Gebroeders Mesu strijdend ten onder 241 spert Niet goed en niet slecht Salomé en Provoost voltooien nationale titelstrijd voor masters Ajax kan Alderweireld weer inzetten donderdag 9 februari 2012 Wat ik dinsdag heb voor speld, is uitgekomen. Het Nederlands kampioen schap marathonschaatsen op na tuurijs draaide gisteren niet alleen uit op een waaierkoers, ook ging er in het begitt een groepje vandoor, waardoor het meteen een harde wed strijd werd. Bij die negen man zat niemand van onze ploeg. Daardoor waren we gedwongen om met ieder een mee te springen die in de achter volging ging op die kopgroep. Een sterk viertal dat bestond uit Christijn Groeneveld, Ingmar Berga, Rob Hadders en Martijn Krom kamp sloeg eveneens een gat. Min stens anderhalve kilometer heb ik al les moeten geven om hen térug te pakken. Tot m'n grote spijt viel het stil op het moment dat ik de aanslui ting had gevonden. Meteen daania reed Wadro, de ploeg van Henk An- genent, naar de koplopers toe. Toen moest ik wederom in m'n reserves tasten. En dat is er achteraf te veel aan geweest. Weliswaar zat ik tot een kilometer of tachtig mee in de eerste groep, maar ik voelde langzaam m'n benen vollopen. Ik heb er nog tegen gevochten, maar tevergeefs. Natuurlijk is dit een teleurstelling, omdat je altijd hoopt op meer. En ook een wijze les: ik moet nog iets beter m'n krachten zien te vertelen. Geheel ontevreden ben ik nu ook weer niet. Want ik heb niet zo maar anoniem m'n rondjes gereden. Natuurlijk had ik het graag anders gezien, zeker na m'n dertigste plaats vorig jaar op het NK op de Bel- 'terwiede in Wanneperveen. Ook daar was de wind scherprechter. En uiteraard was het loeizwaar. Maar 31 man voltooiden toen de volledige wedstrijd, tegen 48 man gisteren. De wedstrijd van gisteren volledig uitrijden was niet echt zinvol ge- EMMEN - Flip Salomé uit Breskens is gisterochtend tijdens het Ne derlands kampioenschap mara thonschaatsen op natuurijs op de 28e plaats geëindigd bij de mas ters. Adriaan Provoost uit Dom- Jorrit Bergsma schaatste de laatste meters achterstevoren. Nederland is in de ban van marathonschaatsen op natuurijs. Ook de elfstedenkoorts stijgt naar het kookpunt. Marathonschaatser Erwin Mesu uit Middelburg vertelt in deze krant over zijn ervaringen. weest. Want vandaag wacht alweer een nieuwe test. En wel de Ronde van Skarsterlan in het Friese Goingarijp, één van de nieuwe klas sieke natuurijswedstrijden in Neder land en net als gisteren een tocht van honderd kilometer lang. Ik ge niet er met volle teugen van. De strijd tegen de elementen, het ploe- genspel en natuurlijk het natuurijs op zichzelf. Dat is waar je het allemaal voor doet. Ik verwacht ook voldoende her steld te zijn van de inspanningen van het NK. Daarbij houd ik -me vast aan mijn ervaringen in het skeeleren. Daarin werd ik bij meer daagse wedstrijden met de dag ster ker. Ook op het hoogste niveau. Het zou raar moeten lopen als dit op het ijs ook niet zo zijn. Ik ga er dus weer voor. En ik zou eerlijk gezegd ook niet weten wat ik anders zou moe ten doen. burg finishte in Emmen als 73e. De wedstrijd ging in deze catego rie over zeventig kilometer. De overwinning ging naar titelver dediger Rudi Groenendal uit Pei- Marathonschaatser Niels Mesu wil op het NK op natuurijs zo lang mogelijk voorin koersen. Uiteindelijk breekt dat de Mid delburger op. Hij stapt voortijdig uit. Ook zijn broer Erwin haalt de finish niet. door René van Stee EMMEN - Niels Mesu had na zijn re cent behaalde twintigste plek op het open Nederlands kampioen schap marathonschaatsen op de Oostenrijkse Weissensee zijn zin nen gezet op minstens zo'n goede prestatie tijdens het NK op na tuurijs in eigen land. De negentien jarige Middelburger kwam gisteren op de winderige Rietpias bij Em men echter bedrogen uit. Na zo'n zeventig van de honderd te rijden kilometers stapte hij uit. „Ik ben iets te enthousiast ge weest", zei de Walchenaar na af loop. „Onderweg moesten er be hoorlijk veel gaten worden gedicht. Op het moment dat de ploeg van Wadro volle bak ging rijden in de achtervolging op de kopgroep, ging het op z'n kant en viel er weer een gat. Dat heb ik toen in m'n eentje dicht gereden. Achteraf is me dat opgebroken." Mesu vond niet dat hij een verkeer de keuze had gemaakt. „Die was er op dat moment niet. Als je blijft wachten, ben je sowieso klaar. Dan hobbel je verder anoniem mee. En dat is niet de manier waarop ik wil rijden. Ik wil altijd zo veel mogelijk voorin mee koersen. Misschien niet slim, maar dit is volgens mij de enige manier om eens te kun nen verrassen. En dan is het vaak erop of eronder." Hoewel het resultaat niet meeviel in een op indrukwekkende wijze door Jorrit Bergsma gewonnen na tionale titelstrijd, toonde Niels Me su zich realistisch. „Ik mis nog in houd om in wedstrijden zoals van daag een rol van betekenis te kunr nen spelen. Dat is normaal gespro ken een kwestie van tijd. In de loop der jaren is het steeds beter ge gaan op het NK op natuurijs. M'n eerste keer in Zuidlaren had ik echt helemaal niks in te brengen. Vorig jaar in Wanneperveen ging het al een stuk beter. En nu ben ik weer een stapje verder." Niels' oudere broer Erwin haalde eveneens het einde van de wed strijd niet. Hij gaf er na negentig ki lometer moegestreden de brui aan. Volgens hem was het NK van giste ren op geen enkele wijze te vergelij ken met het open NK op de Weis sensee, „Je rijdt dan wel hetzelfde aantal kilometers, maar het was vandaag véél zwaarder. Vooral door die wind. Die ontbrak in Oosten rijk nagenoeg." De organisatie in Emmen had alle registers opengetrokken om er een succesvol NK van te maken. De reusachtige feesttent langs het par koers op recreatiepark Pare Sandur was een comfortabel alternatief voor koukleumen. Glühwein, de Sonnema's Beerenburg-cola én warme chocolademelk gingen er grif over de toog. Op de Emmen heuvel, naar analogie van de Mur ray Hill op Wimbledon, konden de toeschouwers de verrichtingen van de rijders op een groot televisie scherm volgen. De meeste schaats fanaten kozen echter voor een plek je langs het zes kilometer lange par koers. Traditiegetrouw viel er niet te ontkomen aan fans met de on vermijdelijk oranje ijsmutsen van een bekende Brabantse worsten en snertfabrikant op hun hoofd. Net zo min als dweilband De Olie tappers uit Schoonebeek, het Dal las van Noord-Nederland, nauwe lijks kon worden ontlopen. Het was Niels Mesu, tegenwoordig studerend aan de Agrarische Hoge school in Leeuwarden, allemaal om het even. Belangrijker voor hem is dat hij volgend seizoen zeker is van een plekje in de landelijke topdivi- sie. De Walchenaar heeft een jaar contract getekend bij de gerenom meerde Friese schaatsploeg van De Haan Westerhoff (DHW), nu nog rijdend onder de naam DHW-Po- werplay en in eerste instantie een team dat er na dit seizoen een punt achter zou zetten. Totdat de rijders - onder wie Crispijn Ariëns, de winnaar van KPN Marathon Cup die nog recht had op een contract voor 2013 - de koppen bij elkaar sta ken. Hun handreikingen, waaron der een teruggang in salaris, wer den gehonoreerd door teameige naar Paul Olijve. „En daardoor staan we volgend jaar weer met een mooie ploeg aan de start", vertelde teammanager In- grid Dijkstra. Net als DHW-trainer Bram Sikma, onder wiens hoede Niels Mesu sinds zijn verhuizing naar Friesland al geruime samen met de schaatsers van DHW traint, heeft zij de jonge Zeeuw er graag bij. „Een talent, iemand die hard wil werken en een jongen waar een goede kop op staat", stak zij de loftrompet op de nieuwste aan winst van de ploeg. Die werd er bijna verlegen van. „Zulke compli menten krijg je niet vaak." zie voor beelden www.pzc.nl/video AMSTERDAM - Ajax kan zaterdag- avond tegen NAC Breda weer j* beschikken over Toby Alderwei- W reld. De Belgische verdediger is hersteld van een hamstringblessu- P re en trainde gisteren op volle kracht mee met de selectie van trainer Frank de Boer, die zelf ove rigens ontbrak op het veld. De Boer was in Barcelona om de Ai van Ajax aan het werk te zien en liet de training over aan zijn assis tenten. Theo Janssen ontbrak op het trai ningsveld. De middenvelder viel zondag tijdens de ontluisterende nederlaag tegen FC Utrecht (0-2) uit met een liesblessure. Janssen vormt een vraagteken voor het duel met NAC. Aanvoerder Jan Vertonghen is na een schorsing weer inzetbaar voor De Boer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24