België in de ban van kasteelmoord land 19 Breivik vraagt om onmiddellijke vrijlating Simpsons vallen in ongenade bij de ayatollahs dinsdag 7 februari 2012 Slachtoffer spoorloos Een grote plas bloed en een verdwenen kasteelheer. Vier Tsjetsjenen en een Belg die geen onbekende was van justitie zijn opgepakt en maar weer vrijgelaten. door Wim Brillouet Een thriller is het. Iedereen die ook maar iets te ma ken heeft met de nog al tijd spoorloze kasteelheer Stijn Saelens (34) komt in het vi zier van politie en justitie. De auto riteiten volgden daarbij al zeven keer hetzelfde scenario: oppakken, verhoren en weer vrijlaten. Maar iedereen blijft verdacht. Wie verzwijgt wat? Ook na een weekeinde speurwerk geeft het kasteel Carpentier van Wingene zijn geheimen niet prijs. Op maan dag 30 januari werd er bij het kas teel een bloedspoor op het bordes voor de deur gevonden. Vijftig me ter verder op de oprijlaan hield het op. DNA-onderzoek leerde dat het Saelens' bloed was. Zijn lichaam werd echter tot nu toe niet gevonden. Ook niet in de vij ver bij het kasteel. Vrijdag leek er een doorbraak te zijn. Agenten pakten in Wallonië vier Tsjetsjenen en een man uit Aalter op. De laatste is een beken de van justitie. Hij is een kennis van de schoonvader van Saelens. Hij zou als tussenpersoon hebben gefungeerd. De man uit Aalter zocht namens een opdrachtgever personen die Saelens tegen beta ling uit de weg wilden ruimen. „Mijn cliënt zegt onschuldig te zijn. Volgens hem berust zijn arres tatie op een misverstand", aldus zijn advocaat, Hans Rieder. „Mijn cliënt heeft de Tsjetsjenen nog nooit eerder gezien. Hij is ook niet ondervraagd over een papiertje dat de politie in de auto van de Ts- jestjenen vond met zijn naam er op. Die verhalen daarover zijn on juist." De Aalteraar is inmiddels weer vrij man, maar de band met And ré Gyselbrecht, arts en de schoonvader van de kasteelheer, is opmerkelijk, moet ook Jef Vermas- sen- de raadsman van Gyselbrecht, toegeven. Volgens Rieder is zijn cliënt al 30 jaar patiënt bij dokter Gyselbrecht. Dat politie en justitie de vier Tsjetsjenen in het vizier kreeg, was puur toeval. Bij een controle in Wingene, enkele weken gele den, werden twee van hen door een agent aangehouden. In de au- *to werden een gedetailleerde plat tegrond van het kasteel en een pa piertje met daarop het adres van de man uit Aalter gevonden. De politie dacht het met potentiële in brekers van doen te hebben en maakte een rapport op. Dat dook eind vorige week weer op. In de auto van één van de Tsjetsje nen is ook bloed gevonden. Maar dat bleek van een dier te zijn. Daar mee vervloog het 'harde' bewijs dat de bende achter de verdwij ning van Stijn Saelens zit. De autoriteiten richten zich nu op gsm-berichten op de mobieltjes van Saelens en e-mails in zijn acht computers. De rijke onroerend- goedhandelaar zou gek zijn ge weest van speculeren op de beurs en zou onlangs veel geld hebben verloren. Eerder ging het gerucht dat Saelens met zijn gezin naar Au stralië wilde verhuizen om zich aan te sluiten bij een ecologische sekte. Zijn schoonvader, geholpen door zijn zoon, zou dat hebben willen verhinderen door hem te vermoorden. Beiden bleken echter waterdichte alibi's te hebben voor de avond van de verdwijning, zo dat zij vrijuit gingen. Mogelijk heeft Saelens zijn verdwij ning zelf in scene gezet. Er is intus sen een internationaal opsporings bevel tegen hem uitgevaardigd. ten) ambtsjubileum van koningin Eli sabeth II te vieren. De zes postze gels zijn officiële portretten van Eli sabeth die eerder op munten, bank biljetten en postzegels zijn versche nen. Deze postzegel is een detail van het oude 5 pondbiljet dat in 1970 voor het eerst verscheen. foto EPA OSLO - De Noorse moordenaar An ders Behring Breivik heeft gisteren de rechter om 'onmiddellijke vrijla ting' gevraagd. Volgens hem was de slachting die hij aanrichtte, een 'preventieve aanval tegen verra ders van de staat'. De rechter be sloot Breiviks detentie met 3 maan den te verlengen. Media waren massaal aanwezig om Breivik voor het eerst in de rechtszaal te fotograferen en te fil men. Ook zo'n honderd nabestaan den en overlevenden waren in de zaal. Breivik kwam binnen met een flauwe glimlach op zijn ge zicht. Hij hief zijn geboeide han den in de richting van de journalis ten om hen te groeten. De rechter verbood daarna verdere opnamen. „Ik accepteer geen gevangenschap. Ik eis onmiddellijke vrijlating", zei hij tegen de rechter. Uit de rijen van nabestaanden en overleven den klonk hoongelach, toen Brei vik zijn eis herhaalde. Breivik zei dat hij de 'etnische Noorse bevolking' wilde bescher men met zijn daad. „Wij, de Noor se verzetsbeweging, zullen niet slechts toekijken hoe we tot een minderheid worden gemaakt in ons eigen land". Breivik noemde zichzelf eerder een strijder tegen de multiculturele samenleving en de islam. TEHERAN - De strijd tegen de opruk kende westerse cultuur in Iran heeft een nieuw slachtoffer geëist: The Simpsons. Dat meldde het Iraanse dagblad Sharq gisteren. De populaire tekenfilmfiguren ver dwijnen op last van het Instituut voor de Intellectuele Ontwikkeling van het Kind uit de speelgoedwin kels in Iran. Eerder werden winkeliers al ge dwongen om de verkoop van bar biepoppen te staken. De blonde, voluptueuze en langbenige poppen zouden symbolen zijn van de 'zede loze westerse cultuur'. Superman en Spiderman ontkomen voorals nog aan een verbod, omdat ze op komen voor de onderdrukten. De massamoordenaar Anders Breivik toont bij binnenkomst in de rechts zaal zijn handboeien. foto Heiko Junge/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9