Financieel tekort versus rijke oogst zeeland j 21 Doorstart met twee kanten Lossen vanaf Westeschelde dankzij loskade buiten sluis Hansweert we treffen elkaar vanmiddag op Agri Aqua 2012 donderdag 9 februari 2012 Doek gevallen voor Historische Spelen De mededeling kwam niet als donderslag bij heldere hemel: het fi nanciële risico om door te gaan met het produceren en op voeren van historische open luchtspelen op Schouwen-Duive- land is te groot geworden. De meeste betrokkenen zagen de bui al hangen na eerdere berichten over dreigend tekort door tegenval lende inkomsten bij de productie De Vrouwe van de Toren. Het weer was het afgelopen jaar een grote boosdoener. „Dat is een nachtmer rie voor openlucht evenementen. Concert at Sea sneuvelde en Puk kelpop in België liep uit op een drama. Door het hele land hebben openluchtproducties het zwaar te verduren gekregen", zegt voorzit ter Aad van der Wouden van de Stichting Historische Spelen (HISP) om aan te geven dat deze tegenslag echt niet alleen deze or ganisatie heeft getroffen. Voor de HISP zijn zaken daardoor wel in een stroomversnelling ge raakt. Het bestuur signaleerde al een terugloop in bezoekersaantal len en beraadde zich voorzichtig op een nieuwe koers. Wellicht eiste gewenning zijn tol bij een publiek, dat immer verrast wil worden. Bij de laatste produc tie werd met een andere regie-aan pak en met digitale projectie al eni ge vernieuwing ingezet. Maar aan vernieuwing hangt een prijskaart je. Geld om daar verder in te inves teren heeft de stichting niet en vooruitzichten op meer inkom sten ontbreken. Onverantwoord dus om gewoon maar door te gaan op grote voet, vindt het bestuur. Volgens de voorzitter zijn voor 95% alle rekeningen betaald. Over het restant wordt nog onderhan deld. Van der Wouden heeft er ver trouwen in dat het gat uiteindelijk wel gedicht zal worden. Over een doorstart op kleine schaal borre len diverse ideeën naar boven. Maar met de Historische Spelen zoals Schouwen-Duiveland die de afgelopen veertien jaar beleefde is het over en uit. Tegenover het fi nancieel tekort dat het doek heeft doen vallen, staat wel een rijke oogst. Zeven grootscheepse pro ducties zorgden voor overdracht van historisch besef over het leven in stad en regio van pakweg 927 tot 1845. Zo groeide met Dijkval bij een breed publiek het besef hoe mensen ooit leefden in de ver dronken dorpen aan de kust van Schouwen. Of kregen de toeschou wers bij Het Oproer iets mee van het harde leven hier in de Middel eeuwen. En keken de bezoekers van De Kraankinderen toch weer eens met andere ogen naar de pa triciërswoningen van de vroegere rijke reders aan de Oude Haven. De 'Spelen' stimuleerden in de loop der jaren ook honderden deel nemers tot amateuristische kunst beoefening. Ook werden onver moede talenten aangeboord op het gebied van ambacht en hand vaardigheid. Tevens werd er een schat aan kennis vergaard over kle ding door de eeuwen heen en ont stond er een breed gesorteerd kos tuumdepot. Tenslotte is er de so ciale cohesie, of simpel gezegd: on derlinge vriendschappen. Het creatief kapitaal van de Historische Spelen hoeft niet ongebruikt te blijven lig gen. Kleinschalige presenta ties zouden een boeiende doorstart kunnen bieden. Laten ze maar eens echt gaan werken in plaats van te le ven van subsidies', luidt een anonieme reactie op het opheffen van de HISP. Te ongemotiveerd om je er echt door te laten kwet sen, maar het zal sommige vrijwil ligers misschien toch steken. Het stoppen met de grote open luchtproducties en het voorstel tot een doorstart roept uiteenlopende reacties op. Niet allemaal anoniem en sommige heel gefundeerd. Uiteraard zijn de meningen ver- Boven: 'De Vrouwe van de Toren' met projectie op de zuilen van de Nieuwe Kerk. Onder: 'Living hystorie' tijdens Open Monumentendag met een frag ment uit 'De Wonderdokter'. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow deeld, want de voorgestelde door start heeft immers twee kanten. Als VW-bestuurders en onderne mers iets roepen over living history dan bedoelen ze meestal: 'trek eens een blik amateurtoneelspe lers open, trek ze een leuk pakkie aan en laat ze rondjes door de stad lopen. De toeristen vinden dat hartstikke leuk'. Dat heeft niks met amateuristische kunstbeoefening te maken, hoog uit met ij delheid zonder ambitie. Wie zijn hobby serieus neemt, zal zich daar dus niet voor lenen. Na tuurlijk liepen er leden van de HISP in kleurrijke kostuums rond tijdens de Paardenmarkt en Mu ziek Monumentaal, maar dat be trof reclame maken voor de eigen producties. Toch zou het mes best aan twee kanten kunnen snijden. Zierikzee biedt talloze fraaie decors voor kor te toneelopvoeringen waar zowel eigen bewoners als toeristen veel plezier aan kunnen beleven. To neelfragmenten, gebaseerd op his torische feiten. Voorwaarde is dan wel dat het serieus gebeurt. Op ba sis van een goed geschreven script, onder leiding van een creatieve re gisseur en gespeeld door mensen die er echt voor willen gaan. Ook daar is geld voor nodig, maar geen dure logistieke en technische voor zieningen. Dus ballast overboord maar al het goede van de HISP be houden en inzetten. door Mieke van der Jagt HANSWEERT - Als er vanuit het be drijfsleven initiatieven komen om aan de Kruiningse kant van het Ka naal door Zuid-Beveland logistieke activiteiten te ontplooien, dan is de gemeente Reimerswaal daar niet tegen. In de structuurvisie voor de ko mende jaren, gisteren gepresen teerd aan de gemeenteraad van Reimerswaal, prijkt aan de zuid kant van de sluis op de Kruiningse oever een grote ster met als aandui ding 'zoeklokatie uitbreiding los- wal Hansweert'. De loswal bij Schore, even benoor den Hansweert aan de andere kant van het Kanaal, gaat binne- kort weer open maar bedrijven aan de oostkant van het Kanaal, met name op het bedrijventerrein Nishoek tussen Kruiningen en Yer- seke, hebben daar niet zo veel aan. Tijdens bijeenkomsten georgani seerd door WD en ChristenUnie. kwamen telkens vragen van bedrij ven naar een betere bereikbaar heid. Ook uit de verkennende ge sprekken die voor de structuurvi sie zijn gevoerd kwam die wens naar voren. Reimerswaal moet het voor een groot deel hebben van de goede bereikbaarheid en op de oos telijke oever van de Zuider Voorha ven ligt in feite een buitenkans. Daar staat nu een losse steiger waar binnenvaartschepen kunnen schuilen, kunnen wachten op' de schuttingen of waar ze zich vanaf het water kunnen laten bevoorra den. Een loskade op die plaats zou betekenen dat schepen feitelijk vanuit de Westerschelde kunnen laden en lossen, terwijl ze in de wachtkom voor de sluis toch lek ker beschut liggen. In het deel van de Kruiningenpolder waar de los wal zou kunnen komen, Hendriks- hoek, zijn een aantal grote uienbe- drijven gevestigd. Het bedrijventer rein Nishoek huisvest voorname lijk bedrijven in de agribusiness. iedereen in de keten van teelt tót consument Zeelandhallen - zie www.agri-aqua.nl, pok voor kortingskaarten Donderdag 9 februari; 14.00 - 22.00 uur Vrijdag 10 februari. 11.00 -18.00 uur Organisatie (CEM International Company Exhibition Management naar een idee van Florad in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21