Besturen theaters raakten regie kwijt 22 zeeland 'Nu kan je lekker door het ijs heen beuken' donderdag 9 februari 2012 'Niet verantwoordelijk voor overdracht en tekorten' De gemeenten Middelburg en Goes moeten sa men bijna een miljoen euro op tafel leggen om de resterende financiële tekorten bij hun theaters weg te werken. Het is het sluitstuk van de rumoe rige en omstreden overdracht van de theaters aan een commerciële exploitant: Frans Lievens. De toenmalige theaterbestuurders vinden niet dat zij verantwoordelijk kunnen worden gesteld - voor de overdracht noch voor de tekorten - omdat ze door het Middelburgse gemeentebestuur voor het blok werden gezet. „Van het moment dat Lie vens in beeld kwam, stonden we aan de zijlijn." door Theo Goeie en Rolf Bosboom De zorgen voor de theaterbestuurders namen vanaf 2008 snel toe. De bezoek cijfers hadden merk baar te lijden onder de opkomen de crisis en onder meer door de bouw van een parkeergarage naast het Goese theater De Mythe lie pen de horeca-inkómsten terug. In het voorjaar van 2010 meldde het bestuur van de Stichting Stads schouwburg Middelburg zich dan ook op het stadskantoor om te pra ten over een oplossing. Daarbij ging het onder meer om de 250.000 euro die de stichting - op verzoek van de gemeente - in 2007 zelf had betaald om het laatste deel van de verbouwing van de schouwburg te financieren. De ge meente is eigenaar van het ge bouw en verhuurt die aan de stich ting. „Daarmee was ons weerstandsver mogen op", zegt voorzitter Cees Beindorff. „We zijn in gesprek ge gaan om die 2,5 ton terug te krij gen door middel van een eenmali ge subsidie. Het college van B en W voelde daar wel voor, maar na veel geharrewar besloot de ge meenteraad dat om te zetten in een achtergestelde lening. De raad vond dat ze een signaal moesten af geven. Dat vond ik een klap in het gezicht" De geestdrift van het theaterbe- stuur was toch al flink geluwd na dat de gemeenteraad in 2005, van wege de 'bouwput-affaire', had be sloten de nieuwbouw van een theater aan de Zuidsingel defini tief te schrappen. „Onbegrijpelijk", vindt Beindorff „Er was daar een technisch probleem. Daar is een politieke oplossing voor gevonden, terwijl het technische probleem opgelost kon worden. Dan had het theater er nu al gestaan. Die hele kwestie is ons niet in de koude kle ren gaan zitten. We stonden op het punt om te zeggen: bekijk het maar. We zijn toen gevraagd aan te blijven vanwege de continuïteit van het theater." In het voorjaar van 2010 kwam tijdens het overleg met de ge meente de naam van Frans Lie vens van Theater BV, exploitant van het Scheldetheater in Terneu- zen, op tafel. Die bleek, meldde wethouder Albert de Vries, belang stelling te hebben voor de exploita tie van de horeca in het nieuwe theater. „We stonden niet direct op de stoelen van enthousiasme", zegt Beindorff „We hebben toen afgesproken dat we ons als bestuur zouden beraden op eventuele sa menwerking met Lievens en dat we er na de vakantieperiode op te rug zouden komen." „Na de vakantie, in september 2010, werden we geconfronteerd met de mededeling dat het ge meentebestuur had besloten met Lievens in zee te gaan." Dat hield in: overname van de exploitatie. De argumenten van De Vries wa ren helder: Lievens garandeerde het 2,5 ton per jaar goedkoper te doen, financiële tegenvallers wa ren verleden tijd. Bovendien ging de Terneuzense ondernemer ook de Music Hall op het vrijetijdspark ZEP exploiteren. Ook zou Lievens mee-investeren in de nieuwe schouwburg. Daarmee werden veel zorgen voor de gemeente in één keer opgelost. Hoewel de argwaan bij het theater- bestuur groot was - het vreesde on der meer een te commerciële pro grammering - zag het geen aanlei ding dwars te gaan liggen. Bein dorff: „We hadden geen keuze. Ik heb het beeld geschetst van: ik sta hier met lege handen - zelfs met een tekort - en naast me staat een man met een geweldige buidel met geld. Vanaf dat moment ston den we aan de zijlijn." Via de overkoepelende stichting Theater Exploitatie Zeeland (TEZ) was Middelburg nauw verweven mét Goes en de theaters De Mythe en 't Beest aldaar. Zo was al het personeel ondergebracht in TEZ. Goes was echter niet gekend in de besluitvorming van Middelburg. „Wij zijn daarmee overvallen, net als de gemeente Goes", zegt Mijke de Goederen, bestuurslid van de Stichting Theater 't Beest De My the Goes. „Dat hebben we welis waar als zeer onprettig ervaren, maar het was een gegeven van waaruit we verder zijn gaan rede neren. In die zin zijn we in staat geweest om over onze eigen scha duw heen te stappen." Alle aandacht bij de theaterbe stuurders was er vanaf dat mo ment op gericht de schade zo be perkt mogelijk te houden. Dat be tekende onder meer dat de samen werking tussen Middelburg en Goes overeind moest blijven en dat er een goed sociaal plan dien de te komen voor het personeel. Daarnaast drongen de besturen aan op snelle overdracht: per 1 juli 2011. „We zeiden: als je het doet, maak er dan geen sudderpartij van", zegt Gérard Bogaerts, voor zitter van TEZ. „Beter korte piene dan lange piene." Aanvankelijk wilde het Middel burgse gemeentebestuur program mering en kaartverkoop in een aparte stichting - een 'TEZ nieuwe stijl' - onderbrengen, maar dat heb ben de theaterbestuurders zelf re soluut afgewezen. „Qua bedrijfs voering was dat onverantwoord", stelt De Goederen. „Dat was echt vragen om moeilijkheden." De drie theaterbesturen vin den dat zij er ondanks al les in geslaagd zijn de za ken zo goed mogelijk over te dra gen. „We hadden al heel gauw het gevoel: we zijn de regie kwijt. Maar waar we konden bijdragen aan de goede keuzes, hebben we dat gedaan." door Cornelleke Blok BRUEN8SSE - Rondom de Krammer- sluizen bij Bruinisse heeft zich een enorme vlakte vol drijvende ijs blokken gevormd. Het is een prachtig gezicht, maar kan behoor lijk lastig zijn voor de scheepvaart. Drie ijsbrekers varen daarom sinds zondagochtend 24 uur per dag heen en weer om de vaarroute op de Schelde-Rijnverbinding begaan baar te houden. De Wilco B, ijsbreker van BMS To wing in Zierikzee die tijdelijk fun geert als patrouilleschip van Rijks waterstaat, vaart woensdag dwars door het kruiende ijs. Een klein schip vaart dankbaar in z'n kielzog in de richting van de sluizen. Het ijs kraakt oorverdovend, maar wijkt gewillig voor. de Wilco B. Met een beetje fantasie waan je je voor even op de Titanic. Schipper André Bouwman zit glunderend aan het roer. „Schitte rend! Normaal gesproken moet je voorzichtig varen, maar nu kan je lekker door het ijs heen beuken." Van hem mag de vorst nog wel een maand duren. Henk Ringelberg van Rijkswater staat denkt daar anders over. Door het drijvende ijs zijn de Krammer- sluizen al deels gestremd: de jaclr- tensluis en één van de twee duw- vaartsluizen moesten eerder deze week al gesloten worden, omdat het ijs zich te veel opgestapeld had voor de sluisdeuren. De betonning is weggehaald. Rin gelberg: „Die wordt door het ijs ook van z'n plaats gedrukt. We houden de schepen daarom beter in de gaten." Op wat extra wacht tijd voor de sluizen na heeft het ijs bij de Krammersluizen niet voor problemen gezorgd. De Multratrug 15 van Multraship is één van de drie ijsbrekers die sinds zondagochtend door Rijkswaterstaat wor den ingezet om de vaarroute richting de Krammersluizen open te houden. foto Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66