NedCar sluit, 1500 banen weg UT 'i 2750 binnenland 17 gratis Euthanasiekliniek opent op 1 maart in Den Haag Diëtisten moeten afslanken Slaappil laten liggen is goed voor nachtrust 'Wereld kan meerdere rampen niet aanf Man dood door klap zijspiegel dinsdag 7 februari 2012 Mitsubishi ziet geen kans assemblage in Born winstgevend te maken Eigenaar Mitsubishi staakt eind dit jaar de productie van Colts en Outlanders in Bom. 1500 werknemers verliezen daardoor hun werk. Daarmee komt na 45 jaar een eind aan de fabricage van au to's in Limburg. born - Het Japanse Mitsubishi ziet geen brood meer in zijn Neder landse autofabriek NedCar. De 1.500 werknemers in Bom kregen gisteren te horen dat ze tot vrijdag naar huis kunnen om het slechte nieuws te verwerken. De fabriek le vert dit jaar de laatste auto's af. De vakbonden reageerden woe- breda - De bezuinigingen per 1 ja nuari op de dieetadvisering pak ken dramatisch uit voor de be roepsgroep. De diëtisten in Neder land zien gemiddeld 40 procent minder patiënten in hun praktijk. Dat zegt directeur Anja Evers van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten (NVD), waarbij het me rendeel van de 3.000 diëtisten is aangesloten. Vorig jaar juni besloot minister Edith Schippers (Volksgezond heid) om dieetadvisering uit het basispakket van de zorgverzeke ring te halen. Daarmee bezuinigt ze 42 miljoen euro. Het kabinet ging ervan uit dat zorgverzekeraars de dieetadvisering in hun aanvul lende polissen op zouden nemen. „Maar de meeste verzekeraars heb ben het laten afweten", vertelt Evers. „Er zijn er die geen enkele vergoeding in hun pakket hebben opgenomen. Andere vergoeden al leen in het duurste pakket de dieet advisering voor maximaal vier uur." Een en ander heeft ertoe geleid dat mensen vrijwel elke behande ling zelf moeten betalen. De NVD stelt vast dat vooral mensen met een minimuminkomen vaak niet beschikken over de middelen om dure aanvullende pakketten af te sluiten. „En uitgerekend deze groep kent de grootste gezond heidsproblemen." r^jsfsssa^eosixaisco!oxexawsa33sws3s3^xas3s& groningen - Een 57-jarige man uit Groningen is gisteren overleden nadat hij in zijn woonplaats aan zijn hoofd raakte door een zijspie gel van een passerende bestelbus. Hij werd in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis ge bracht. Daar stierf hij aan zijn ver wondingen. De man liet 's mor gens op de Middelberterweg zijn hond uit toen hij werd geraakt. De bestelbus werd bestuurd door een 28-jarige man uit Delfzijl. De poli tie zoekt getuigen van het ongeval. dend. Boze werknemers blokkeer den de fabriek met auto's van de modellen Colt en Outlander die daar gemaakt zijn, en namen de sleutels mee. Vandaag praat de voorzitter van de raad van commissarissen van Nedcar, Hiroshi Harunari, met de vakbonden en de ondernemings raad. Er is ook een actiebijeen komst van de bonden in een grote tent voor de fabriek. De onderne mingsraad verwacht dat het perso neel zal besluiten tot een staking. Directeur Joost Govaarts van Ned- caf noemde het besluit van eige naar Mitsubishi 'zuur en hard'. Bij NedCar werden het afgelopen jaar tussen de 40.000 en 50.000 auto's gemaakt en de 1500 werknemers door Jacqueline Steenwijk den haag - Op i maart opent de Stichting Levenseindekliniek haar deuren in Den Haag. Vanaf die dag werken zes ambulante teams door heel Nederland om mensen die uitzichtloos en ondraaglijk lijden te helpen om te sterven. Het gaat om patiënten van wie vaststaat dat er sprake is van uit zichtloos en ondraaglijk lijden. Zij voldoen aan de euthanasiewet en mogen geholpen worden door art sen om hun leven te beëindigen. Toch krijgen volgens de stichting naar schatting zo'n duizend patiën ten per jaar een afwijzing. „Hun verzoek wordt afgewezen omdat de arts bijvoorbeeld principieel te gen euthanasie is", zegt voorzitter Jan Suyver. „Of artsen zijn onwe tend, hebben te weinig ervaring met de procedures of durven niet tot euthanasie over te gaan uit angst voor Justitie. Dit zijn begrij- den haag - De wereld is slecht in staat hulp te geven bij meerdere grote rampen tegelijk. De Verenig de Naties bieden daarvoor te wei nig consistent leiderschap, stelt hulporganisatie Oxfam Novib giste ren in een rapport. De humanitai re hulpverleners moeten daarom meer geld opzij leggen voor ram pen en vaker lokale organisaties in schakelen. Vooral in 2010 werd de wereld overspoeld met crises, zoals de aardbeving en cholera in Haïti en de overstroming in Pakistan. In 2011 sloegen de hulpclubs alweer alarm, ditmaal over de hongers nood in de Hoorn van Afrika. „Bij veel rampen was de hulp te laat en te klein", stelt Oxfam Novib. De vrees is dat het aantal humani taire rampen toeneemt door de kli maatverandering. Extremer weer leidt tot meer rampen zoals over- zijn pas rendabel vanaf 70.000 au to's, aldus Govaarts. De vakbonden CNV Metaal en FNV Bondgenoten hopen dat Mit subishi de fabriek nog wil open houden tijdens een overgangspe riode. Er zouden mogelijkheden zijn voor een doorstart, waarbij honderden mensen hun baan kun nen houden. Een niet nader ge noemde autofabrikant zou belang stelling hebben voor productie in Bom. De Tweede Kamer wil in vertrou welijke overleggen met het kabi net, Provinciale Staten en de on dernemingsraad horen wat de kan sen zijn voor een doorstart. Minis ter Maxime Verhagen (Economi sche Zaken) gaat eind deze maand mmtmmmmmKmtmBmmmmmmmmmmm pelijke redenen maar patiënten zijn er niet mee geholpen." Aanvankelijk werkt de kliniek met zes ambulante teams van een arts en een verpleegkundige. Zij beoor delen aan de hand van gesprekken met de patiënt, zijn familieleden en het medisch dossier of er spra ke is van uitzichtloos en ondraag lijk lijden, een vereiste voor het toestaan van euthanasie. Ook heb ben ze contact met de eigen arts van de patiënt. „Het kan dus zo zijn dat ook wij het euthanasiever zoek weigeren", zegt Suyver. Als aan alle wettelijke eisen is vol daan, wordt het euthanasiever zoek bij de patiënt thuis ten uit voer gebracht. In de, loop van dit jaar hoopt de stichting ook een aantal opnamebedden tot haar be schikking te hebben om patiënten die niet thuis kunnen overlijden in de kliniek op te nemen. Voorals nog kost het de patiënt niets. De hulp wordt uit giften betaald tot stromingen of langdurige droog tes. Tussen 1970 en 2000 is het dro ge deel van de aarde verdubbeld.. Tegelijkertijd zijn er vele span- ningsgebieden in de wereld. Wei nig landen slagen erin om conflic ten te beëindigen. In de laatste vijf jaar zijn slechts twee van de top-20 ontvangers van humanitai re hulp erin geslaagd de alarmfase te ontstijgen. Momenteel leven 1,5 miljard mensen in spanningsgebie- den. Dat aantal zal nog toenemen, vreest Oxfam Novib, wegens de groeiende strijd om energie, voe ding en water. Oxfam Novib ziet dat de hulpcapa citeit wel toeneemt, maar nog niet genoeg. Alleen al in 2010 stierven 300.000 mensen door natuurram pen. „Hoewel het geen door snee-jaar was, toont het wel hoe veel voortgang er nog gemaakt moet worden", aldus het rapport. naar Japan om met de top van Mitsubishi te praten over de ver koop van de fabriek. Hij toonde zich niet pessimistisch over een doorstart, omdat hij de afgelopen maanden al met geïnteresseerde partijen heeft gesproken. Ook zal Verhagen aandringen op een goed sociaal plan, dat werkne mers de kans geeft zich om te scho len. Hij is niet van plan de fabriek te subsidiëren. NedCar begon in 1967 in Limburg en moest daar werkgelegenheid bieden na de sluiting van de mij nen. Sindsdien zijn in Born meer dan 4,5 miljoen auto's geprodu ceerd. pagina 10 en 11: azen op het Ned- Car-lijk x er overeenstemming is bereikt met de zorgverzekeraars. Wettelijk zijn er geen bezwaren te gen de kliniek, liet minister Schip pers van Volksgezondheid onlangs weten. Zolang de artsen zich hou den aan de wet is er niets aan de hand. Toch reageert artsenorgani satie KNMG huiverig. „Er zijn in derdaad patiënten die nu niet ge holpen worden door hun arts. Daar heeft de stichting echt een punt", erkent KNMG-directeur Be leid Lode Wigersma. „De vraag is of je dat probleem met mobiele teams moet oplossen. Wij denken van niet." Wigersma zegt 'huive rig' te zijn voor de mogelijke gevol gen. „De zorg wordt straks uiteen gehaald. De eigen arts blijft de zorg doen, de arts van de kliniek gaat zich over de euthanasie bui gen. Artsen vrezen dat er te geïso leerd naar de doodswens wordt ge keken en niet meer naar welke zorg iemand nog kan krijgen. Gemakkelijk Online Bestellen VS9ESGEe£Se&SS05& utrecht - Sinds slaappillen niet meer worden vergoed, hebben art sen minder vaak een angst- of slaapstoornis vastgesteld bij patiën ten. De vergoeding is in 2009 afge schaft en sindsdien is honderden keren minder de diagnose angst- of slaapstoornis gesteld. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van Nivel, het Ne derlands Instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg en de Uni versiteit Utrecht. De resultaten staan ook in het wetenschappelij ke tijdschrift Annals of Family Me dicine. Ook het verslavende medicijn ben zodiazepines is minder vaak voor geschreven. De slaappillen kunnen op korte termijn werken, maar op lange termijn verslavend zijn of niet meer werken. Nadat de vergoeding was afge schaft, stelden huisartsen minder diagnoses van slaapstoornissen (2863 in 2009 tegenover 3254 in 2008). Ook zijn minder diagnoses van angststoornissen gesteld: 3710 in 2009, tegen 3769 in het jaar daar voor. Het onderzoek is uitgevoerd met behulp van gegevens uit het Lande lijk Informatie Netwerk Huisart senzorg. Dit telt 84 huisartspraktij ken met 350.000 ingeschreven pa tiënten. 8 Megapixel camera dual-core A5-chip In wit en zwart beschikbaar JÊÊM Mm 0 p/mnd I na 4 mnd €55.00 p/mnd inclusief internet (1.4 GB) Icm 2-jarig Vodafone iPhone Smart 55 (Incl. 200 min onbeperkt sms 1.4GB) Ga snel naar een Ritel vestiging bij jou in de buurt: S Vlissingen Middelburg Goes Terneuzen Bergen op Zoom Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7