'Gezelligheid, geen drempel' Restauratie is toch wel nodig iSl zeeland Plan voor groot wandelnetwerk in gemeenten Goes en Kapelle Kindervakantieweek /TXAutoTeam donderdag 9 februari 2012 Tussenmuurtjes oesterputten in slechte staat Ko Louwerse neemt op 25 fe bruari afscheid als voorzitter van de Stichting Buurtwerk Goes-Zuid. Hij laat een bruisen de organisatie achter. „Saamho righeid is de kracht van de wijk." door Luc Oggel Die zestien jaar zijn voorbij gevlogen, zegt Ko Louwerse (72). Hij weet nog goed hoe hem inder tijd werd gevraagd of hij het be stuur wilde versterken. 'Kijk nog maar eens rond'. Zo hield hij aan vankelijk de boot af. Niet veel later ging hij toch op het verzoek in en daar heeft de Goesenaar geen mo ment spijt van gehad. Gisteren zat hij zijn laatste bestuursvergadering voor. „Ik heb er best een paar da gen wakker van gelegen, maar het is tijd om te stoppen." Louwerse, die altijd bij de PTT (te genwoordig PostNL) heeft gewerkt omschrijft Goes-Zuid als een hele fijne wijk, met weinig rottigheid. Wijkgebouw De Pit, van waaruit de Stichting Buurtwerk Goes-Zuid opereert, speelt daar een belangrij ke rol in. „Ik schat dat we hier tus sen de 400 en 600 man per week binnen hebben", zegt hij. „Jong en oud." Het gebouw uit 1977 oogt qua inte rieur wellicht wat gedateerd, maar is piekfijn onderhouden. „We wil len dat huiskamer-idee juist behou den." De scheidend voorzitter wijst op de knusse zithoek met schouw en tegenwoordig al antiek te noemen beeldbuis. „We willen hier ook niet weg." Zo'n tien jaar geleden was daar even sprake van, maar het toenmalige plan van de gemeente om een nieuw buurt huis bij de brede school in Ouver ture neer te zetten, ging vanwege de honkvastheid niet door. „We hebben hele goede contacten met de gemeente hoor", zegt Louwer se, die vier wethouders heeft mee gemaakt. „En ook met het (naast gelegen, red.) ROC, dat ons ge bruik laat maken van het parkeer terrein als het nodig is." De Stichting Buurtwerk Goes-Zuid draait op honderd zeer trouwe vrijwilligers, die in vijftien groepen allerlei verschillende acti viteiten organiseren. Van rommel markten en hobbybeurzen tot fietstochten en natuurlijk de Kin dervakantieweek, wat Louwerse betreft het hoogtepunt van het jaar. „Dat regelt het recreatieteam, daar hebben wij als bestuur geen omkijken naar." Zijn persoonlijke hoogtepunt van zestien jaar voor zitterschap was de viering van het 25-jarig jubileum, in september 2002. Louwerse, die zelf bijna achter De Pit woont, heeft naar eigen zeggen veel vrienden overgehouden aan zijn voorzitterschap. „De saamho righeid, zowel binnen De Pit als in de wijk, is de kracht. Gezelligheid staat voorop, er is geen drempel." De opvolging is al geregeld, tijdens de vrijwilligersavond op 25 februa ri zal Louwerse de voorzittersha mer overdragen aan 'jonge hond' Frank Traas van jeugdkorps Con fetti. „Er zal best wat veranderen, maar ik ben ervan overtuigd dat het goedkomt." Ko Louwerse zal de Stichting Buurtwerk Goes-Zuid overigens niet helemaal vaarwel zeggen. Ach ter de schermen zal hij nog hand en spandiensten blijven verrich ten. Scheidend voorzitter Ko Louwerse van Stichting Buurtwerk Goes-Zuid in het 'huiskamerhoekje' van wijkgebouw De Pit. foto Willem Mieras Bert Harthoorn (r) en Thanh Do aan het werk in een van de oude loodsen bij de oesterputten in Yerseke. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus In een van de oude loodsen bij de bevroren oesterputten in Yerseke selecteren Bert Harthoorn en zijn werkmaat Thanh Do creuses, de Japanse oes ter die de handelaren tegenwoor dig Zeeuws noemen. Harthoorn, een geboren en geto gen Yersekenaar, verhuurt zichzelf. Nu nog in de oesters, straks gaat hij mogelijk ergens anders aan de slag. „Ik ben een zzp-er, zoals ze dat tegenwoordig zeggen", vertelt hij. „We hebben de drukste tijd in de oesters weer achter de rug. Je kunt je bijna'niet voorstellen hoe veel oesters in de periode septem ber tot en met december naar Bel gië, Italië en Frankrijk gaan. Er is nu veel minder werk." Ooit was er een onzalig plan om de oesterputten weg te doen, maar dat is gelukkig niet doorgegaan. Want die oesterputten, dat is een stukje nostalgie en moet wat hem betreft voor altijd behouden blij ven. „Dat is toch wel de reden dat er zoveel toeristen naar hier ko men", meent hij. Opknappen van het Yerseks cultu reel erfgoed lijkt hem daarom wel een héél goed idee. „Sommige van de tussenmuurtjes verkeren in bij zonder slechte staat." Hij wijst uit het raam naar een oesterput aan de overkant. „Kijk, stel dat de eige naar van de ene oesterput daar de boel wil schoonvegen en daarom het water laat weglopen, dan be staat de kans dat door de druk van het water van de andere oesterput dat muurtje omvalt." Maar een restauratieproject van een dergelijke omvang is kostbaar en zeker voor de kleinere oester- boeren niet te betalen. „Als de ge meente daar een bijdrage in zou kunnen leveren, zou dat welkom zijn." In de rubriek Op Yese vertellen Yerse- kenaren deze week wat ze vinden van de plannen om het gebied rond dorpshuis De Zaete, de havens en de oesterputten op te knappen. door Rob Paardekam GOES - De Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) wil in de ge meenten Goes en Kapelle een groot wandelnetwerk aanleggen. Ze is op zoek naar mensen die mee willen denken over de route structuur en helpen bij aanleg en onderhoud. Het wandelnetwerk zal bestaan uit nieuwe routes, maar ook be staande netwerken (zoals het Kie kendiefpad bij Wolphaartsdijk) en allerlei ommetjes worden erin op genomen. Door middel van een zo geheten knooppuntensysteem kunnen wandelaars hun tocht straks zo lang maken als ze willen. Niet alleen het buitengebied is in beeld. Het is de bedoeling om ook in de stad Goes een wandelroute te maken. Woensdag 7 maart houdt de SLZ een bijeenkomst in hotel-restau rant De Caisson in Bezielinge. De stichting hoopt daar mensen te treffen die mee willen denken over het toekomstige wandelnet werk. „Want de bewoners van de betreffende gebieden kennen de mooie plekjes het best", stelt Caro line Geluk van de SLZ. „Wij kun nen wel bedenken dat een bepaal de route van A naar B moet lopen, maar misschien zijn er wel men sen die zeggen: als je nou via C gaat, kom je een prachtig monu mentje tegen." Ook voor de aanleg en met name het onderhoud heeft de stichting vrijwilligers nodig. „Mensen die bijvoorbeeld kijken of.de paaltjes met bordjes er nog staan", stelt Ge luk. „Aanleggen is één ding, maar we willen dat mensen er na vijf jaar ook nog plezier aan beleven." Door bestaande routes en omme tjes via enkele nieuwe routes aan elkaar te koppelen hoopt de SLZ toeristen te verleiden wat vaker het achterland in te gaan. Aanmelden voor de avond van 7 maart kan via 0113-230936. De jaarlijkse Kindervakantieweek op het grasveld tegen over wijkgebouw De Pit. 300 kinderen spijkeren dan een heel huttendorp in elkaar. Wat Ko Louwerse betreft het hoogtepunt van alle activiteiten van de Stichting Buurt werk Goes-Zuid. archieffoto Ronald den Dekker www.autoteam.nl Wir leben Autos. LiLA voel je v r i j Goes, Pearyweg 19 Vlissingen, Bedrijfsweg 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62