'Waarom mag ik niet in Nederland blijven?' 'Checkpoint moet gesloten blijven' m i8lz« Wie of wat zijn de Slangenkoppen? Sluis kan niets doen aan ongenoegen over De Burght m Yan Lin Verrassing bij Duimelot almanak Echt dinsdag 7 februari 2012 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Coffeeshop Check point moet dicht blijven, oordelen fractievoorzitters van de meeste partijen in de Terneuzense ge meenteraad. Voor de lokale markt is geen tweede verkooppunt nodig naast de overgebleven coffeeshop Miami, stellen zij in meerderheid. Dat blijkt volgens hen uit het feit dat de overlast door illegale ver koop sinds de sluiting van Check point eind 2008 binnen de perken is gebleven. De fractievoorzitters reageren op de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag afgelopen donderdag. Het hof oordeelde dat het Open baar Ministerie niet tot vervolging van Checkpoint had mogen over gaan, omdat de coffeeshop on danks de enorme groei jarenlang was gedoogd en de gemeente zelfs allerlei voorzieningen trof om de klantenstroom in goede banen te leiden. Eigenaar Meddie Willem- sen had eerder moeten worden ge waarschuwd. Het vonnis van het hof was voor menigeen een verrassing. De Mid delburgse rechtbank had Check point eerder nog veroordeeld als een criminele organisatie en een miljoenenclaim opgelegd. Giel van Boom (TOP/Gemeentebelangen), Gijs van den Berg (PvdA) en Henk Siersema (CDA) zeggen - nadat ze de Haagse uitspraak goed hebben doorgenomen - dat ze allerminst verbaasd zijn. „Dit zat eraan te ko men", geeft Van Boom aan. Hij en zijn collega's Siersema en Van den Berg zien in het vonnis hun gelijk bevestigt dat het gedoogbeleid niet deugt. „Verkoop via de voordeur wordt gedoogd, maar leveren via de achterdeur mag niet." De ach terdeur moeten ook open, stellen zij. „Je blijft anders achter de fei ten aanlopen. Regel je de achter deur, dan kun je ook iets doen aan het hoge thc-gehalte, de werkzame stof, in softdrugs", verklaart Van den Berg. Michiel Groeneveld (WD) vindt de Haagse uitspraak ook 'logisch', maar trekt een iets andere conclu sie dan zijn collega's. De gemeente stelde regels, zoals 'werken voor de lokale markt' en '500 gram voor raad', maar iedereen kon zien dat Checkpoint zich daar niet aan hield. Groeneveld: „Dat is een alge meen probleem in Nederland; re gels handhaven. Maar iedereen vond het wel prettig dat de enor me drugsoverlast in Terneuzen wegviel door twee coffeeshops toe te staan." Eén raadslid is wel verrast, SGP'er Martin Stouten, tegenstander van gedogen. „Dit vonnis valt vies te gen. Het gedogen werkt dus niet." Als het aan Stouten ligt, sluit ook Miami de deuren. Hij krijgt daar voor echter bij een raadsmeerder- heid niet de handen op elkaar. Checkpoint moet gesloten blijven, maar Miami mag onder strenge ei sen (twee gram per bezoeker) open blijven. VOGELWAARDE - De jonge bezoekers gelwaarde wachtte gisterochtend een onder anderen vaste leidster Yvonne compleet te maken kregen ze fraaie bakkers hun cakejes konden versieren lantjes. Duimelot is vijf ochtenden in met basisschool De Schakel. van peuterspeelzaal Duimelot in Vo- verrassing. Ze mochten met hulp van Neve cakejes bakken. Om het feest koksmutsen op, waarna ze als echte met kraaltjes en andere eetbare tiere- de week open en zit onder één dak foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl Er zijn van die woorden die ook als plaatsnaam worden gebruikt. Zo heb je het Twentse Goor of het Gel derse Dieren. Daar dacht die Middelburgse echter niet aan toen zij in deze courant een bericht tegenkwam met een opmerke lijke titel: 'Parkiet veroorzaakt ver keersongeval'. Daarboven stond in duidelijk leesba- De Chinese Yan Lin (27) woont al vijfjaar in Nederland, spreekt de taal en is geslaagd voor haar inburgeringsexamen. Haar dochtertje is in Nederland geboren en gaat in Terneuzen naar school. Toch moet zij van de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) op 1 maart het land verlaten. door Christel Tuin Pas 27 is ze, maar ze heeft er al een heel leven opzit ten. Yan Lin is afkomstig uit Guan Xi, China, en raakte op haar 22e zwan ger. Ze groeide op bij haar oma en had al jaren geen contact meer met haar ouders. Toen ook nog eens bleek dat ze in verwachting was van een meisje, liet de vader van het kind haar in de steek en zag ze geen andere oplossing dan te vluchten. Via mensensmokkelaars bijge naamd 'Slangenkoppen' kwam ze in 2007 in Nederland terecht. Om haar reis te betalen, verkocht ze al les wat ze had. Al snel na aankomst werd Yan op gepakt door de Vreemdelingenpoli tie. „Ik werd in de migrantengevan genis Schiphol-Oost bij Amster dam geplaatst. Drie maanden lang heb ik daar gezeten, want volgens de autoriteiten kwam ik niet in aanmerking voor een verblijfsver gunning, omdat ik 'vrijwillig' naar Nederland was gekomen." Uiteindelijk belandde ze door be middeling van haar advocaat, me vrouw Tess Neijzen, in het asiel- zoekserscentrum in Dordrecht. In het centrum beviel ze op 9 novem ber 2007 van haar dochterje Wen Lin. Toen Wen een half jaar oud was, kreeg Yan te horen dat ze te rug moest naar China. Yan: „Ik kon helemaal niet terug, want de smokkelaars hadden mijn pas poort vernietigd." Omdat de Chinese niet terugkon, werd ze in het asielzoekerscen trum in Ter Apel geplaatst. „Ik leef de constant in angst, want de Slan genkoppen zoeken mij nog steeds. Ze vinden dat ik hen nog steeds geld verschuldigd ben, terwijl ik voor vertrek al het volledige smok kelgeld heb betaald." Aan de poli tie in Groningen vertelde Yan uit eindelijk haar hele verhaal over de Slangenkoppen, compleet met adressen en andere belangrijke ge gevens. In ruil voor deze informatie ontving Yan een verblijfsver gunning van een jaar, die ver volgens nog met een jaar werd ver lengd. Vanuit Ter Apel vertrokken Yan en Wen naar de vrouwenop- vang in Amsterdam. Omdat deze vol zat, gingen ze uiteindelijk naar vrouwenopvang De Lage Flancken in Sas van Gent. Op 27 april 2010 kreeg zij een ei gen huis in Terneuzen. Aan het ROC heeft Yan haar inburgersdi- ploma cum laude gehaald en op dit moment doet ze een taalstage bij de Speelneus, onderdeel van Stichting Jeugd-Jongerenwerk Ter neuzen. In augustus 2011 hoorde Yan dat haar verblijfsvergunning, geldig tot 21 januari 2012, niet wordt ver lengd. Vanaf 1 maart 2012 stopt haar uitkering, moet ze uit haar huis en moet haar dochtertje basis school De Stelle in Terneuzen ver laten. Stichting Vluchtelingen- Werk heeft voor Yan en Wen gere geld dat ze misschien terecht kun nen in het asielzoekerscentrum in Gilze. Marina de Block, ook werkzaam bij de Speelneus, zet zich in voor Yan en Wen: „Ik vind het zo erg. Ik snap niet dat Yan niet gelijk het land is uitgezet. Waarom geef je ie mand twee keer een verblijfsver gunning, laat je haar Nederlands le ren, inburgeren en geef je haar een huis om haar vervolgens het land uit te zetten?" Ze heeft een brief geschreven aan burgemeester Lo- nink en blijft strijden voor Yan. De Block: „Ik vind het zo oneerlijk dat iemand die zo haar best doet en al zoveel heeft meegemaakt, misschien het land uit moet. Waar zijn we in Nederland nu in hemels naam mee bezig?" Slangenkoppen is de Neder landse vertaling van het Chi nese woord shetou. De term slangenkop is volgens Meivin Sou dij n, die de dissertatie 'Chinese smuggling in transit' schreef, ech ter geen graadmeter voor de mate van organisatie maar slaat slechts op iemand die mensen smokkelt. Elk individu dat een manier vindt om andere personen te smokke len, kan de aanduiding Slangen kop krijgen. Iemand kan bijvoor beeld zijn paspoort uitlenen om als look-a-like te laten misbruiken. Daarmee is de mensensmokkel laagdrempelig te noemen en niet het exclusieve domein van de zwa re georganiseerde misdaad. Voor het verkrijgen van de smok- kelsom gebruiken de smokkelaars doorgaans een methode die in de studie van Soudijn 'voorfinancie ring' heet. Hierbij heeft de te smokkelen persoon voor de reis al op één of andere manier de reis- som geregeld. Yan heeft dit ook ge daan en al haar spullen verkocht om de smokkelaars te betalen. De Slangenkoppen willen echter nog meer geld zien en laten de 27-jari- ge Chinese na vijfjaar helaas nog steeds niet met rust. door Martijn de Koning re letters: 'Echt'. Kijk, meende zij, dat is nu precies waarmee een goede krant zich van een slechte onder scheidt: dat er meteen ook bij wordt gezet welk bericht waarheidsge trouw is. Wij namen de complimenten dank baar in ontvangst. En verzwegen dat in het Limburgse een plaatsje ligt dat ook zo heet. Echt! oostburg - Het Sluise gemeente bestuur heeft begrip voor ongenoe gen over de perikelen rond zorg centrum De Burght in Oostburg. Dat melden B en W in een brief aan Lijst Babijn. Maar, benadrukt het college, 'omdat wij hierbij geen partij zijn, rest ons weinig an ders dan kennis te nemen van uw ongenoegen'. Raadslid Francois Babijn doelde in de brief op het steeds maar uitstel len van de bouw van het nieuwe zorgcentrum in Oostburg. En juist toen leek dat de bouw eraan kwam, wijzigde eigenaar Woon zorg Zeeuws-Vlaanderen de plan nen: er komt geen zorgcentrum, maar alleen appartementen met thuiszorg. Babijn uitte in de brief niet alleen zijn ongenoegen, maar stelde ook 21 vragen aan het college over de zaak. B en W kunnen maar op een klein deel antwoord geven, de len ze mee: voor antwoord op vra gen over de bouw moet Babijn zich grotendeels tot Woonzorg richten. Overigens antwoordt het college ook niet op vragen waarin Babijn vraagt naar de mate van invloed die het gemeentebestuur nog kan uitoefenen op de plannen. MEEST GELEZEN 1. Jongens betrapt op drugshandel 2. Museum cadeautje voor Axel 3. Veel schade aan huis na brand STELLING Stem op onze stelling 'Hulst is te saai voor woorden' op onze website www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redtem@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54