Iedereen io I elfstedentocht o Weermannen letten extra op hun woorden Sipkema trotseerde Elfstedenkoorts in 1985 Heel Nederland hing gisteravond aan de lippen van Wiebe Wieling, voorzitter van de Vereniging De Friesche Elf Steden. Hii moest melden dat er nu geen Elfstedentocht wordt uitgeschreven. Zijn voorganger Henk Kroes weet precies wat zijn opvolger doormaakt. donderdag 9 februari 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Blijft het vriezen of gaat het dooien? Weerpresen- tatoren beleven hoogtij dagen en zijn drukker dan ooit. Avond aan avond hangt Nederland aan hun lippen: ze moeten dus hun uiterste best doen om geen scheve schaats te rijden. Speculeren over de beste datum voor een Elfstedentocht, daar doen ze al helemaal niet aan mee. „Ik vind het alleen maar leuk. We praten het liefst voor zoveel mogelijk mensen en dit winter weer is mooie reclame voor ons vak", zegt NOS-weerman Gerrit Hiemstra. „Dit vind ik interessan ter dan zacht huis-tuin-en-keu- kenweer met hier en daar een bui. Ik merk dat mijn publiek daardoor ook extra geïnteres seerd raakt. Het levert geen extra psychologische druk op. Ik kies mijn woorden zorgvuldig en zal niets zeggen wat we niet kunnen waarmaken. Speculeren laat ik aan miljoenen anderen over." Piet Paulusma levert de weersver wachting aan Omrop Fryslan en SBS6 en is daarnaast adviseur van vereniging De Friesche Elf Steden. Ook hij voelt zich extra op de vingers gekeken. Paulusma: „Ik zal nog meer energie in de weersverwachting steken en moet vertrouwen op mijn eigen inzichten. De extra druk is niet erg. Of een Elfstedentocht door gaat, hangt van het weer af Ik zou hem er wel door willen du wen. En wanneer die komt, die vraag hoor je mij nooit beant woorden. Dat is aan het bestuur en de rayonhoofden. Er was al Elfstedenkoörts toen er nog hele maal geen ijs lag. Deze winter is ook grilliger en wat onbereken baarder dan die van 1997. Toen hadden we het meer in de vin gers. Toen had ik meer het ge voel: 'hij komt'. De dooiaanvallen maken het nu spannend", zégt Paulusma. Hiemstra zeifis een groot schaatsliefhebber en schaatste de tocht in 1985 tot voorbij Frane- ker. Een zwakke enkel dwong hem van het ijs te stappen voor Bartlehiem. Dinsdag gleed hij van Sloten naar Sneek. „Met een muts op word ik niet zo snel her kend op het ijs, maar onderweg hoor ik de mensen alleen maar Piet Paulusma foto CPD praten over het weer, ijs en de Elf stedentocht", vertelt Hiemstra. Hij noemt de gekte ongekend. „Mensen leven steeds meer in een virtuele wereld en 95 pro cent van de gesprekken over de Elfstedentocht wordt gevoerd door mensen die geen idee heb ben waar ze het over hebben. Ze denken dat het een groot feest is en dat deelnemers de tocht vro lijk met de handjes op de rug vol brengen. Door al dat geouwehoer raken prachtige andere toertoch ten momenteel totaal onderge sneeuwd. Het is een gekte en aan mij de taak om bij dit opvallende verschijnsel zakelijk te blijven en objectieve informatie te blijven bieden." door Stephan Bol De combinatie van de ijstoestand en de weersverwachting voor de komende da gen zal leiden tot een situatie waarin een Elfstedentocht niet verantwoord is." Met die woorden kondigde inge nieur Jan Sjouke Sipkema op zon dag 20 januari 1985 aan dat de langverwachte tocht na 22 jaar toch niet doorging. Hoon in de pers was zijn deel. Durfden de Friezen geen Elfstedentocht meer te organiseren? 'Nu dreigen hele generaties Ne derlanders oud te worden, zon der de kans te krijgen om de Elf stedentocht te rijden', schreef NRC in haar commentaar. De kri tiek verstomde snel toen het een dag later warm water regende. De druk op de Koninklijke Vere niging De Friesche Elf Steden was immens toen de Elfsteden tocht in januari 1985 voor het eerst sinds de barre tocht van 1963 door leek te gaan. Inmiddels vijftien jaar na de laat ste tocht in 1997 en onder on geëvenaarde media-aandacht, rust ook dit jaar een grote druk op de schouders van de vereni ging. Gisteren kwamen de rayon hoofden en het bestuur opnieuw bijeen om voorzitter Wiebe Wie ling met een boodschap naar bui ten te brengen. Nu het voorlopig niet doorgaat, komt er dit jaar vrijwel zeker geen herkansing, zoals in '85, zegt Gustaaf Witsen Elias, van 1963-1997 bestuurslid van de vere niging. De winter keerde terug en op 21 februari 1985 werd de tocht toch geschaatst. Voor toen malig commissaris van de konin gin in Friesland, Hans Wiegel, was het een dubbele dag. Het was een mooie promotie voor zijn provincie, maar hij was ook verantwoordelijk voor de veilig heid. Met ruim 16.000 deelne mers, duizenden toeschouwers en aangekondigde dooi bestond er een behoorlijk risico. Nadat de wedstrijdrijders hun tocht had den afgerond, stelde Wiegel aan Sipkema voor de tocht verder af te blazen om het risico te beper ken. Sipkema weigerde, stelt Elf- stedenkenner Johannes Lolkama, omdat hij niemand de kans op een kruisje wilde ontnemen. Wit sen Elias denkt dat de commissa ris zo redeneerde dat na de wed strijd de grootste winst voor Friesland binnen was en er bij verslechterend ijs slachtoffers konden vallen die hier alleen maar een smet op konden wer pen. Na de tocht sprak Wiegel lo vend over Sipkema. „Voor de ge schiedenis moet worden vastge legd de verdienste die Sipkema voor de Elfstedentocht heeft ge had." Jan Sjouke Sipkema overleed in 2008. In necrologieën waardeer den kranten de vastberadenheid waarmee hij over het al dan niet doorgaan van de tochten had be sloten en gecommuniceerd. Koningin Beatrix, met rechts Sipke ma en links Wiegel in '85. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10