Financieel tekort versus rijke oogst i8| zeeland 'Landbouwverkeer definitief weren van Calandweg' Doorstart met twee kanten T\AutoTeam Waterschap houdt vast aan landwaartse variant Tochtje der Tochten donderdag 9 februari 2012 ZIERIKZEE - Een echte Elfstedentocht zit er niet in, maar de Zierikzeese jeugd heeft alvast wel de eigen Tocht der Tochten geschaatst. Op de ijs baan weliswaar, maar wel een mooi bochtig parcours met een heuse kluun plek met vloerbedekking. foto Dirk-jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het college van burge meester en wethouders van Schou- wen-Duiveland wil landbouwver keer definitief weren van de Ca landweg in de Zierikzeese wijk Malta. Dat antwoordt het college op vragen van de fraaie Alert! De 'Calandweg is enige tijd gele den opnieuw ingericht. Tijdens dat enkele maanden durende kar wei werd landbouwverkeer tijde lijk over het deel van de N59 tus-, sen de rotonde en de afslag rich ting Goes geleid. Tot vreugde van de bewoners van de Calandweg. De gemeente Schouwen-Duive- land zegt alleen positieve reacties te hebben gekregen op deze omlei ding. Op de vraag van Alert! of het mo gelijk is het landbouwverkeer defi nitief over de N59 te leiden en daarmee de Calandweg te ontlas ten antwoordt het college met een volmondig ja. De gemeente zegt daarover in gesprek te zijn met zo wel Rijkswaterstaat en de provin cie Zeeland als met agrarische be- Doek gevallen voor Historische Spelen langenbehartigers Agrarisch Schou- wen-Duivèland en Cumela. Of de wens om ook de Con- nexxion-bussen van de Calandweg te weren ooit uitkomt, is volgens het college nog niet te zeggen. Er worden daarover al sinds 2010 ge sprekken gevoerd met de provin cie, maar tot dusverre heeft dat nog niet het gewenste resultaat op geleverd, meldt het college. Het duurt nog tot 2015 eer er weer een nieuwe aanbesteding komt voor het openbaar vervoer. Aan de plannen voor verplaatsing van het busstation 't Sas wordt nog gewerkt. Concreet wordt beke ken of een busstation ter hoogte van het huidige sportcentrum On derdak mogelijk is. Op de vraag van Alert! of in de snelheidsremmende 'punaises' de volgens de fractie veel lawaai pro ducerende klinkers vervangen kun-, nen worden door veel stiller asfalt antwoordt het college met een re soluut nee. Dat zou ten koste gaan van de 'at- tentiewaarde' en daarmee de ver keersveiligheid. door Ali Pankow De mededeling kwam niet als donderslag bij heldere hemel: het fi nanciële risico om door te gaan met het produceren en op voeren van historische open luchtspelen op Schouwen-Duive- land is te groot geworden. De meeste betrokkenen zagen de bui al hangen na eerdere berichten over dreigend tekort door tegenval lende inkomsten bij de productie De Vrouwe van de Toren. Het weer was het afgelopen jaar een grote boosdoener. „Dat is een nachtmer rie voor openlucht evenementen. Concert at Sea sneuvelde en Puk kelpop in België liep uit op een drama. Door het hele land hebben openluchtproducties het zwaar te verduren gekregen", zegt voorzit ter Aad van der Wouden van de Stichting Historische Spelen (HISP) om aan te geven dat deze tegenslag echt niet alleen deze or ganisatie heeft getroffen. Voor de HISP zijn zaken daardoor wel in een stroomversnelling ge raakt. Het bestuur signaleerde al een terugloop in bezoekersaantal len en beraadde zich voorzichtig op een nieuwe koers. Wellicht eiste gewenning zijn tol bij een publiek, dat immer verrast wil worden. Bij de laatste produc tie werd met een andere regie-aan pak en met digitale projectie al eni ge vernieuwing ingezet. Maar aan vernieuwing hangt een prijskaart je. Geld om daar verder in te inves teren heeft de stichting niet en vooruitzichten op meer inkom sten ontbreken. Onverantwoord dus om gewoon maar door te gaan op grote voet, vindt het bestuur. Volgens de voorzitter zijn voor 95% alle rekeningen betaald. Over het restant wordt nog onderhan deld. Van der Wouden heeft er ver trouwen in dat het gat uiteindelijk wel gedicht zal worden. Over een doorstart op kleine schaal borre len diverse ideeën naar boven. Maar met de Historische Spelen zoals Schouwen-Duiveland die de afgelopen veertien jaar beleefde is het over en uit. Tegenover het fi nancieel tekort dat het doek heeft doen vallen, staat wel een rijke oogst. Zeven grootscheepse pro ducties zorgden voor overdracht van historisch besef over het leven in stad en regio van pakweg 927 tot 1845. Zo groeide met Dijkval bij een breed publiek het besef hoe mensen ooit leefden in de ver dronken dorpen aan de kust van Schouwen. Of kregen de toeschou wers bij Het Oproer iets mee van het harde leven hier in de Middel eeuwen. En keken de bezoekers van De Kraankinderen toch weer eens met andere ogen naar de pa triciërswoningen van de vroegere rijke reders aan de Oude Haven. De 'Spelen' stimuleerden in de loop der jaren ook honderden deel nemers tot amateuristische kunst beoefening. Ook werden onver moede talenten aangeboord op het gebied van ambacht en hand vaardigheid. Tevens werd er een schat aan kennis vergaard over kle ding door de eeuwen heen en ont stond er een breed gesorteerd kos tuumdepot. Tenslotte is er de so ciale cohesie, of simpel gezegd: on derlinge vriendschappen. Het creatief kapitaal van de Historische Spelen hoeft niet ongebruikt te blijven lig gen. Kleinschalige presenta ties zouden een boeiende doorstart kunnen bieden. Laten ze maar eens echt gaan werken in plaats van te le ven van subsidies', luidt een anonieme reactie op het ophéffen van de HISP. Te ongemotiveerd om je er echt door te laten kwet sen, maar het zal sommige vrijwil ligers' misschien toch steken. Het stoppen met de grote open luchtproducties en het voorstel tot een doorstart roept uiteenlopende reacties op. Niet allemaal anoniem en sommige heel gefundeerd. Uiteraard zijn de meningen ver door Ali Pankow deeld, want de voorgestelde door start heeft immers twee kanten. Als VW-bestuurders en onderne mers iets roepen over living history dan bedoelen ze meestal: 'trek eens een blik amateurtoneelspe lers open, trek ze een leuk pakkie aan en laat ze rondjes door de stad lopen. De toeristen vinden dat hartstikke leuk'. Dat heeft niks met amateuristische kunstbeoefening te maken, hoog uit met ijdelheid zonder ambitie. Wie zijn hobby serieus neemt, zal zich daar dus niet voor lenen. Na tuurlijk liepen er leden van de HISP in kleurrijke kostuums rond tijdens de Paardenmarkt en Mu ziek Monumentaal, maar dat be trof reclame maken voor de eigen producties. Toch zou het mes best aan twee kanten kunnen snijden. Zierikzee biedt talloze fraaie decors voor kor te toneelopvoeringen waar zowel eigen bewoners als toeristen veel plezier aan kunnen beleven. To neelfragmenten, gebaseerd op his torische feiten. Voorwaarde is dan wel dat het serieus gebeurt. Op ba sis van een goed geschreven script, onder leiding van een creatieve re gisseur en gespeeld door mensen die er echt voor willen gaan. Ook daar is geld voor nodig, maar geen dure logistieke en technische voor zieningen. Dus ballast overboord maar al het goede van de HISP be houden en inzetten. DESTELLING De gemeente moet de historische spelen tegemoetkomen Reageer op pzc.nl door Joeri Wisse RENESSE - Waterschap Scheldestro- men houdt vast aan het voorne men om de zwakke schakel tussen Renesse en Scharendijke land waarts te versterken. Extra onder zoeken die het schap heeft laten uitvoeren naar aanleiding van kri tiek van strandpaviljoenhouders en natuurorganisaties heeft niet tot andere inzichten geleid. Deltares heeft nader onderzocht wat de invloed is van stromingen op het afkalven van het Noorder- strand. „De noodzaak om landin waarts te versterken is door aanvul lend onderzoek van Deltares on derstreept", zegt waterschapsbe stuurder Guiljam van der Schelde. Belangrijkste argument om de dui nen niet richting zee te verbreden blijft het kostenplaatje. „Als je kijkt naar de kosten tussen nu en vijftig jaar, kost de landinwaartse versterking 11 a 12 miljoen. De zee- waartse variant kost 20 miljoen." Het kustversterkingsplan voor het Noorderstrand is op detailniveau gewijzigd. Scheldestromen over legt nog een keer extra met natuur organisaties over compensatiemaat regelen voor het verlies van natuur in de Zoeten en Zouten Haard. De Algemene Vergadering besluit in juni definitief over het plan. UW MENING 283 reacties Het nieuwe theater De Weverij wordt een maatje te groot voor fiZi eens 47% oneens 53% mm jaar mm. mS rente jaar gratis 'onderhoud /■■■..Ij—q voel je v r i j Goes, Peary weg 19 Vlissingen, Bedrijfsweg 2 1 de Autornotio-TS Gr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54