Honderden bezwaren tegen varkens Vastgevroren zwaan schrikt van reddende brandweerduikers Ijspegels in tunnelbuis ergeren PvdA-Statenfractie Justitie eist vier jaar en tbs tegen Terneuzense voor poging doodslag doorHenkBoot ZEEUWS-VLAANDEREN DINSDAG 7 februari 2012 door Eugène Verstraeten HULST - Het ziet er naar uit dat er honderden bezwaren zullen wor den ingediend tegen de mogelijke komst van megavarkensstallen bij Hengstdijk en Vogelwaarde. Alleen al in Hengstdijk heeft de plaatselijke dorpsraad tot nu toe zo'n 270 zienswijzen verzameld. Ook dorpsraden in andere kernen hebben pamfletten verspreid om mensen op te roepen bezwaar te maken. Op de website van de Stichting Regionale Bestrijding Varkens Invasie (SRVBI) staat een kant-en-klaar voorbeeld van zo'n zienswijze. Het gaat om plannen voor de bouw van twee stallen met elk 6720 vleesvarkens aan de Rum- mersdijkstraat en de Kamperweg. Daarvoor werd in 1994 al een bouwvergunning verleend, maar de milieuvergunning werd gewei gerd. De varkensboeren doen nu een nieuwe poging. De aanvragen liggen al vanaf half november ter inzage, maar daar komt vanaf don derdag 9 februari weer een perio de van 6 weken bij. De aanvragers hebben namelijk een aanvulling op de eerdere milieueffectrappor tage ingeleverd. De MER-commis- sie moet besluiten of de aanvragen aan de milieuregels voldoen. Ver volgens nemen B en W een beslis sing over de vergunningaanvraag. Overigens ziet ook de gemeente de komst van de megastallen niet zitten. Maar als de aanvragen aan alle eisen voldoen, kan de gemeen te niet anders dan een vergunning geven. De hoop is er op gevestigd dat vanwege de aanvulling op de milieueffectrapportage ook de oude bouwvergunning gewijzigd moet worden. En dan is er een kans om de stallen tegen te hou den. SRVBI bereidt zich al voor op een lange strijd. „Het eindigt hoe dan ook bij de Raad van State", voor spelt Karei Steijaert. „Als er een vergunning komt, gaan wij tot het uiterste. Als de vergunning wordt geweigerd, doen de varkenshou ders dat ook." Officieel kunnen er nog geen ziens wijzen worden ingediend tegen de aanvragen voor de varkensstallen, maar de gemeente neemt alle inge diende bezwaren mee in de rest van de procedure. Steijaert vindt het van groot belang dat zoveel mogelijk mensen nu al een ziens wijze indienen. „Dan kunnen die ook nog meegenomen worden in de beoordeling van de MER-com- AXEL - Duikers van de brandweer Terneuzen hebben gisterochtend een geslaagde poging ondernomen om een vastgevroren zwaan op de Kleine Kreek in Axel te bevrijden. De zwaan zat, volgens getuigen, al sinds zater dag vast in een dichtgevroren wak. Pogingen het dier te bevrijden strandden aanvankelijk op de onbetrouwbaarheid van het ijs. Nie mand kon in de buurt komen. Gisterochtend werd de brandweer gealarmeerd. Die stuurde het duikteam naar de kreek. Met behulp van een soort sleetje probeerden de duikers in de buurt van de zwaan te komen. Die schrok zo dat hij zich uit het ijs losrukte en wegvloog. Een brandweerman met een glimlach: „Missie geslaagd, dus." foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - Justitie eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg vier jaar cel en tbs met dwangver pleging tegen een 22-jarige vrouw uit Terneuzen. Ze wordt be schouwd als de dader van een overval op een 83-jarige vrouw in haar woning in de Jan van Rom- pustraat. Ze was die woning bin nengedrongen, waarna ze de be woonster met een mes in haar hals stak, haar duwde, sloeg en haar in een kast opsloot. De oude vrouw kon zich bevrijden en bel de zelf de politie. Ze moest met zware verwondingen naar het zie kenhuis. Bij de overval zijn siera den en geld meegenomen. Het OM beschuldigt de verdachte van poging tot doodslag. VOGELWAARDE - De PvdA-Staten- ffactie pikt het niet dat de ijspegels in de Westerscheldetunnel meer malen per dag leiden tot een half uur vertraging. „Het is toch te zot dat je voor af spraken aan de overkant met een half uur oponthoud rekening moet houden als je vanuit Zeeuws-Vlaanderen komt", mop pert sociaal-democraat Ron de Kort uit Vogelwaarde. Samen met zijn fractiegenoot Bayram Erbisifn vraagt hij aan Gedeputeerde Sta ten om mee te werken aan een snelle technische oplossing voor de pegels, die tot honderden me ters in de tunnel hangen. Om schade aan het tunnelverkeer te voorkomen, worden de pegels om de zoveel uur afgehakt. Ze wor den soms meer dan een meter lang en wegen enkele kilo's. Ze ontstaan uit lekwater bij de naden van de tunnelsegmenten. Dit in combinatie met door autoverkeer veroorzaakte koude luchtstroom, die condenseert en bevriest. „Niet van deze tijd dat dit nog pro blemen oplevert", aldus De Kort. Hij hoopt dat er bij de aanleg van de Sluiskiltunnel lering wordt ge trokken uit de ijspegelsores in de Westerscheldetunnel. Waarom mag ik niet in Nederland blijven? Plannen voor stallen met elk 6720 varkens bij Hengstdijk en Vogelwaarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53