Van der Wal is het sterkste, maar Spigt wint Bergsma imponeert op alle ijsvloeren Benschop bedankt Bondscoach Capello Verbeek met drie goals stapt op bij Engeland donderdag 9 februari 2012 cnAct I O C spon I Jorrit Bergsma werd de winnaar van het dertiende NK op natuurijs ooit. In 1979 was de eerste editie. De schaatser had ook nog eens startnummer 13. emmen - Marathonschaatser Jorrit Bergsma heerst deze winter op alle ijsvloeren. De Fries maakte in druk met overwinningen op de langebaan en voegde gisteren de nationale titel op natuurijs aan zijn erelijst toe. Hij kwam op de Grote Rietpias bij Emmen na een harde wedstrijd over 100 ki lometer solo over de finish. Simon Schouten won de sprint om de tweede plaats voor Rick Smit. De 26-jarige schaatser van de BAM-ploeg pakte zijn tweede ti tel. In februari 2010 won hij het kampioenschap op het Zuidlaar- dermeer. „Toen onze sprinter Arjan Stroe- tinga eraf was en ik ook Bob de Vries niet meer zag, dacht ik: ge woon goed voorin blijven. En in eens was ik weg", zei hij. „Ik zat meteen goed in mijn slag en gaf gewoon vol gas. Ik wist in de laat ste ronde wel dat ze mij niet meer terugzagen." Zijn ploegleider Jillert Anema, de architect van de succesvolle BAM- formatie, was nauwelijks verrast: „We hebben het wel over de sterk ste man ter wereld op de 10 kilo meter, hè." Jorrit Bergsma passeert solo de finish van het Nederlands kampioenschap op natuurijs. Op de achtergrond wordt gesprint om plek twee. foto Vincent Jannink/ANP emmen - Hoe zwaarder de omstan digheden, hoe beter voor Yvonne Spigt. „Dit is haar ijs, dit is haar weer", riep haar ploegleider Gerrit Bakker al tijdens het kampioen schap. De 24-jarige marathon schaatsster uit het Noord-Holland se Wervershoof bewees zijn gelijk. Ze veroverde gisteren de Neder landse titel op natuurijs na een fraaie solo op de Grote Rietpias bij Emmen. De strijd over zeventig kilometer op de dikke ijsvloer ontbrandde meteen. Ondanks de gure wind vielen de schaatssters vanaf de eer ste ronde gretig aan. Na een kleine twintig kilometer scheidde zich een kopgroep van vijf af, die een maximale voorsprong van 46 se conden opbouwde. In die groep de erkende namen van Jolanda Langeland, El ma de Vries en San dra 't Hart, maar niet die van titel verdedigster Foske Tamar van der Wal. Een sterk uitgedund peloton joeg ongeveer dertig kilometer lang op de vijf vluchters en slaagde erin na ruim vijftig kilometer de aanslui ting te vinden. Van der Wal, die hulp van ploeggenotes moest ont beren, verrichtte veruit het meeste kopwerk. Na de hereniging moest ze voortdurend alert blijven op nieuwe uitvallen, maar op die van Rixt Meijer bleef ze het antwoord schuldig. Spigt was de enige die bij Meijer kon komen. Ze profiteerde vervol gens van een vreemde uitglijder van haar tegenstander en met een kleine vijftig seconden voorsprong begon ze in haar eentje aan de laat ste ronde van zes kilometer. Met korte, venijnige slagen schaatste ze naar de titel. Meijer finishte als tweede, Carla Zielman werd der de. „Zo mooi. Op een gegeven mo ment was ik alleen over. Ik dacht nog: zal ik wachten. Maar dat was natuurlijk onzin. Rijden moest ik, rijden." Van der Wal had vrede met haar nederlaag. De'Groningse die deze winter de overwinningen aaneen reeg, was de sterkste van de dag, maar moest buigen voor het tacti sche spel van vooral de ploeg van Spigt. „Ik voelde me erg goed, maar daar heb je niet altijd wat aan. Ik had ook weinig keus en moest wel voluit koersen." Yvonne Spigt den haag - In de eerste seizoens helft moest Charlison Benschop bij AZ vooral genoegen nemen met invalbeurten. Na de winter stop krijgt de spits het vertrouwen van Gertjan Verbeek. Gisteren kreeg de trainer de ultieme belo ning. Benschop scoorde drie keer in de uitwedstrijd tegen ADO Den Haag en hielp AZ aan een uitbun dige zege: 0-6. In het eerste half uur hadden de Alkmaarders het nog moeilijk met een agressief ADO. Na de eerste treffer van Benschop in de 33e mi nuut domineerde AZ het duel. De aanvalsleider maakte er na rust nog twee waardoor het verzet van de thuisploeg helemaal gebroken was. AZ nestelde zich zo weer naast PSV aan kop van de eredivi sie. Bij ADO viel vorige week een steunpilaar weg. Wesley Verhoek vertrok naar FC Twente en zijn af wezigheid was zichtbaar. ADO was na een goed eerste half uur zoekende en alleen Tjaronn Chery kon nog kansen creëren. Nieuwe ling Ebi Smolarek, de beoogde ver vanger van Verhoek, kon als inval ler ook niet het verschil maken. Op dat moment was de wedstrijd al lang gespeeld. AZ kwam ander halve minuut na rust al op 2-0 door een simpele schuiver van Benschop. In de 69e minuut had hij nog een kunststukje in huis. Benschop dolde zijn mandekker Chiro N'Toko met een prachtige voetbeweging en mikte de bal pre cies in de hoek langs doelman Gi- no Coutinho. Een paar minuten la ter maakte Martens ook nog 4-0. Het slotakkoord waren twee intik- kers van invaller Altidore, die de strijd om de spitspositie nog niet opgeeft. londen - Fabio Capello is gisteren plotseling opgestapt als bonds coach van Engeland. De 65-jarige Italiaan heeft ontslag genomen van wege het recente besluit van de En gelse voetbalbond (FA) om John Terry het aanvoerderschap van de nationale ploeg te ontnemen. De verdediger van Chelsea moet in juli voorkomen, na het EK voetbal, op verdenking van racisme. Hij zou tegenstander Anton Ferdinand (Queens Park Rangers) onheus hebben bejegend. Terry ontkent dat. Volgens de FA kan Terry geen aan voerder van Engeland zijn zo lang de strafzaak niet is afgerond. Capel lo liet zich na de maatregel van de FA op de Italiaanse televisie zeer kritisch uit over de degradatie van zijn captain. De FA heeft het ontslag van Capel lo geaccepteerd. „Hij heeft zich al tijd zeer professioneel gedragen", liet FA-voorzitter David Bernstein weten. „Hij heeft het juiste besluit genomen. We danken hem voor zijn werk bij de Engelse ploeg en wensen hem veel succes in de toe komst." Engeland heeft zich onder leiding van Capello geplaatst voor het EK voetbal van komende zomer in Po len en Oekraïne. Zijn contract liep na dat toernooi af Hij was sinds 2007 in dienst van de FA. Daarvoor was Capello trainer van onder meer AC Milan en Real Madrid. Harry Redknapp, de coach van Tot tenham Hotspur, is een belangrijke kandidaat om Capello op te vol gen. De Britse trainer werd giste ren toevallig vrijgesproken door een rechtbank van belastingontdui king in de periode dat hij werk zaam was bij de Engelse club Portsmouth. MADINAT AL SHAMAL Boonen breidt voorsprong uit De Belgische wielrenner Tom Boo nen heeft gisteren zijn leidende po sitie in de Ronde van Qatar verste vigd. De renner van Omega Phar- raa-Quick-Step won de vierde etap pe. Tom Veelers, van de Nederland se it4i-ploeg, werd tweede. In het klassement heeft Boonen 31 seconden voorsprong op de Ameri kaan Tyler Farrar. BEEKBERGEN Rijken (18) zet punt achter turncarrière Marlies Rijken beëindigt haar turn- loopbaan. De voormalig Neder lands kampioene op balk en vloer gaat zich richten op haar studie. Rij ken (18) nam haar besluit na het Olympic Test Event (OTE) in Lon den, waar het Nederlands team zich niet wist te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Ook Ayla Wilbrink (17) stopt er mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59