'Verwennerij is niet de beste zorg' 18 Vervuiling kanaal nog niet gestopt Benefiet Gregoriuskoor voor tuin Leger des Heils 'Ijzige stilte op de kreek' almanak Lekker klusje Uniek concert James Johnson in The Lane k tt- woensdag 8 februari 2012 Sz', fy/i< il %/k door Raymond de Frel In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over de kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In aflevering 6: wie gaat er over de veiligheid op de bevroren Otheense kreek? En wanneer gaat het sein op groen? Zo'n beetje heel Neder land is in de ban van de Elfstedentocht Dat is in Terneuzen niet anders, al leeft er bij menig schaatsliefheb ber nog een andere wens: schaat sen op de Otheense kreek. Maar wie zegt nu dat het ijs op de ruim honderd hectare tellende kreek veilig genoeg is om te betre den? En wie veegt in dat geval de sneeuw van het ijs, zodat het de kans krijgt om nog een paar centi meter dikker te worden? Nie mand die het weet Zaterdag waren de eerste waaghal zen al op de kreek te zien en ook ter hoogte van de Kraagbrug wordt er geschaatst Toch is het op het grootste deel nog ijzig stil. Er moeten eerst nog meer scha pen over de dam gaan, voordat de Terneuzenaren en masse over wa ter lopen. Want wie is er eigenlijk verantwoordelijk voor uw veilig heid? Dat bent u zelf, laat woordvoerder Daniël Rouw van de gemeente Terneuzen weten. Het gedeelte van de zeedijk tot aan de gerefor meerde kerk is eigendom van Rijkswaterstaat, vanaf het benzi nestation is de kreek in bezit van de gemeente Terneuzen. „Maar be treden is echt op eigen risico. Wij geven geen advies over de dikte en kwaliteit van het ijs, Het wordt anders als er een evene ment op wordt gehouden. Dan moet een vergunning worden aan gevraagd en zijn wij bij goedkeu ring verantwoordelijk voor de vei- -JSMrJ. In de agenda van een verslaggever kunnen op een dag de meest uiteenlo pende zaken passeren. Niet zelden leidt het werk tot nadere kennismaking met bijzondere zaken. Op de redactie in Goes overzag een verslaggeefster de verdeling van de onderwerpen van die dag en riep vro lijk: „Smakelijk klusje zeg!", naar de betrokken collega. Die keek verrast op: „Smakelijk? Wat bedoel je? Staat er nog iets op de agenda voor mij?" „Nou, een bezoekje aan een groot handel in Italiaanse verswaren is zo rond het middaguur toch niet ver keerd?" „O, dat", zakte de collega weer over zijn werk. „Het gaat niet om verswa ren. Het zijn verfwaren. Meteen F." door Wout Bareman ligheid van de mensen", aldus Rouw. Terneuzen heeft geen ijs meester in dienst. Rouw verwijst naar ijsclubs om meer informatie over het ijs te krijgen. Daar wringt 'm de schoen: Terneuzen heeft geen ijsclub. Ga naar www.ijsclubzeeland.nl, klik 'Ter neuzen' aan en je komt bij ijsclub De Brandput in Biervliet uit. „Wij gaan niet over de kreek in Terneu zen, hoor", meldt Bianca de We ver ten overvloede. En dus kan niemand het sein op groen zetten. Ja, u zelf. Op eigen ri sico dus. In de gemeente Sluis werkt dat anders. Op het Grote Gat in Oostburg wordt al sinds za terdag geschaatst. „Wij hadden één van de eerste dichtgevroren kreken in de regio. Nu is het ijs ze ker dertien centimeter dik. Vol gens de richtlijnen van de Konink lijke Nederlandse Schaatsbond moet 'zwart ijs' minimaal acht centimeter zijn en 'sneeuwijs' tien centimeter", zegt penning meester Peter van Hee van ijsclub Het Grote Gat. „Wij vervangen de bordjes 'gevaarlijk ijs' door 'betre den op eigen risico' nadat wij het ijs hebben goedgekeurd." Waar mee dus ook in Oostburg de ver antwoordelijkheid bij de schaat sers zelf ligt. „Wij geven geen advies over de dikte en kwaliteit van het ijs." OOSTBURG - In bluesclub The Lane in Oostburg treedt woensdaga vond James Super Chikan Jo hnson op, een Amerikaanse blues muzikant en entertainer uit Clarksdale, Mississippi. Hij is de neef van de grote blueslegende Big Jack Johnson. Hij wordt begeleid door de Belgische bluesmaster Ma rino Noppe en zijn band. Johnson is vooral beïnvloed door groothe den als Muddy Waters, John Lee Hooker en Chuck Berry. Zijn meest recente plaat maakte hij sa men met Watermelon Slim. Het concert begint om 20.00 uur. Op de Otheense kreek zijn zaterdag de eerste schaatsers al gesignaleerd, maar de meeste liefhebbers nemen nog geen risico. foto Raymond de Frel Tip? redactie@pzc.nl ZEEUWSE KELDER Trainen op een bevroren onder grond? Het kan. Lees het op ons blog op www.pzc.nl/zeeuwsekelder MEEST GELEZEN 1. Meerderheid raad: Checkpoint.... 2. Vragen PvdA over ijspegels tunnel. 3. Geschillencommissie Rabobank... STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw winterfoto in ons album WINTER2012 op www.pzc.nl/foto f T? Arnold Schelfhout GENT - De vervuiling van het Ka naal Gent-Terneuzen met arseen en cyanide, afkomstig van de oude stortplaats van het metaalbedrijf La Floridienne aan het Kluizen dok, moet snel worden aangepakt. De Gentse professor Colin Jansen (ecotoxicologie) waarschuwt dat het arseen dat in het kanaalwater terechtkomt, niet afbreekt en uit eindelijk in het slib wordt opgeno men. Het feit dat bij controles de normen niet worden overschre den, wil niet zeggen dat de giftige stoffen uiteindelijk geen schade aan kunnen richten, meent de pro fessor. Bij de aanleg van het Klui zendok aan de westoever van het kanaal tussen Gent en Zelzate werd het terrein van La Floridien ne met daarop 60.000 ton arseen en 75.000 ton cyanide in beton in gekapseld. Desondanks sijpelt, zo bleek in oktober vorig jaar, met het regenwater dagelijks gif in het kanaal. Het Havenbedrijf Gent zou voor kerst maatregelen nemen, maar de toegezegde zuiveringsin stallatie staat er nog steeds niet. Die wordt nu op z'n vroegst in maart in gebruik gesteld. Volgens een havenwoordvoerder worden de lozingsnormen niet overschre den. Het aantal Zeeuws-Vlaamse tach tigplussers groeit de komende tien jaar met vijftig procent, en daarmee ook het aantal demen te mensen. ZorgSaam springt er op in door zorgcentra ook voor die doelgroep geschikt te ma ken. door Martijn de Koning In 2020 moet ZorgSaam er klaar voor zijn, benadruk ken Paul Rademacher en Ar nold Schelfhout. „Tot die tijd stijgt het aantal ouderen in onze regio geleidelijk. Maar dan komen er in heel korte tijd opeens heel veel bij." Een niet te onder schatten situatie, volgens de direc tieleden van ZorgSaam. Want met het aantal ouderen stijgt ook het aantal dementerenden. En juist die groep heeft veel én specifieke hulp nodig. Om daar klaar voor te zijn, pakt ZorgSaam de komende tijd de eigen zorgcentra aan. Dé manier om dat te doen, bestaat niet. Op verschillende vlakken zijn keuzes te maken. „Wij willen men sen zo lang mogelijk thuis laten wonen", vertelt Schelfhout. Dat is overigens in lijn met het beleid dat voor alle ouderen wordt gevolgd. Mantelzorg wordt gestimuleerd, thuiszorgdiensten op maat en in delen aangeboden. Klanten kun nen zelf'winkelen' in dat aanbod. Dementerenden kunnen in de toe komst zoveel mogelijk in bestaan de zorgcentra terecht. Door bij die centra een soort 'aanleunwonin gen nieuwe stijl' te bouwen, ont staat een leefgemeenschap van vi tale en hulpbehoevende ouderen. „Mensen die nog goed zijn, kun nen een woning bij een zorgcen trum huren of kopen", legt Schelf hout uit. „Op het moment dat ze hulp nodig hebben, kan dat gere geld worden. Ze hoeven dan niet te verhuizen." De woningen zijn ook geschikt voor mensen wiens dementerende partner in het zorg centrum terechtkomt. „Die wonen dan vlakbij elkaar." In het ideaalbeeld zijn de vitale 'omwonenden' ook vrijwilliger in en bij het centrum. „Die kunnen in de tuin werken, de krant voorle zen. Ook iemand met een rollator kan bij een zieke buurvrouw op bezoek", meent Schelfhout. Ook de ouderen die hulp nodig hebben, moeten zoveel mogelijk zelf blijven doen. „Als je vroeger naar een bejaardenhuis ging, bete kende dat automatisch dat je je ei gen boterhammen niet meer smeerde. Dat is niet meer van de ze tijd", vindt Schelfhout. Mede werkers én mantelzorgers wordt gevraagd mensen te stimuleren te doen wat ze kunnen. Schelfhout neemt de befaamde hulp bij het aantrekken van steunkousen als voorbeeld. „Het blijkt dat veel ouderen dat zelf kunnen. Het gaat hen veel meer om het contact met de verpleegkundige. In zo'n situa tie moet iemand zijn kousen ge woon zelf aantrekken, maar kijken wij of er af en toe een vrijwilliger langs kan gaan voor een praatje." Dat vergt ook een mentaliteitsoms lag van de ouderen zelf Schelf hout: „Bij velen van hen leeft het idee: ik ben oud, ik heb er recht op. Wij zeggen: oké, maar niet als je het zelf nog kunt. Verwennerij is niet de beste zorg." AXEL - Het Gregoriuskoor in Axel houdt vrijdagavond een grote ben efietavond, waaraan een groot aan tal koren en muziekverenigingen meedoet. De benefietavond in de rooms-katholieke Heilige Grego- rius de Grote-kerk in de Walstraat is zo langzamerhand een traditie. Het goede doel is deze keer een project van het Leger des Heils: de aanleg van de tuin voor de woongroep ouderen op Hoeve La Salette te Vogelwaarde. Aan het concert wordt meege werkt door de zangverenigingen Asaf, het S.O.W-koor Axel, Revela tion, Jubilate Deo, en het Grego riuskoor uit Axel én het Parochie koor Westdorpe. De meewerken de muziekverenigingen zijn Jong Axel Blue Phoenix en de chr. drumfanfare Hosanna. Wethouder Jaap Bos (cultuur) houdt een kor te toespraak. Na afloop van het concert wordt de benefietavond afgesloten in het belendende Gregoriuscentrum. Het Leger des Heils geeft in de gro te zaal een toelichting op de plan nen voor de tuinaanleg. Het concert begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Aan het einde van het concert is er bij de uitgang wel een collecte voor het goede doel. Ook de baropbrengst is daar voor bestemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44