Het leger wordt ingezet om het ijs op de alternatieve route voor de Elfste dentocht over de Hegemer Mar sneeuwvrij te maken. De foto is gemaakt met behulp van een OctoCopter, een op afstand bestuurde helikopter. N foto Paul Raats/ANP de media, zeker nu het ijs in dé sloten en op de meren ligt. Vrijwel alle media willen iets met hem. „Ik probeer iedereen zo veel mogelijk van mijn huid te houden, maar het is me niet gelukt." De redactrice van Pauw Witteman houdt per telefoon een voorgesprek met hem voor de uitzending van woensdagavond. Plotseling schalt een bulderende lach door zijn werkkamer in het verstilde Friese dorpje Bozum. De redactrice heeft nog nooit gehoord van Theo Koomen, de le gendarische Tour- en schaatsverslaggever. „Zo zie je dat de nieuwe generatie aan het roer staat", zegt hij even later. De gekte rondom het ongewisse schaats- evenement lijkt de spuigaten uit te lopen, met live-uitzendingen uit Balk, maar Kroes zegt niet beter te weten. „Die media- hype is er altijd geweest, alleen zijn er nu meer media. Mijn vrouw Zwaantje hield vroeger hele lijsten bij van mensen die te ruggebeld moesten worden. Er is echt niks nieuws onder de zon." Stilletjes had hij ge hoopt dit jaar op eigen kracht eindelijk ook eens zijn eerste elfstedenkruisje te ha len. In 1963 werd de jonge Kroes samen met tienduizend andere deelnemers van het ijs gehaald: slechts 69 bereikten de fi nish. Daarna stonden zijn verplichtingen als ijs meester (1970-1994) en voorzitter (1994-2007) deelname in de weg. Het eni ge elfstedenkruisje dat hij in zijn bezit heeft, is het gouden kruisje dat hij kreeg bij zijn afscheid als voorzitter. „Ik wilde 'm dit jaar ook wel rijden en was goed in trai ning, maar op een gegeven moment dacht ik: Herik, niet doen. Vorig jaar ben ik zwaar op mijn heup gevallen en sindsdien draag ik een beschermingsbroek voor ouderen. Bovendien heb ik een hernia ach ter de rug en die heeft de coördinatie in mijn rechterbeen wat aangetast. Ik schaats nog rustig 60 kilometer heen en terug naar Leeuwarden, maar 200 is wel even wat anders. Als je vermoeid raakt, dan zijn alle scheuren ineens voor jou." Bij het vertrek wijst hij op de handgemaak te kwikbarometer in de hal van zijn wo ning. Daarop de tekst 'It is goed, dat in minske it waar seis net yn'e hannen hat', 'het is goed dat de mens het weer zelf niet in handen heeft'. De spreuk kan vertroos ting bieden aan alle Elfstedenliefhebbers. door Gerard den Elt gén door als beginnend voorzitter al te veel vooruit te lopen op een mogelijke tocht. In een live tv-uitzending, waarin de tocht werd afgeblazen, vroeg toenmalig verslaggever Harmen Roeland van het NOS Journaal hem of hij niet zou moeten aftreden. „Ik antwoordde natuurlijk ont kennend. Ik had geen fout gemaakt, alleen was ik wat te enthousiast geweest." Een jaar later kreeg Kroes zijn revanche, ook al door een verkorte organisatietraject - tot 36 uur voor aanvang - en een uitste kend weerbericht. De tocht moest en zou op zaterdag 4 januari 1997 gereden moeten worden, want daarna zou de dooi toe slaan. Kroes prijst de stijl van zijn opvolger Wie be Wieling, die hij zelfheeft gescout. „We hebben in het verleden misschien wel iets te veel vanuit de verdediging ge werkt. Wiebe heeft deze winterperiode van het begin af aan de rayonhoofden bij- - eengeroepen en iedereen aan het werk ge zet. Meer kan hij redelijkerwijs niet doen. En iedereen heeft dankzij de massale me dia-aandacht alles kunnen volgen." Henk Kroes (73) is voorzitter in ruste. Dat 'in ruste' is sinds 2007 een relatief begrip. Hij wordt nog regelmatig benaderd door Met 38 jaar Elfstedenerva- ring is Henk Kroes door alle wateren ge wassen. Hij was de ge vierde ijsmeester in 1985-1986. Hij glorieer de als voorzitter in 1997. En Kroes kreeg de hoon van sommigen over zich heen toen het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden het in 1982 en in 1996 niet aan durfde. „Mijn opvolger Wiebe Wieling kan in alle rust en naar eer en geweten zeggen of het nu wel of niet kan", zegt Kroes. „Hij heeft het goed gedaan en vanaf het begin ieder een op scherp gezet door te zeggen dat hij ervoor gaat. Dan is het verder aan de na tuur." De positie van een Elfstedenvoorzitter is in de huidige samenleving geen eenvoudi ge, beaamt Kroes. Iedereen vormt zijn ei gen mening over de kwaliteit van het ijs en over de vraag of het vertrouwd is 16.000 schaatsers over de waterwegen tus sen de elf Friese steden te sturen, bij nacht en ontij. In 1982 werd het Kroes verweten dat hij het als ijsmeester niet aandurfde de der tiende Elfstedentocht van start te laten gaan, terwijl het land al sinds 1963 hunker de naar een nieuwe editie; de Vereniging De Friesche Elf Steden werd van lafheid beticht. Gelukkig kwam het met de edities van 1985 en 1986 uiteindelijk goed. En in 1996 wekte Kroes zelf verwachtin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11