ai nd 19 d! Schaatsen Kunst Eer treedt op met Schouwse artiesten Slikken Bommeneders trokken naar Zonnemaire Veerhaventje werd werkhaven Brouwersdam Agrimarkt blijft groeien De Reizende Dichters houden poëziewedstrij'd IJsvereniging Nieuwerkerk geeft schaatsles aan jeugd en volwassenen dinsdag 7 februari 2012 De haven van Bommenede wordt gebruikt door vissersschepen, werkschepen van gebiedsbeheerders en passanten. Vlakbij de haven liggen de Slikken van Bommenede. Sinds 1994 zijn deze niet meer toegankelijk. Als compensatie hiervoor werd voor de lokale bevolking een recreatiestrandje aangelegd met ondiep zwemwater voor kleine kinderebn. HnNta P Zonnemaire en Bommenede zijn nauw met elkaar verbon den. De plaats Bommenede be stond al vanaf de 12e eeuw, maar is op oude kaarten alleen terug te vinden als 'Ruïne van Bommen ede'. Door inpoldering van het ge bied tussen Zonnemaire en Bom menede in 1411 werd Bommenede verbonden met Schouwen en kwam de kern 'Sonnemaar' verder van zee te liggen. In 1682 werd Bommenede over stroomd en verhuisde het meren deel van de inwoners richting Zon nemaire en ontstond Nieuw-Bom- menede, bij de huidige Dijk van Bommenede en de Rietdijk. Zon nemaire kwam toen tijdelijk weer aan zee te liggen, want het ingepol derde gebied tussen Zonnemaire en Bommenede overstroomde ook. De polder werden pas weer in de periode van 1705 tot 1715 be dijkt. GOES Grote opbrengst wandeltocht ALS De wandeltocht 'ALS Stap voor stap de wereld uit' heeft afgelopen weekeinde 2516,45 euro opge bracht. Aan de tocht, die in Goes vertrok en over Zuid-Bevelend voerde, dedén 167 mensen mee. Het geld werd opgebracht door de wandelaars, sponsors en een lote rij. MIDDELHARNIS Controle op verzuim school voor vakantie Leerplichtambtenaren op Goe- ree-Overflakkee controleren vrij dag 17 februari steekproefsgewijs ziekmeldingen. Het is de dag voor dat de voorjaarsvakantie begint. Re gelmatig worden kinderen vlak voor aanvang van schoolvakanties ziek gemeld, zodat eerder vertrok ken kan worden richting vakan tie-adres. Het Regionaal Bureau Leerplicht Goeree-Overflakkee treedt met de controles op tegen dit ongeoorloofd verzuim. «NESSE Tc SINT MAARTENSDIJK Leger des Heils wil 125 warme truien Het Leger des Heils in Nederland viert dit jaar het 125 jarig bestaan met allerlei acties waaraan het Le ger des Heils Tholen graag mee doet. Vorige maand werd geduren de 125 minuten gratis soep uitge deeld op straat maar deze maand richt het Leger op Tholen zich op de solidariteit met daklozen. De afdeling Tholen wil minstens 125 lekkere warme wintertruien in zamelen voor dakloze medemen sen. MIDDELBURG Man zakt door door ijs bij achtervolging politie Een Goesenaar (32) is maandag om 03.30 uur in Middelburg door het ijs gezakt bij een achtervolging. Vlak daarvoor werd een parkeer automaat aan de ingang van de Geere Passage opengebroken. Twee mannen renden weg, de politie hield één man aan, zijn kompaan vluchtte het ijs op richting Albert Heijn. Hij zakte in totaal vijf keer door het ijs voor hij opgaf. Aan de kant werd hij aangehouden. Jim Louisse. Links op de achtergrond de 35 bij 22 meter metende lege ha venkom voor de beoogde dorps-jachthaven. Er staan al 12 meerpalen, maar er liggen (nog) geen steigers. DIRKSLAND - De organisatie De Rei- zenden Dichters in Dirksland houdt een gedichtenwedstrijd. Ie dereen vanaf 15 jaar mag daaraan meedoen. Tot eind april kunnen de deelnemers maximaal drie zelf geschreven gedichten inzenden. De keuze van de onderwerpen is geheel vrij. Wel is er een maxi mum van 30 regels bepaald. Een ju ry kiest de beste gedichten. Deze worden gezamelijk met werk van de Reizende Dichters opgenomen in het zogeheten derde blader boek, dat eind 2012 verschijnt. Inzendingen sturen naar: Oogo@cultuurpleingo.nl of per post: De Reizende Dichters, Boe- zemweg 34,3247 BB Dirksland. foto Dirk-Jan Cjeltema haven van Bommenede kent een rijke historie. In 1838 werd bij Zonnemaire een veerhaventje aangelegd. In de tweede helft: van de 19e eeuw werd het veerhaventje uitgebreid door tegen de dijk een kade aan te leggen. Toen in 1967 de werkzaam heden voor het bouwdok van de caissons voor de Brouwersdam be gonnen werd met het vrijkomen de zand de oude havén en bijbeho rende spuikom gedempt. Vervolgens werd de 'Werkhaven Bommenede' aangelegd. Dit ver klaart de forse omvang en de recht hoekige, langgerekte vorm van de haven. De havenkom waar de Zon- nemairders nu een dorps-jachtha- ven aan willen leggen is ooit ge bruikt als strafhaven. Schepen van passanten die weigerden te beta len konden daar aan de ketting worden gelegd. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Onder de titel 'Kunst en Meer' heeft de koninklijke har monie Kunst en Eer een aantal Schouwen-Duivelandse artiesten uitgenodigd voor haar jaarconcert. Zo zal de harmonie optreden met de vocalisten Marjolein Kloet en Jillis Pieters. Er wordt ook samen gespeeld met de rockgroep The Chimney en met saxofonist Mischa van der Wekken. Verder doen het eigen leerlingenorkest en de eigen Percussiegoep Zierikzee mee. De harmonie en de gastmuzi kanten zijn inmiddels aan het repe teren met de bedoeling tot een ge varieerd programma van diverse muziekstijlen te komen. Vooraf gaand aan de jaaruitvoering houdt Kunt en Eer nog een workshop met Mischa van der Wekken. Het idee samen te werken met lokale artiesten werd vorig jaar bij het ju bileumconcert geboren. Het jaarconcert wordt zaterdag 31 maart gehouden in de aula van de Pontes Pieter Zeeman. Vanaf 1 maart zijn kaarten telefo nisch te bestellen bij familie Van der Schee, telefoon 0111-414589. De voorverkoop bij Dries Heren mode begint op 16 maart. Op de avond zelf zijn de kaarten nog aan de kassa verkrijgbaar. WEMELDINGE - Supermarkt- en brandstofconcern Agrimarkt en AgriSnel- tank uit Wemeldinge blijft groeien. Binnenkort opent het bedrijf een serie nieuwe tankstations in Brabant. Gisteren werd een nieuwe tankwagen in ge bruik genomen. Agrimarkt en Agrisneltank zijn onderdelen van de CZAV, de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging, de landbouwcoöpe ratie. De CZAV verkoopt nu benzine en diesel in twintig onbemande tankstations in Zeeland, op de Zuid-Hollandse eilanden en sinds kort ook in West-Brabant: in Hoogerheide, Wouw en Dinteloord. NIEUWERKERK - IJsvereniging Nieu werkerk verzorgt dinsdag- en woensdagmiddag schaatslessen in groepsverband met maximaal 15 personen. De lessen worden verzorgd door een KNSB-gediplomeerde schaats- trainster. De lessen zijn bedoeld voor iedereen die wil leren schaat sen of zijn of haar techniek eens wil verbeteren. Het schaatslesprogramma begint dinsdag om 15.45 uur voor kinde ren van 4 t/m 8 jaar en om 16.30 uur voor kinderen van 9 t/m 14 jaar. Woensdag beginnen de les sen om 13.30 uur voor kinderen van 4 t/m 8 en om 14.15 uur voor kinderen van 9 t/m 14 jaar. Tenslot- ten kunnen de jeugd van 15 jaar en ouder en volwassenen vanaf 15.15 uur terecht voor schaatsles. Leden van de ijsvereniging kun nen gratis aan de lessen meedoen. Aanmelden kan tot dinsdag ochtend 12.00 uur via e-mail: ijs.nieuwerkerk@zeelandnet.nl of tot aanvang van de lessen in het clubgebouw bij ijsbaan 't Winter- hof aan het Kluunpad in Nieuwer kerk. Meer informatie: www.ijsver- enigingnieuwerkerk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43