Finalist Zambia terug naar onheilsplek effeweg.nl Gelijke beloning in Utrecht BB effewegdtl j 0529 - 46 96 67 GRATIS BROCHURE 2012 Supervoordelige busvakanties s Ploeg speelt eindstrijd tegen Ivoorkust in Libreville door Wilber Hack UTRECHT - De organisatie van de Jaarbeurs Utrecht Marathon heeft het 'prijzenbeleid' aangepast. De winnaar, zowel bij de mannen als vrouwen, krijgt 3000 euro, onge acht zijn of haar land van her komst. Daarmee is is voldaan aan de wens van de Commissie Gelijke Behandeling (CGB). De CGB had bezwaar gemaakt te gen de 'oneerlijke' beloning in 2011. In Utrecht konden nationale lopers meer verdienen dan Afrikaanse. UIT BILJARTEN Driebanden groot. Vierde divisie, 's Lands Welvaren 2-Zandee Kloetinge 4-4: Jaap Ha- meling-Onur Can 25-30, 55; Nico Peeters-Piet Verschure 25-19, 37; Eric Ganseman-Daan Weststrate 15-25, 39; Toby v.d. Vrede-Wim Zandee 20-10,56. Pool. Regionale eerste klasse. Dispensatie- Roadhouse Blues 5-1: 8-ball. Joey van Gils-Jeroen Damman 1-6; Ruud Schilders-Den nis van Belzen 6-5; 9-ball. Swen van Schijn- del-Bas Berg 7-2; 10-ball. Roel van den Broek- Dennis van Belzen 6-1; straight. Joey van Gils—Bas Berg 50-31; Mehmet Acikgoz-Jeroen Damman 50-21. SCHAATSEN Emmen. NK marathon op natuurijs. Mannen, 102 km: 1. Bergsma 2.44.41, 2. Schouten, 3. Smit, 4. Uithoven, 5. Hoogeveen, 6. Geert-Jan van der Wal, 7. Kromkamp, 8. Hak- kenberg, 9. Plender, 10. Bovenhuis. Vrouwen, 72 km: 1. Yvonne Spigt 2.12.27, 2. Meijer, 3. Zielman, 4. Huisman, 5. Sikkema, 6. Lissenberg-Bekkering. p- TENNIS Parijs. Vrouwen. Eerste ronde: Mattek-Sands (VSt)-Barrois (Dui) 7-6 (3) 6-2, Zakopalova (Tsj)-Cornet (Fra) 6-3 6-1, Vinei (lta/7)—Halep (Roe) 6-4 6-4, Parmentier (Fra)-Medina Garrigues (Spa/8) 2-6 6-3 6-3, McHale (VSt)-Lepchenko (VSt) 6-4 7-5, Wickmayer (Bel)-Craybas (VSt) 6-1 opgave. Tweede ronde: Sjarapova (Rus/1 )-Scheepers (ZAf) 6-3 6-1 Pattaya. Vrouwen. Tweede ronde: Zvonareva (Rus/1 )-Amanmoe- radova (Oez) 6-3 6-3, Cirstea (Roe/7)-Doi (Jap) 6-2 6-2, Tanasugam (Tha)-Chang Kai-chen (Tai) 7-6 (7) 6-3, Kirilenko (Rus/4)-Rodionova (Aus) 2-6 6-3 7-6 (3). Zambia plaatst zich - door een 1-0-zege op Ghana - voor de fi nale van de Afrika Cup. Die is zondag in Libreville. De plek waar het land gaat strijden voor de hoogste continentale eer staat met gitzwarte letters in de voetbalhistorie geschreven. DEN HAAG - Op 27 april 1993 stort te voor de kust van Libreville een Zambiaans legervliegtuig in zee. Dat had de nationale selectie aan boord die in Dakar tegen Senegal een WK-kwalificatiewedstrijd zou spelen. Een talentvolle generatie kwam om het leven. B.wayla Kalu- sha ontsnapte omdat hij verplich tingen had bij zijn dub PSV en op eigen gelegenheid naar Senegal zou reizen. Kalusha is tegenwoordig president van de voetbalbond van Zambia. Hij verhief het bereiken van Libre ville, waar de eindstrijd van de Afrika Cup zondag is, als eerbe toon aan die verloren generatie tot een hoger doel. Zambia speel de zijn poulewedstrijden in Equa toriaal Guinea, dat samen met Ga bon het eindtoernooi organiseert. Alleen succes zou het land dus te rugvoeren naar de onheilsplek. Het is de tweede keer dat Zambia een toernooi opdroeg aan de selec tie van 1993. Een jaar na de ramp putte het land er al zo veel inspira tie uit dat de finale van de Afrika Cup werd bereikt. Nu fungeerde het opnieuw als een belangrijke motivatie. De voetbalploeg van Zambia on derhoudt nog steeds nauwe con necties met het leger. Dat leidde soms tot merkwaardige situaties. Vorig jaar zette de Zambiaanse re gering een reddingsactie op touw om aanvoerder Felix Katongo uit Libië te bevrijden. Die was er vlak voor het uitbreken van de burger oorlog als voetballer aan de slag ge gaan. Met onder meer drie treffers leidde Katongo zijn land naar de halve finale van gisteren. De middenvelder, die bij zijn terug keer in Zambia voor de Green Buf- falos ging spelen en een baan kreeg aangeboden in het leger, be gon als korporaal aan het toer nooi. Inmiddels is hij onderoffi cier, want elk doelpunt leverde hem een hogere rang in het leger op. Zambia onderscheidt zich van de meeste landen in de Afrika Cup omdat het over een uitstekende keeper beschikt. Kennedy Mweene bewees dat hij niet voor niets is uitgeroepen tot de beste doelman van Afrika. In de eerste helft van het duel met Ghana keer de hij een strafschop van Asamo- ah Gyan, die ook anderhalfjaar ge leden vanaf de stip gefaald had in de WK-kwartfinale tegen Uru guay. Het bleek later een cruciale misser. Ghana, in 2010 nog verliezend fi nalist, was veruit de betere ploeg, maar het kwam maar niet door de stugge Zambiaanse defensie heen. Bondscoach Herve Renard, die nog een paar jaar assistent-bonds- coach van Ghana is geweest, heeft discipline binnen en buiten het veld hoog in het vaandel staan. Hij stuurde tijdens het toernooi al een speler naar huis die zonder toestemming het spelershotel had verlaten. Dat keurslijf paste Zambia wel. Spelend met een zwaar accent op de verdediging groeide het land toch uit tot een van de meest pro ductieve landen tijdens het toer nooi. Met snelle uitbraken stichtte het team voortdurend gevaar. Dat leverde gisteren twaalf minuten voor tijd tegen Ghana de beslissen de treffer op. Die kwam van de voet van Emmanuel Mayuka, de enige speler uit de selectie die bij Young Boys (Zwitserland) op het Europese vasteland actiefis. Viervoudig toernooiwinnaar Gha na, met Vitesse-speler Annan in de basis, drong nog wel aan, maar moest de laatste zes minuten ver der met tien man na een tweede gele kaart voor middenvelder Boa- teng. Bovendien was Zambia niet van plan de finaleplaats nog uit handen te geven. De emoties liepen- na de plaatsing voor de finale in Libreville hoog op. Die zullen straks alleen nog maar heviger zijn als de fatale kust lijn van de Gabonese hoofdstad opdoemt. Daar treft men Ivoorkust, dat giste ren met 1-0 van Mali won. Emmanuel Mayuka viert zijn treffer voor Zambia met een handstandsalto. foto Rebecca Blackwell/AP Vermeld bij boeking de boekcode 8506 en u maakt kans op een stedentrip Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon excl. brandstofkosten en €18.- reserveringskosten per boeking. yZritr. sen Stedenreizen JA, ik ontvang graag de nieuwe brochure: D Excursiereizen Fietsreizen Naam_dhr/mevr Adres PostcodePlaats Zonder postzegel opsturen naar effeweg.nl. Antwoordnummer 778, 7700 VG Nieuwleusen Rondreis Andaiusië 15 daagse busreis Vertrek o.a. in mrt, apr, mei, juni, juli INCLUSIEF. s 14 hotelovernachtingen 14x ontbijt en diner Stadsrondrit Barcelona en Madrid o.l.v. een Nederlands sprekende gids Stadswandeling Sevilla en Córdoba o.l.v. een Nederlands sprekende gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Stedentrip Praag 4 daagse busreis Vertrek in mrt, apr, mei, juni Canterbury Kent 5 daagse busreis Vertrek o.a. in mrt, apr, mei, juni, juli Kroatië 8 daagse busreis Vertrek in mrt, apr, okt Wenen, Wienerwald 8 daagse busreis Vertrek o.a. in mrt, apr, mei, juni. juli sill Aanbieding Rondreis Ierland 11 daagse busreis Vertrek o.a. in apr, mei, juli, aug Grande Tour Bella Italia 22 daagse busreis Vertrek in mrt, apr, sept, okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60