Krimpgeld moet goed worden geoormerkt Waarschuwen houdt jeugd langer nuchter 181 zeeland Expresweg bij Zelzate maanden op de schop Verbazing over tekenen archiefovereenkomst Verbod op koutoeslag gemeenten almanak Verwachting WD: tijdelijk gratis parkeren in Oostburg donderdag 9 februari 2012 De Zeeuws-Vlaamse ge meenten willen meer krimp geld van de provincie zien, maar moeten wel met con crete bestedingsplannen op de proppen komen. Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hebben de provincie op het vestje gespuugd over de besteding van krimpgelden. Den Haag heeft de provincie minder gekort op de rijksuitkering, omdat met name Zeeuws-Vlaanderen een krimpre- gio is. Dat zou Midddelburg dit jaar alleen al negen miljoen euro schelen. Dat is een hoop geld. Voor negen miljoen euro kun je heel wat doen. Een addertje onder het gras is dat de rijksoverheid de provin cie heeft: vrijgelaten in besteding van dit geld. Het mag ook aan pro vinciale wegen of onderhoud van het abdijcomplex in Middelburg worden uitgegeven, bij wijze van spreken. Het is logisch dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten bij de door Harmen van der Werf provincie op de deur kloppen om de miljoenen alsnog over te ma ken. Met name de woningmarkt moet worden aangepakt om de leefbaarheid op peil te houden. Er is een omslag nodig. Oude wonin gen moeten worden gesloopt of bij de tijd worden gebracht. Tegelij kertijd is er vraag naar voor senio ren geschikte huizen. Deze omslag vraagt gigantische in vesteringen en elke euro is dan wel kom. De kassa in Middelburg mag daarom wel eens wat meer rinke len. Gedeputeerde George van Heukelom, die krimp in zijn porte feuille heeft, is niet direct genegen aan die oproep gehoor te geven. De provincie heeft al 1,2 miljoen gegeven voor het herstructure ringsproject Aantrekkelijk Oost burg. Dat is voorlopig wel genoeg door Eugène Verstraeten ZELZATE - De Expresweg (N49) gaat nabij Zelzate vanaf april ruim twee maanden op de schop. Er wordt een geheel nieuw wegdek aangelegd. In de eerste fase wordt het gedeel te tussen Wachtebeke en Zelzate aangepakt. De noordelijke op- en afritten Zelzate en Moerbeke wor den afgesloten en er is maar één rijstrook in elke richting. In de tweede fase komt Moerbeke aan de beurt. Ook daar gaat de noorde lijke afrit tijdelijk dicht. Daarna worden ook nog betonnen stoot- randen geplaatst en is er richting OOSTBURC - Een gemeente mag van de regering geen koutoeslag ge ven aan lage inkomensgroepen, ook niet als de gemeenteraad dat wil. Dat antwoordde wethouder Jan Schaalje dinsdag op een vraag van raadslid Rinus de Lijser. „In wat voor land leven wij", vroeg de PvdA'er zich vervolgens vertwijfeld af. Tip? redactie@pzc.nl Hij, Duitser van geboorte, zij op en top Zeeuws. Hij groeide al van jongs- afaan op aan de Walcherse kust. Het is dan ook geen wonder dat hij daar de liefde van zijn leven tegen het lijf liep. Een geboren en getogen Zeeuw se. In de jaren die verstreken raakte hij wel gewend aan sneren over Duits land, Duitsers en de oorlog. Het was steeds hetzelfde liedje. Al kwam de ene opmerking vriendelijker over dan de andere. Nu zijn Zeeuwse schone zwanger is, is het zijn beurt om eens een verwij zing te maken naar het verleden. Steeds wanneer hem gevraagd wordt wanneer het kindje wordt verwacht is zijn antwoord: Ergens tussen week 40-45- geweest, aldus Van Heukelom. Hij hanteert daarvoor een heel goéd argument, namelijk: Wat is er tot nu toe van Aantrekkelijk Oostburg terechtgekomen? Zo'n project heeft een lange aanloop tijd. Het is ook niet niets om een woonkern op de schop te nemen, zeker niet als er particuliere wonin gen in het geding zijn. Privébezit is terecht heilig. Maar het is wel angstaanjagend stil rondom Aan trekkelijk Oostburg. De reactie van Van Heukelom op de brief van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten is dan ook een heel be grijpelijke. 'Kom maar eens met duidelijk omschreven plannen, dan zien we wel verder.' De Zeeuws-Vlaamse gemeenten moe ten als de wiedeweerga die oproep ter harte nemen. Een concreet plan ligt al klaar. De WD-Terneu- zen kwam met het idee een spe ciaal bedrijf op te richten, dat zich bezighoudt met de aankoop van slechte koopwoningen en vervol gens vervangende nieuwbouwpro jecten in de markt zet. Als zo'n plan is uitgewerkt met steun van de bouwwereld, is de tijd rijp om weer eens een brief naar Middel burg te sturen. (WE®» kust tussen Moerbeke en Zelzate tien dagen één rijstrook afgesloten. Gisteren kreeg het bedrijfsleven in de Gentse en Zeeuws-Vlaamse Ka- naaalzone tijdens een bijeenkomst informatie over de verkeersplan nen aan beide zijden van de grens. Het is de bedoeling dat de verbre ding van de Tractaatweg en de aan pak van de R4 op Belgisch grond gebied op elkaar aansluiten. In de toekomst wordt het doorgaande verkeer langs de westzijde van het kanaal geleid. Nu rijdt het meeste verkeer nog langs de oostzijde om Gent heen. Dat wordt straks ont moedigd door de aanleg van een rotonde net over de grens. MEEST CELEZEN 1Aangespoelde potvis overleden. 2. Rijk verbiedt koutoeslag. 3. Vervuiling kanaal baart zorgen. STELLING Reageer op de stelling: Hulst is te saai voor woorden. Al bijna 1000 stemmers gingen u voor. TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto OOSTBURC - Tijdens de verwachte werkzaamheden in het centrum van Oostburg, zoals de bouw van appartementen, een mfc en moge lijk een nieuwe supermarkt, moet parkeren in het centrum tijdelijk gratis worden. Dat vindt de raads fractie van de WD. Het perma nent gratis maken van parkeren zien de liberalen niet zitten, onder meer omdat bewoners en werkne mers van bedrijven dan mogelijk de parkeerplaatsen bezetten die ei genlijk voor winkelbezoekers be doeld zijn. Tijdens de gratis perio de zouden blauwe zones (tijdelijk parkeren) ingesteld kunnen wor den, vindt de WD. Alcohol lijkt vaak de smeerolie van de maatschappij. Een deal beklinken, een probleem te lijf gaan: met een drankje erbij gaat alles net iets makkelijker.. Maar alcohol breekt ook hersen cellen van, vooral, jeugdigen in moordend tempo af. door René Hoonhorst Alcohol maakt meer kapot dan je lief is. Het was jaren dé slo gan, die de hele Ne derlandse bevolking er toe moest aanzetten het gebruik van alcohol terug te dringen. Op de spreuk zit misschien wat sleet, maar de slogan heeft niets aan waarheid en actualiteit ingeboet. De boodschap van de campagne is waarschijnlijk wel overgekomen, maar te weinig mensen nemen hem ter harte. Drank en gezellig heid worden nog te vaak als twee-eenheid gezien. Het alcohol gebruik onder jongeren neemt zelfs schrikbarend toe. Onderzoek wees uit dat Nederlandse jongeren tot de grootste drinkers van de we reld behoren. Relatief nieuwe feno menen als 'thuis indrinken' en 'co- mazuipen' wekken dan ook al lan ger bezorgdheid bij Zeeuwse be leidsmakers. De dertien Zeeuwse gemeenten zetten het project 'Laat ze niet (ver)zuipen' op poten. Samen met instanties als het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland, Indigo Preventie, de Zeeuwse jeugdpolitie én horeca-onderne- mers pakken ze 'het alcoholpro bleem onder de jeugd' aan. Voorwaarde voor het terugdringen van alcoholgebruik van jongeren is bewustwording van ouders en hun bereidheid mee te werken. Om vaders en moeders kennis te laten maken met de kroegen waar hun kinderen (binnenkort) naar toe gaan, worden stapavonden voor ouders op poten gezet. Bijna honderd ouders - een aantal waar mee wethouder Cees Liefting en burgemeester Jan Lonink zeer in hun sas waren - gingen dinsdag avond op uitnodiging van de ge meente Terneuzen naar enkele ca fés in de Nieuwstraat. Ze kwamen eerst samen in de Pit, de opvolger van jongerencentrum Kalasjnikov dat sommige ouders uit een meer of minder grijs verleden nog ken den. Vervolgens volgden ze work shops in De Kroeg, De Markies, Vuuf voor Twaelf en Sidney. Tijdens die workshops wer den ouders opgeschrikt door een aantal feiten en cij fers. Een paar biertjes kost op de fiets bij aanhouding al 130 euro. In de auto levert een promillage van 0,5 (om en nabij twee glazen drank) een prent van 340 euro op. Dat drank het gedrag beïnvloedt, wisten ouders wel. Maar dat de do de hoek groter wordt - per glas krijgt de drinker meer last van 'tunnelvisie' - was velen niet be kend. En pa en ma realiseren zich ook vaak niet dat de drankkast in huis aantrekkelijk is voor pubers. Blijven uitleggen waarom jonge ren (nog) niet mogen drinken, ver pest de sfeer in huis af en toe. Maar het loont wel, want jongeren die door pa en ma op de vingers worden gekeken, drinken aantoon baar later én minder. door Martijn de Koning OOSTBURG - Een deel van de Sluise gemeenteraad heeft er weinig be grip voor dat B en W eind maart een intentieovereenkomst onderte kenen over de centralisatie van de gemeentelijke archieven in Terneu zen. Dat bleek dinsdag tijdens een commissievergadering. Het college had, stelde een aantal commissieleden, eerder beloofd om daarmee te wachten tot er dui delijkheid is over de toekomst van het voormalige stadhuis in Aarden burg. Het college wil dat verkopen, maar een aantal particulieren maakt plannen voor behoud er van. Een mogelijke functie zou het onderbrengen van het gemeentelij ke archief zijn. De bespreking van de plannen over het stadhuis is, op verzoek van één van de plannenmakers, uitgesteld. Daardoor staat de on dertekening van de intentieverkla ring nu eerder op het programma. „We worden voor de gek gehou den", meende Ineke Mulder (Lijst Babijn), die bijval kreeg. Volgens de wethouders Jan Schaalje en Conny Almekinders is een inten tieverklaring nog geen besluit, en is het geen geheim dat het college voorstander is van de centralisatie, en dus die intentie al lang heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70