan alleenstaande ouders er straks netto 400 euro per jaar op vooruit als ze vanuit een uitke ringssituatie vier dagen per week gaan werken; een verschil van 1.400 euro ten opzichte van de hui dige situatie. Wie vanuit de bij stand vijf dagen per week gaat wer ken tegen het minimumloon, gaat er zelfs zo'n 2200 euro op vooruit tegen amper 800 euro per jaar nul Dat kan doordat Kamp zowel de aanvulling op de uitkering als de fiscale kortingen schrapt. In plaats daarvan komt er één aanvulling in het kindgebonden budget. Die gelijktrekking zorgt er volgens de minister voor dat werkende al leenstaande ouders niet langer be nadeeld worden ten opzichte van niet-werkende ouders. Tegelijkertijd wil Kamp stevig het mes zetten in het complexe stelsel van kindregelingen. Op dit mo ment bestaan er maar liefst elf ver schillende regelingen die elkaar deels overlappen. Die veelheid aan regels werkt niet alleen verwar rend voor ouders, maar leidt ook tot onnodig veel bureaucratie, vindt de bewindsman. Hij wil de elf verschillende regelingen terug brengen tot vier. Naast twee regelingen voor inko mensondersteuning, de inkomens- onafhankelijke kinderbijslag en het inkomensafhankelijke kindge bonden budget, blijven twee zoge heten participatiebevorderende re gelingen overeind. Dat zijn de com binatiekorting (een fiscale tege moetkoming voor extra kosten door de combinatie van werk en zorg voor kinderen) en de kinder- opvangtoeslag. Kamp weet nog niet welke inkomenseffecten deze versimpeling heeft. DEN HAAG - Wie zijn of haar ko ninklijke onderscheiding mee de kist in wil nemen, moet dat kun nen doen. Dat vindt minister Lies- beth Spies van Binnenlandse Za ken. Ze is althans niet van plan er in toekomstige gevallen een punt van te maken. Lintjes moeten na over lijden eigenlijk portvrij terugge stuurd worden naar de Kanselarij der Nederlandse Orden. In 97 pro cent van de gevallen gebeurt dat ook. Nabestaanden zijn volgens Spies vaak juist blij dat het dan in vertrouwde handen is. Nabestaan den mogen het lintje overigens ook tegen een waarborgsom nog enige tijd koesteren. Het lintje is officieel eigendom van de Staat en wordt aan de gede coreerde in bruikleen verstrekt. Het is een aan de persoon gebon den onderscheiding die niet van rechtswege op één van de erfgena men overgaat. De bewindsvrouw schrok wel van een uitdraai van aangeboden lint jes op Marktplaats, die het CDA haar had gegeven. Ze gaat kijken wat er tegen verhandeling kan wor den gedaan. DEN HAAG - Op 68 kilometer snel weg gaat een eerder voorgestelde verhoging van de maximumsnel heid niet door. Dat heeft verkeersmi nister Melanie Schultz gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Het betreft 2,7 procent van de eerder voorgestelde trajecten. De WD-be- windsvrouw komt hiermee tege moet aan een wens van de Kamer. De Kamerleden willen namelijk niet dat de snelheid wordt verhoogd op wegen waar dit investeringen vergt in maatregelen om de lucht kwaliteit op orde te houden, zoals schermen die vieze lucht filteren. DEN HAAG/YERSEKE - Het is de Ver eniging van Importeurs van Schelpdieren (VIS) niet gelukt om van de vergunningplicht voor het uitzaaien van mossel- en oester zaad in de Oosterschelde af te ko men, blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Volgens de VIS schrijven de Euro pese regels voor vrij verkeer van goederen en personen voor dat er geen extra beperkingen mogen worden opgelegd aan de import van mossel- en oesterzaad uit EU-landen zoals Groot-Brittannië en Ierland. De schelpdierenimpor teurs moeten elk jaar een Natuur beschermingswet (NBW)-vergun ning aanvragen voor de import van schelpdierenzaad uit de wate ren rondom de Britse en Ierse ei landen. Hoewel het gaat om mos sel en oestersoorten die ook in Ne derland inheems zijn is de NBW-vergunning nodig om uit te sluiten dat er exotische diersoor ten worden ingevoerd die voor pro blemen kunnen zorgen. Om een vergunning te krijgen en te hou den moeten de importeurs tijdro vende enrostbare controles uitvoe ren. Ze moeten de partijen geïm porteerde mossel- en oesterzaad voortdurende controleren en mo nitoren op zogenoemde probleem soorten zoals de Japanse oester- boorder. Volgens de schelpdieren- importeurs is het tegen de EU-re- gels om importeurs dermate stren ge controle-eisen op te leggen. De Raad van State is het daar niet mee eens. Die ziet geen verschil tussen het opzettelijk introduce ren van uitheemse en mogelijke schadelijke diersoorten, of het 'meeliften' van die dieren in par tijen 'inheemse' oesters en mosse len. Het gaat immers om de be scherming van het ecologisch sys teem van de Oosterschelde en daaraan mag de Nederlandse over heid regels stellen en de import via vergunningen reguleren. Maar ook de Stichting Faunabe scherming, die faliekant tegen im port van schelpdierenzaad van bui ten de Nederlandse wateren is, ving bot bij de Raad van State. Vol gens Faunabescherming gaat het monitoringprogramma niet ver ge noeg. Faunabescherming eiste dat 100 procent zekerheid dat er geen vreemde diersoorten in de Ooster schelde terecht komen. Maar de Raad van State is met het ministe rie van Landbouw eens dat 100 procent uitsluiten van elk risico niet mogelijk is. De Raad vindt het voldoende als bij het monito ringprogramma gebruik wordt ge maakt van de best beschikbare we tenschappelijke gegevens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7